روحانی در کابل: یکجا با افراط گرایی مبارزه کنیم

حق نشر عکس AP
Image caption حسن روحانی می‌گوید افغانستان در چند دهه اخیر دوبار از سوی بیگانگان اشغال شده است

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در جشن جهانی نوروز در کابل گفت که کشورهای منطقه باید به تقلید از بهار، اعتدال را پیش بگیرند و یکجا با افراط گرایی مبارزه کنند.

آقای روحانی گفت که سران دولت‌ها در حوزه نوروز باید به اساس سنت ملت‌های شان، از دولت های خود "غبار روبی کنند و قهر و کینه را دور سازند و همزیستی را تقویت کنند."

او گفت که رهبران منطقه باید به شیوه نیاکان خود در نوروز به ملت خود عیدانه بدهند. او از اعتدال و مبارزه با افراط گرایی به عنوان عیدانه این کشورها به ملت‌شان یاد کرد.

آقای روحانی گفت: "بیایید به تقلید از سیرت نوروز که صورتش از نسیم بهاری خوش است، راه و رسم اعتدال در پیش گیریم که اعتدال محدود به شعار یک شخص و یک کشور نیست... امروز ندای اعتدال گرایی دعوت به صلح است."

او به قطعنامه سازمان ملل در مورد مقابله با خشونت و افراط‌گرایی اشاره کرد و از دولت‌های منطقه خواست که در تهیه و تدوین برنامه‌هایی برای عملی شدن این قطعنامه پیشگام شوند.

او گفت که نوروز امسال در کشوری جشن گرفته می‌شود که قربانی جنگ و افراطیت بوده و بارها در مقابله با افراط‌گرایی ایستاده و چون "ققنوس سر از زیر خاک بیرون آورده و استقلال خود را احیا کرده است."

"دوبار اشغال از سوی بیگانه‌ها''

آقای روحانی گفت: " افغانستان در چند دهه اخیر دو بار از سوی نیروهای بیگانه اشغال شده که بذر خشونت را به این کشور آوردند و آسیب‌های زیادی به مردم آن رساندند."

او گفت که ایران هر دو هجوم را محکوم می‌کند و آرزو دارد که صلح و اعتدال عیدانه مردم افغانستان در سال جاری باشد.

وی گفت که اجتماع در جشن نوروز، اجتماعی فرهنگی است اما می توان آن را به پیوندهای سیاسی و اقتصادی مبدل کرد.

آقای روحانی تاکید کرد که کشورهای منطقه می‌توانند بر اساس سنت نوروز و بر مبنای منافع مشترک، تجربه‌ای بی‌نظیر از همکاری منطقه‌ای را سامان دهند.

رئیس جمهوری ایران به برگزاری انتخابات پیش‌رو در افغانستان نیز اشاره کرد و اظهار امیدواری کرد که این انتخابات در افغانستان گامی برای آرامش و پیشرفت در این کشور باشد.

کرزی: نوروز بهانه ای برای همگرایی است

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای کرزی از نوروز به عنوان فرهنگ و رسمی مشترک بین کشورهای منطقه یاد کرد.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در جشن جهانی نوروز گفت که نوروز بهانه‌ای برای کشورهای منطقه است تا برای توسعه همگرایی و حل مشکلات منطقه‌ای یکجا بکوشند.

جشن جهانی نوروز امروز در کابل با حضور روسای جمهور ایران، پاکستان، تاجیکستان و هیات‌های بلندرتبه از کشورهای ترکمنستان، آذربایجان و قزاقستان برگزار شد.

آقای کرزی از نوروز به عنوان فرهنگ و رسمی مشترک بین کشورهای منطقه یاد کرد.

او گفت که نوروز و مشترکات دیگری چون آن، باید بنیاد همگرایی را بین کشورهای منطقه به وجود آورد.

آقای کرزی گفت: "برای ما افغانها، جشن نوروز بهانه زیبا و فرصتی است تا با برادران و خواهران خود جمع شویم تا با مشترکات تمدنی و تاریخی خود آشنا شویم و برای توسعه و تعمیق زمینه های همگرایی و منطقه ای بکوشیم. آینده سرزمین های ما در گرو این همگرایی هاست."

او افزود که کشورهای منطقه نمی‌توانند بدون این همگرایی مشکلات موجود در منطقه را که تروریسم در راس آن قرار دارد، حل سازند.

آقای کرزی آرزو کرد که با توسعه همکاری‌های منطقه‌ای، صلح و امنیت در منطقه تامین شود.

رئیس جمهوری پاکستان: متعهد به همسایگی نیک هستیم

ممنون حسین رئیس جمهوری پاکستان در جشن نوروز گفت که پاکستان برای داشتن روابط خوب و نیک با همسایه گانش متعهد است.

او گفت که این کشور از هر کوشش به سوی صلح حمایت می‌کند.

آقای حسین گفت که صلح و ثبات در منطقه پیش شرطی برای رشد اقتصادی است.

او بر همکاری های اقتصادی بین کشورهای منطقه تاکید کرد تا از ظرفیت‌های موجود از لحاظ منابع طبیعی و بشری موجود نهایت استفاده شود.

آقای حسین گفت که نوروز همبستگی کشورهای حوزه نوروز را نشان می‌دهد.

وی به تجلیل از رویدادهایی که مشترکات منطقه را نشان می‌دهد تاکید کرد و گفت که روابط در بین کشورهای منطقه باید به اساس احترام متقابل و به اساس مفکوره های صلح طلبانه پیش برود.

رحمان: تاکید بر همکاری‌های اقتصادی برای توسعه منطقه‌ای

امام علی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان نیز در این مراسم گفت که در منطقه نوروز، ظرفیت‌هایی وجود دارد که می‌تواند سبب توسعه کشورهای‌ منطقه شود.

او به طور مشخص به وجود انرژی طبیعی و آب شیرین در منطقه اشاره کرد و گفت که کشورهای منطقه می‌توانند با استفاده از این منابع رشد اقتصادی بیشتری داشته باشند.

آقای رحمان همچنین در مورد ظرفیت‌های حمل و نقل در منطقه گفت که ساخت راه آهن بین کشورهای منطقه می‌تواند باعث وصل دو مرکز بزرگ تمدنی آسیا و اروپا شود.

رئیس جمهوری تاجیکستان همچنین از افغانها خواست که منفعت های والای کشور و مردم خود را از منافع سیاسی، ملی، قومی و منطقوی برتر دانند و به خاطر زندگی شایسته و آینده نیک برای کشورشان، مسئولانه گام بردارند.

او نیز به برقراری اعتدال در منطقه تاکید کرد و گفت که افراط و تفریط بنیاد تمدن و فرهنگ جامعه را آسیب زده و موجب بدبختی جامعه می‌شود.

جشن نوروز و روابط دشوار منطقه‌ای

حق نشر عکس AFP
Image caption کابل برای نخستین بار میزبان جشن جهانی نوروز بود

روسای جمهوری ایران، پاکستان و افغانستان در حالی در جشن نوروز یکجا شده‌اند که روابط این کشورها در این اواخر کمی تیره شده است.

برخی منابع دولتی افغانستان سرویس‌های امنیتی پاکستان را به ارتباط با حملات خونین اخیر در کابل متهم کرده‌اند.

امنیت ملی افغانستان گفته است که حمله به هتل سرینا که در آن ۹ غیرنظامی کشته شدند، کار استخبارات پاکستان بوده است.

مقامات افغان در موارد متعدد، تشکیلات امنیتی پاکستان را به ارتباط و حتی حمایت از گروه‌های مسلح مخالف دولت افغانستان متهم کرده‌اند اما مقامات پاکستانی همواره این اتهامات را بی اساس خوانده‌اند.

روابط ایران و پاکستان هم در پی گروگانگیری تعدادی از مرزبانان ایرانی توسط گروه جیش العدل با مشکلاتی مواجه بوده است.

مقامات ایرانی گفته‌اند که گروگانگیرها این مرزبانان را به داخل خاک پاکستان منتقل کرده و خواستار همکاری بیشتر دولت پاکستان برای رهایی آنها شده‌اند.

دولت پاکستان گفته است که همکاری لازم را در این زمینه معمول داشته است.

قرار است در حاشیه جشن نوروز نشستی چهارجانبه میان روسای جمهور افغانستان، پاکستان، ایران و تاجیکستان نیز برگزار شود.