امضای شش سند همکاری در دیدار رحمان با کرزی در کابل

حامد کرزی و امام علی رحمان
Image caption آقای رحمان صبح روز چهارشنبه ۲۶ مارس به منظور انجام دیداری رسمی و شرکت در مراسم بین‌المللی نوروز وارد کابل، پایتخت افغانستان، شد

در دیدار رسمی امامعلی رحمان و حامد کرزی، روسای جمهور تاجیکستان و افغانستان، در کابل شش سند همکاری میان مقامات دو کشور امضا شده است.

دفتر ریاست جمهوری تاجیکستان می‌گوید، اعلامیه مشترک درباره گسترش مناسبتهای دوجانبه و موافقتنامه همکاری میان وزارتهای امور داخلی دو کشور از جمله این اسناد است.

حکومتهای دو کشور نیز سه موافقتنامه درباره "همکاری و یاری در فعالیت گمرکی"، "تشویق و حفظ متقابل سرمایه‌گذاری" و همکاری در بخش "فرهنگ، هنر و نشریه‌های صوتی، تصویری و چاپی" به امضا رسانده‌اند.

به گفته منابع دفتر ریاست جمهوری تاجیکستان، کمیته دولتی رادیو و تلویزیون این کشور نیز یادداشت تفاهمی با نهاد رادیو و تلویزیون ملی افغانستان به امضا رسانده است.

آقای رحمان صبح روز چهارشنبه ۲۶ مارس به منظور انجام دیداری رسمی و شرکت در مراسم بین‌المللی نوروز وارد کابل، پایتخت افغانستان، شد.

در فرودگاه کابل آقای رحمان را یونس قانونی، معاون اول رئیس جمهور، رنگین دادفر سپنتا، مشاور امنیت ملی، وزرای خارجه و فرهنگ و مقامهای دیگر افغانستان، پیشواز گرفتند.

در ملاقات با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، که بزودی دوره ریاستش پایان می‌یابد، آقای رحمان گفته است که مناسبات دوستانه تاجیکستان و افغانستان "ریشه در قلبهای مردمان دو کشور" دارد و گسترش و تقویت این روابط "وظیفه سیاسی و انسانی ماست."

تارنمای ریاست جمهوری تاجیکستان می‌نویسد: "برای حل سریع مشکلات سرمایه‌گذاران، کارشناسان و متخصصان و مهاجران، همکاری باثمر و منظم ساختارهای دولتی دو کشور، پیش از همه پارلمانها، دادستانیهای کل، دادگاههای عالی و مقامات عدلیه ضروری شمرده شد."

مقامات عالی‌رتبه دو کشور از توسعه همکاریها در بخشهای انرژی، زیربنایی، اقتصادی و تجارتی ابراز رضایت کرده و خواستار اجرای سریع برنامه‌های بزرگ منطقه‌ای، مثل خطوط انتقال برق casa-۱۰۰۰ و راه آهن تاجیکستان-افغانستان-ترکمنستان شده‌اند.

یکی از مسائل عمده در ملاقات رهبران دو کشور وضع امنیتی افغانستان و منطقه در پس منظر خروج نیروهای ناتو از این کشور در سال‌جاری بوده است.

رئیس جمهوری تاجیکستان با تأکید به ضرورت تحکیم ثبات و امنیت در افغانستان گفته است: "تاجیکستان خواستار سازمان‌دهی روند صلح از جانب خود افغانها و با رهبری افغانها می‌باشد. دیگران باید فقط مساعدت بی‌غرضانه و دوستانه نمایند."

وی با اشاره‌ به انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که قرار ۵ آوریل دایر شود، گفت: "ما صمیمانه جانبدار هستیم که افغانها سرنوشت خود را خودشان معین سازند، تا این انتخابات به تحکیم پایه‌های دولتداری و وحدت ملی، به آبادی و سرسبزی این کشور، به آینده زیبا و درخشان شما مساعدت نماید."

مقامات تاجیکستان همچنین آمادگی خود را برای بازآموزی کادرهای نظامی و به این وسیله سهم گذاشتن در امنیت افغانستان اعلام داشته‌اند. طرفها همچنین خواستار افزایش نقش کمیسیون مشترک هماهنگی ساختارهای امنیتی و مرزی دو کشور شده‌اند.

از سوی دیگر، دفتر ریاست جمهوری افغانستان از قول حامد کرزی نوشته است: "افغانستان و تاجیکستان در ۱۲ سال گذشته به عمق روابط خود رسیده‌اند و ما روابط بسیار عمیق، گسترده و کامل داریم، این روابط را نه تنها حکومت، بلکه مردمان دو کشور نیز تشویق نموده‌اند."

این منبع از قول امامعلی رحمان نیز نوشته که تاجیکستان خواهان "مشارکت وسیعتر و فعال" افغانستان در همکاری منطقه‌ای و سازمان همکاریهای شانگهای است.

آقای رحمان از جمله گفته است: "ما امسال ریاست سازمان همکاریهای شانگهای را به دوش می‌گیریم و به تقویت نقش افغانستان در این سازمان مساعدت فعال خواهیم نمود."

ضمناً این آخرین دیدار امامعلی رحمان با حامد کرزی به عنوان رئیس جمهوری افغانستان است. در انتخابات قریب الوقوع ریاست جمهوری افغانستان چندین نامزد با هم رقابت می‌کنند که یکی از آنها عبدالله عبدالله‌، از نامزدهای پرطرفدار در تاجیکستان، است.

آقای عبدالله از شخصیتهای نزدیک به احمدشاه مسعود، رهبر ائتلاف شمال علیه طالبان در افغانستان در اوایل ۲۰۰۰ محسوب می‌شود که روابط نزدیکی با تاجیکستان داشت.

مطالب مرتبط