رای‌دهی یعنی سپرده گذاری

مبارزات انتخاباتی در افغانستان کم‌کم به آخرین روزهای خود نزدیک می‌شود. در مدتی که از آغاز این مبارزات می‌گذرد، افغان‌ها شاهد برگزاری مناظره‌ها، شعارها و برنامه‌های نامزدان بودند. برنامه‌های انتخاباتی نامزدان چگونه بوده، چه تاثیری بر شهروندان گذاشته است و در کل حالا شهروندان نسبت به انتخابات آینده چه حسی دارند و چگونه به آن نگاه می‌کنند؟ 'من و انتخابات' سلسه یادداشت‌هایی است برای بازتاب حس و نظر شماری از افغان‌ها در مورد انتخابات ۱۳۹۳

طیبه یوسفی

آموزگار از کابل

Image caption زمانی‌که در بانک سرمایه عظیمی را ذخیره می‌کنیم. بانک، این سرمایه را به کار می‌گیرد و ما از سود آن استفاده می‌کنیم. انتخابات نیز این چنین است. مردم افغانستان سپرده‌گذاری بزرگی را انجام می‌دهند و از آن سود می برند

همان گونه که می‌دانیم انتخابات از ارکان جامعه دموکرات است و پایه نظام کشور ما را همین انتخابات تشکیل می‌دهد.

انتخاباتی که ما در پیش رو داریم فرصتی است تا بار دیگر سرنوشت جامعه خود را توسط آرای مان تعیین کنیم. انتخابات از موضوعات مهم در مسائل داخلی کشور است.

من به این باور هستم که مردم دلیر و غیور ما همه با هم، زن و مرد باید در انتخابات شرکت کنند. حضور عمومی مردم در انتخابات بسیار مهم است زیرا این روند نقش سازنده‌ای برای ساختن آینده شان دارد و از وظایف ملی هر فرد بالغ این جامعه به حساب می‌آید.

در انتخاباتی که پیش رو داریم قانون باید رعایت شود و انتخاباتی شفاف و عاری از هرگونه تقلب داشته باشیم، این شفافیت به افغان‌‎ها امید می‌بخشد، امید در زندگی باعث رشد جامعه و توسعه اقتصادی می‌شود.

در دوره های قبلی انتخابات شاهد بودیم که عده‌ای، تبلیغاتی برای کمرنگ کردن حضور مردم در روند انتخابات انجام دادند و سعی کردند که اشتیاق مردم را برای شرکت در روند رای دهی کم کنند و همچنین امید این مردم را به انتخابات کم کنند یا از بین ببرند. باز هم الحمدالله نتوانستند و این بیانگر اهمیت انتخابات است.

زمانی‌که در بانک سرمایه عظیمی را ذخیره می‌کنیم. بانک، این سرمایه را به کار می‌گیرد و ما از سود آن استفاده می‌کنیم. انتخابات نیز این چنین است. مردم افغانستان سپرده‌گذاری بزرگی را انجام می‌دهند و از آن سود می برند.

آرای تک‌تک ما نیز بخشی از همین سرمایه گذاری است. هر رایی را که در صندوق می‌اندازیم مانند این است که بخشی از پول آن سپرده را تامین می‌کنیم. ما می‌توانیم با حضور پر شور خود در انتخابات، عزت بیشتری را برای کشورمان به وجود بیاوریم.

در چارچوب نظام نوین سیاسی کشور و روند دموکراتیزه سازی و گفتمان غالب مردم سالاری برای ایجاد عقلانیت و شعور سیاسی- نظامی، انتخابات گزینه قابل قبول محسوب می‌شود.

پس با اصل پذیرش جمعی در جو نظام های جهانی، شهروندان افغانستان نیز باید گامی در راستای بهینه سازی و تقویت دموکراسی برداشته و با تجربه از دوره های قبلی انتخابات این بار نیز مصمم بر نهادینه سازی آن باشند.

انتخابات با سرنوشت مردم سر و کار دارد. به خصوص انتخابات ریاست جمهوری که سپردن قوه اجرائیه کشور به دست یک نفر و یک مجموعه است که کشور را برای پنج سال اداره می‌کند. انتخابات به مفهوم اول و آخرین راه ممکن برای مهار چالش ها و نهایتا کلید حل تمام نابسامانی های موجود است.

پس انتخابات اهمیت بسیار زیادی برای همه شهروندان افغان دارد و من نیز به عنوان یک شهروند در این انتخابات اشتراک خواهم کرد.

مطالب مرتبط