سازمان ملل: نامزدها باید آماده پذیرش نتیجه انتخابات افغانستان باشند

حق نشر عکس UNAMA
Image caption معاون بان کی مون در امور صلح‌بانی، گفت که متهم کردن به تقلب نباید بهانه‌ای برای عدم پذیرش نتایج انتخابات شود.

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد که برای شرکت در جشن جهانی نوروز از کابل دیدار می‌کند، از تمام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان خواست که از همین حالا آماده پذیرش نتیجه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باشند.

هروه لادسوس، معاون بان کی مون در امور صلح‌بانی، گفت که متهم کردن به تقلب نباید بهانه‌ای برای عدم پذیرش نتایج انتخابات شود.

او تأکید کرد: " نامزدان باید نتایج انتخابات را پس از اعلام و تایید آن توسط مراجع مسئول انتخاباتی بپذیرند."

او همچنین هشدار داد که تقلب گسترده در انتخابات می‌تواند ادامه همکاری جامعه جهانی با دولت جدید افغانستان را با مشکل رو برو کند.

آقای لادسوس گفت:" تقلب گسترده نه تنها پذیرش نتایج نهایی انتخابات را برای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مشکل خواهد کرد، بلکه بر ادامه کمک و تعهدات جامعه جهانی به افغانستان نیز تاثیر خواهد گذاشت."

این مقام ارشد سازمان ملل متحد افزود که علاوه بر نهادهای انتخاباتی و امنیتی که برای جلوگیری از تقلب و تامین امنیت انتخابات تدابیر وسیع را روی دست گرفته اند، نامزدهای ریاست جمهوری نیز باید برای جلوگیری از تقلب دست به کار شوند.

آقای لادسوس گفت که سازمان ملل در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بی‌طرف بوده و تنها از نظر فنی به نهادهای انتخاباتی کمک خواهد کرد.

او آمادگی دولت افغانستان را برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، بهتر از انتخابات قبلی این کشور دانست و تاکید کرد که حضور ناظران و نمایندگان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در مراکز رای‌دهی، شفافیت انتخابات را بیشتر تضمین خواهد کرد.

نظرسنجی تازه بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان موسوم به فیفا نشان می‌دهد که ۹۲ درصد مردم از برگزاری انتخابات در این کشور حمایت می‌کنند و بیشتر از ۷۵ درصد آنها در انتخابات پیش رو شرکت خواهند کرد.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار است در کمتر از ده روز دیگر برگزار شود.

مطالب مرتبط