روزنامه‎های کابل: شنبه، ۹ حمل

حق نشر عکس ARG
Image caption روسای جمهور حوزه نوروز در ارگ(کاخ) ریاست جمهوری افغانستان بعد از جشن جهانی نوروز نهال کاشتند

برگزاری جشن جهانی نوروز و وقوع حمله انتحاری در شهر کابل پایتخت افغانستان موضوع اصلی روزنامه های صبح امروز کابل را تشکیل می‌دهد.

روزنامه سرنوشت با اشاره به سخنان روسای جمهور ایران و پاکستان در مراسم جشن جهانی نوروز در کابل،که تاکید به همکاری کشورهای منطقه کرده بودند، مدعی شده که ایران و پاکستان به جای همکاری با افغانستان با این کشور دشمنی کرده‌اند.

این روزنامه می‌نویسد که این دو کشور باید به صورت واقعی با افغانستان همکاری کنند و گامهای واقعی در راستای همکاری بردارد.

به نظر نویسنده سرنوشت همکاری این کشورها در راستای ایجاد صلح می‌تواند نشان دهنده تعهد آنها به این همکاری باشد.

افغانستان و موانع همکاری‌های منطقه‌ای

روزنامه افغانستان نوشت که حامد کرزی، آغاز سال نو را برای کشورهای حوزه نوروز فرصتی برای همگرایی و همسویی منطقه‎ای دانست و روسای جمهور منطقه نیز به همکاری منطقه‌ای تاکید کردند.

این روزنامه افزوده که امنیت و گسترش همکاری‌های منطقه‌ای یکی از چالش‌های مهم در توسعه مناسبات منطقه‌ای به شمار می‌رود. در حالی که همه ساله این کشورها در زمینه‌های توسعه تجارت، همکاری‌های اقتصادی و امنیتی به توافق می‌رسند، ولی در عمل تلاش کشورهای منطقه برای تأمین امنیت منطقه ای و ایجاد زمینه‌ها و فرصت‌های برای رشد سرمایه گذاری و توسعه اقتصادی چندان مؤفق نبوده است.

افغانستان تاکید کرد که یکی از دلایل عدم همسویی این کشورها در عرصه‌های اقتصادی و فرهنگی، اختلافاتی است که این کشورها از لحاظ سیاسی با همدیگر دارند. بی‌اعتمادی نسبت به سیاست‎های همدیگر راه توسعه همکاری‎های اقتصادی و فرهنگی را نیز گرفته است.

نوروز، وحدت و همگرایی

روزنامه دولتی انیس نوشت که آنچه در مراسم بزرگ منطقوی نوروز ارائه گردید، همه بیانگر نگرش نوین در عرصه‎های مختلف و پیام همگرایی میان کشورهای همسایه و منطقه به ویژه کشورهای حوزه تمدنی نوروز باستانی بود.

این روزنامه افزوده که افغانستان سالها است که از ناحیه تروریسم و دهشت افگنی رنج می‌برد، می‌خواهد مثل بهار که با آمدن نوروز طبیعت رنگ و بوی دیگر به خود می‌گیرد، انسان‎ها نیز ذهن و ضمیر شان را خانه تکانی نمایند و با نگرش نوین که شایسته انسان معاصر است در راستای همگرایی منطقوی و حسن همجواری پیش قدم شود.

انیس افزود که انسانها نیز باید بتوانند از تغییر و تحول طبیعت عبرت بگیرند، دو رنگی‌ها و دوگانگی‌ها را کنار بگذارند و زیر چتر وحدت و همگرایی بسیج شوند.

موفقیت کرزی و پیروزی طالبان

روزنامه چراغ نیز با اشاره به برگزاری جشن جهانی نوروز در افغانستان نوشت که این کشور هیجگاهی شاهد حضور این تعداد از روسای جمهور و مقامات خارجی نبوده و این برای کرزی یک موفقیت است.

نویسنده این روزنامه افزوده اینکه گروه طالبان توانست جشن نوروز را از تپه خوش آب و هوایی پغمان به داخل ارگ ریاست جمهوری در مزکر شهر محصور کند، یک پیروزی برای این گروه محسوب می‌شود.

حق نشر عکس the daily afghanistan
Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

قرار بود که جشن نوروز در تپه پغمان در غرب کابل برگزار شود، ولی دولت در آخرین روزها اعلام کرد که محل برای برگزاری جشن آماده نیست.

افزایش قدرت دیپلماسی کشور

روزنامه نسل نو نوشت که برگزاری جشن نوروز در کابل نشان داد که دیپلماسی افغانستان فعال تر از هر زمان دیگر شده و دستگاه دیپلماسی می‌کوشد تا افغانستان در قطب همگرایی منطقه‌ای قرار گیرد و این بزرگترین افتخار و اعتبار برای حکومت کرزی و دستگاه دیپلماسی کشور است.

این روزنامه برگزاری جشن جهانی نوروز را در کابل نشان از نگاه عاقلانه و خردمندانه شخص رئیس جمهور کرزی به تحولات افغانستان و منطقه دانسته، و افزوده واقعیت این است که بدون همکاری و همگرایی کشورهای منطقه صلح و ثبات به افغانستان باز نمی‌گردد.

زنده‎ماندن همچون یک اتفاق

روزنامه جامعه باز نیز نوشت که آغاز کار سال ۱۳۹۳ این روزنامه با حوادث تلخ و تراژدیک همراه بود. هرچه هست، به نظر می‌رسد انفجار و انتحار به بخش جدایی‌ناپذیر زندگی روزمره تبدیل شده است. این امر، زندگی و زنده‌ماندن را به یک اتفاق بدل کرده است.

سرمقاله نویس این روزنامه نوشت که هر دم و هر لحظه می‌تواند آن لحظه پایانی باشد؛ لحظه‌ای که انفجار یک بمب یا شلیک یک گلوله، ریسمان پوسیده حیات انسان افغانی را پاره می‌کند و مرز میان زندگی و مرگ را از میان بر‌می‌دارد.

جامعه باز افزوده که با نزدیک‌شدن انتخابات ۱۳۹۳، به نظر می‌‌رسد فاصله میان مرگ و زندگی بیش از پیش کمتر می‌شود و شبح مرگ، روز و شب سرگردان در کوچه‌‌ها، جاده‌ها و کوهستان‌ها از مردم بی‌گناه قربانی می‌گیرد. زندگی به چیزی همچون تله مرگ تبدیل شده‌است که هرچه جایی امن‌تر، به همان اندازه میزان خطر بالاتر.

مردم نمی‌ترسند

Image caption روز گذشته کابل شاهد حمله انتحاری بود

روزنامه آرمان ملی با اشاره به تهدیدهای امنیتی در افغانستان نوشت که مردم دیگر از تروریستان نمی‌هراسند.

این روزنامه به استقبال مردم از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در ولایت‌ها اشاره کرده و افزوده که علاوه بر آن مردم در سراسر افغانستان گروه گروه به نمایندگی‌های توزیع کارت رأی دهی کمیسیون مستقل انتخابات مراجعه می‌کنند که نشان دهنده سطح بالایی از شعور سیاسی آنان است.

آرمان‌ملی تاکید کرده که این استقبال گرم مردم از نامزدهای ریاست جمهوری نیز علاقه‌ مندی آنان را نسبت به روند انتخابات نشان می‎دهد و تایید کننده این است که مردم از هراس‌افگنان ترسی ندارند. با وجود تهدیدها، مردم تصمیم و عزم قاطع دارند که سرنوشت سیاسی و آینده کشور را با دادن رأی و شرکت در انتخابات مشخص کنند.

زندگی روز مره جریان دارد

روزنامه تحول نیز با اشاره به حملات روزهای گذشته در شهر کابل نوشته که در پشت حملات انتحاری، زندگی روز مره جریان دارد.

این روزنامه از رئیس جمهوری افغانستان انتقاد کرده و افزوده که رئیس جمهور در جشن نوروزی با سربلندی از دستاوردهای دولتش در سال‌های گذشته و از صلحی که به زودی به کشور خواهد آمد، یاد کرد.

تحول افزوده که با توجه به این گفته رئیس جمهور چرا هر روز نگاه‎های مردم به صحنه‎های جنایت و دهشت خیره می‌ماند و کسی نمی‌تواند تحلیل قانع کننده‌ای از وضعیت داشته باشد؟

مطالب مرتبط