جشن جهانی نوروز در میان تدابیر امنیتی و روابط دشوار منطقه‌ای در کابل برگزار شد

حق نشر عکس ARG
Image caption جشن جهانی نوروز در ارگ ریاست جمهوری افغانستان برگزار می‌شود

صبح روز پنجشنبه، ٧ حمل/فروردین، مراسم جشن جهانی نوروز در ارگ ریاست جمهوری افغانستان در کابل آغاز شد در حالیکه روابط بین برخی کشورهای شرکت کننده با دشواری‌هایی همراه بوده است.

قرار است روسای جمهور افغانستان، ایران، تاجیکستان، پاکستان و معاون صدراعظم آذربایجان در این جشن اشتراک کنند و جلساتی هم با حضور رئیسان جمهوری شرکت کننده برنامه‌ریزی شده است.

تدابیر امنیتی گسترده‌ای برای برگزاری این جشن در شهر کابل به اجرا در آمده و بسیاری از خیابان های اصلی به روی رفت و آمد عادی مسدود است.

مراسم جشن جهانی نوروز به طور زنده از تلویزیون دولتی افغانستان پخش می‌شود و گروه‌های موسیقی محلی افغانستان در محوطه ارگ برنامه اجرا می‌کنند و شماری هم با لباس‌های محلی، به اجرای رقص و بازی‌های سنتی مشغول هستند.

دولت افغانستان برای برگزاری این جشن قصری در تپه پغمان آماده کرده بود. منطقه پغمان در غرب کابل از مشهورترین مناطق تفریحی این شهر است و محلی که برای میزبانی جشن نوروز انتخاب شده بود از محلات تاریخی بود.

بعدا مسئولان کمیسیون برگزاری جشن نوروز گفتند به دلیل آماده نبودن این قصر، مراسم جشن نوروز در ارگ ریاست جمهوری برگزار خواهد شد اما برخی ناظران گفتند که نگرانی‌های امنیتی علت اصلی تصمیم به تغییر مکان برگزاری جشن بوده است.

روز گذشته، امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان برای حضور در جشن جهانی نوروز و ملاقات با سران دیگر کشورهای شرکت کننده وارد کابل شد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران که در این مراسم شرکت خواهد داشت، صبح پنجشنبه عازم افغانستان شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت ایران، آقای روحانی گفته است که منظور اصلی از این سفر، شرکت در جشن جهانی نوروز با حضور سران و مقامات هشت کشور منطقه است و افزوده است که سنت دیرینه نوروز، امسال در کابل برگزار می‌شود.

وی با اشاره به سنت خانه تکانی و آشتی و دید و بازدید در نوروز گفته است: "امروز کشورهای منطقه به این فرهنگ نیازمند هستند و علاوه بر آشتی و صلح، بسیاری از کشورها به خانه تکانی نیاز داشته و باید شرایط جدیدی برای خود فراهم آورند."

آقای روحانی گفته است که در این سفر یک نشست سه جانبه بین کشورهای فارسی زبان، ایران، افغانستان و تاجیکستان و یک نشست چهارجانبه با اشتراک این کشورها و پاکستان برگزار می‌شود.

وی گفته است: "بسیار خوب است که کشورهای منطقه به هر بهانه‌ و مناسبتی دور هم جمع شوند و روی مسایل منطقه‌ای با هم به تفاهم برسند به خصوص افغانستان که در آستانه برگزاری انتخابات و خروج نیروهای خارجی قرار دارد."

وزارت خارجه پاکستان روز گذشته با انتشار اطلاعیه‌ای، شرکت ممنون حسین، رئیس جمهوری این کشور در مراسم جشن جهانی نوروز در کابل را اعلام کرد و گفت که سفر آقای ممنون به افغانستان یک روز به طول خواهد انجامید.

حق نشر عکس Mehr
Image caption جشن جهانی نوروز هر سال با حضور گروهی از رهبران و مقامات کشورهای منطقه برگزار می‌شود

این سفر در حالی انجام می‌شود که برخی منابع دولتی افغانستان سرویس‌های امنیتی پاکستان را به ارتباط با حملات خونین اخیر در کابل متهم کرده‌اند. مقامات افغان در موارد متعدد، تشکیلات امنیتی پاکستان را به ارتباط و حتی حمایت از گروه‌های مسلح مخالف دولت افغانستان متهم کرده‌اند اما مقامات پاکستانی همواره این اتهامات را بی اساس خوانده‌اند.

روابط ایران و پاکستان هم در پی گروگانگیری تعدادی از مرزبانان ایرانی توسط گروه جیش العدل با مشکلاتی مواجه بوده است. مقامات ایرانی گفته‌اند که گروگانگیرها این مرزبانان را به داخل خاک پاکستان منتقل کرده و خواستار همکاری بیشتر دولت پاکستان برای رهایی آنها شده‌اند. دولت پاکستان گفته است که همکاری لازم را در این زمینه معمول داشته است.

جشن جهانی نوروز

افغانستان امسال میزبان جشن جهانی نوروز است. در سال ۱۳۸۸ جشن جهانی نوروز توسط مجمع عمومی سازمان ملل به رسمیت شناخته شد.

برای نخستین بار این جشن در سال ۱۳۸۹ در تهران، پایتخت ایران، با مشارکت مقامات کشورهای ایران، افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، عراق، آذربایجان و ترکیه برگزار شد.

دومین جشن نوروز نیز در سعد آباد تهران برگزار شد.

در سال ۱۳۹۱ شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان و در سال ۱۳۹۲ عشق آباد پایتخت ترکمنستان میزبان جشن نوروز بود.

دولت افغانستان در مراسم نوروزی عشق آباد اعلام کرد که آماده است در سال ۱۳۹۳ میزبان جشن جهانی نوروز باشد.

مطالب مرتبط