اگر می‌توانستم هزار بار رای می‌دادم

مبارزات انتخاباتی در افغانستان کم‌کم به آخرین روزهای خود نزدیک می‌شود. در مدتی که از آغاز این مبارزات می‌گذرد، افغان‌ها شاهد برگزاری مناظره‌ها، شعارها و برنامه‌های نامزدان بودند. برنامه‌های انتخاباتی نامزدان چگونه بوده، چه تاثیری بر شهروندان گذاشته است و در کل حالا شهروندان نسبت به انتخابات آینده چه حسی دارند و چگونه به آن نگاه می‌کنند؟ 'من و انتخابات' سلسه یادداشت‌هایی است برای بازتاب حس و نظر شماری از افغان‌ها در مورد انتخابات ۱۳۹۳

فهیم صادقی

دانش‌آموز از ولایت غزنی

Image caption می‎خواهم رای بدهم و به پدربزرگم بگویم که من در انتخاب رئیس جمهور مملکتم نقش داشتم. می‎خواهم در رای دهی شرکت کنم و به مادر بزرگم بگویم که آفتاب گرفتگی نشانه تغییر پادشاه نیست، بلکه من و توییم که زمامدار را انتخاب می‌کنیم

قرار است اولین باربه پای صندوق رای بروم و اولین انتخاب سیاسی‌ام را تجربه کنم. ازاین‌که رای می‌دهم، احساس قدرت و غرور می‌کنم. از اینکه با رای خود رئیس جمهور مملکت را انتخاب می‌کنم اعتماد به نفسم را چند برابر می‎کند.

وقتی به تاریخ خونین انتقال قدرت در کشورم، به روزگار سیاه نیاکانم، به گروه طالبان، تروریسم و به جهلی خنده دار در میان مادربزرگان سرزمینم که انتقال و جابجایی قدرت را به قصه‎های دیو و پری، رعد و برق و به کسوف و خسوف ربط می‌دهند می‌نگرم، اشتیاقم به رای دادن و شرکت در انتخابات چندین برابر می‌شود.

می‎خواهم رای بدهم و به پدربزرگم بگویم که من در انتخاب رئیس جمهور مملکتم نقش داشتم. می‎خواهم در انتخابات شرکت کنم و به مادر بزرگم بگویم که آفتاب گرفتگی نشانه تغییر پادشاه نیست، بلکه من و توییم که زمامدار را انتخاب می‌کنیم.

می‌خواهم درانتخابات شرکت کنم و با حق شهروندی و آگاهی سیاسی خود بر تمام افسانه‎های دیو و پری در ارتباط با انتقال پادشاهی خط بطلان بکشم.

دوست دارم نه یک بار، بلکه اگر حق داشته باشم هزار بار کارت رای دهی بگیرم و باربار رای دهم.

من رای می‌دهم، حتی اگر با شرکت در انتخابات مورد تهدید قرار بگیرم. حاضرم برای رای دادن تمام روز را در گرما و سرما، در باد و باران در صف بایستم.

من از شرکت در انتخابات هراسی ندارم.

نه از یورش مسلحانه بر مراکز رای دهی، نه از انتحار و انفجار در صفوف رای دهندگان می ترسم.

به این توهمات و فرضیه‎های مفت که رای ما تعیین کننده نیست، نیز باور ندارم. مطمئنم که رای من در انتخاب رئیس جمهور آینده تاثیر گذار است.

نیروهای امنیتی هم قادر به تامین امنیت رای دهندگان و مراکز انتخاباتی هستند.

ترس من از گروه طالبان است که دهان خود را برای بلعیدن ما باز کرده و با دهشت افگنی و نشر تبلیغات منفی، تلاش دارند تا از شرکت مردم در انتخابات جلوگیری کنند.

به عنوان جوانی که برای اولین بار به پای صندوق رای می‎روم برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه را در زمانی که قرار است نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند، یک نیاز جدی می دانم.

باورمندم که برگزاری انتخابات سالم می تواند فرهنگ انتقال مسالمت آمیز قدرت را به عنوان یک رفتار سیاسی در افغانستان نهادینه کند.

من باور دارم که انتخابات فرصتی است برای اینکه ارزش‌ها و هنجارهایی چون دموکراسی، آزادی بیان، حقوق زن و آزادی رسانه‎ها در کشور نهادینه شود.

من که برای اولین بار سهم‌گیری در تعیین سرنوشت سیاسی‌ام را تجربه می‌کنم باورمندم که برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه می‌تواند راه حل بحران‌های موجود در کشور و دریچه امیدی برای ادامه حیات سیاسی مردم و سرزمینم باشد.

من در انتخابات شرکت می‎کنم چون می‎خواهم انتقال قدرت سیاسی به طور صلح آمیز و نه با خشونت صورت گیرد.

من که کودکی‌هایم را با شنیدن خبرهای انتحار و کشتار سپری کردم، دیگر از جنگ و انتحار و انفجار خسته‌ام و نمی‎خواهم تحولات سه دهه اخیر یک بار دیگر در حیات سیاسی کشورم تکرار شود.

گاهگاهی که کودکان یتیم خیابان‎های کابل، معلولین بی‌دست و پا و فقیران بینوا را که همه میراث فرایندهای خونین انتقال قدرت سیاسی هستند در ذهنم تصور می‌کنم وحشت وجودم را فرا می‌گیرد.

برای جلوگیری از بازگشت این دوره شوم، در من شور و هیجان خلق می‌شود تا در انتخابات شرکت کنم و دیگر شاهد این نا رسایی‌ها در سرزمینم نباشم.

من در انتخابات شرکت می‌کنم تا پس از انتخابات در چشمان کودکان این وطن امید و شور وشوق ببینم، نه یاس و وحشت.

رای می‎دهم تا فردا کودکان شهرم بدون ترس در کوچه‎ها و فارغ از نگرانی انتحار و انفجار بازی کنند.

به پای صندوق رای می‌روم تا فردا دختران سرزمینم را در صحنه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی و فرهنگی ببینم، نه در حصار دیوارهای خانه‌ها.

در این روند دموکراتیک شرکت می‎کنم تا پس از انتخابات در دستان جوانان کشورم دفتر و کتاب ببینم نه تپانچه و تفنگ.

رای می‌دهم تا پس از انتخابات پدر و اعضای خانواده‌ام را در کابل و سایر ولایت‌های کشورم، ببینم نه در آن سوی مرزها و بالاخره رای می‌دهم تا پس از انتخابات، افغانستان را در صلح و امنیت پایدار ببینم نه در آتش جنگ و بی‌قراری.

مطالب مرتبط