روزنامه‌های کابل: یکشنبه ۱۰ حمل

حق نشر عکس Sultan Faizy
Image caption دفتر کمیسیون مستقل انتخابات در کابل دیروز هدف حمله مخالفان مسلح قرار گرفت

قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ شانزدهم حمل/فروردین برگزار شود.

با نزدیک شدن زمان انتخابات، ناامنی در نقاط مختلف این کشور افزایش یافته است. بحث انتخابات و افزایش ناامنی‌ها مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های دهم حمل/فروردین کابل است.

کمپین دهشت افکنی

روزنامه تحول نوشته که با نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات، طالبان فعالیت‌های دهشت افکنانه خود را به خصوص در کابل افزایش داده‌اند.

تحول می‌نویسد همان طور که رقبای انتخاباتی در این روزها مبارزات انتخاباتی شان را شدت بخشیده‌اند، طالبان هم سعی دارند از های و هوی انتخابات عقب نمانند.

تحول افزوده که در کنار پیگیری روند صلح با طالبان، کمپین دهشت افکنی آنها نیز باید مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد در غیر آن رهبران با دستان خودشان، امتیازات سیاسی به طالبان می‌دهند.

روزنامه افغانستان نیز می‌نویسد که طالبان مصمم به نظر می رسند تا انتخابات را بر هم بزنند و حملات روزهای اخیر نشان می‌دهد که آمادگی کامل برای این کار را دارند.

افغانستان نوشته که نیروهای امنیتی افغان نیز با جدیت و قاطعیت به این حمله ها پاسخ می‌دهند.

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

افغانستان می‌نویسد که تکرار هر روزه حملات مخالفان، پیام بدی برای مردم افغانستان دارد که صبر و حوصله آنها را به سر آورده ولی با وجود تمام این ها، باز هم مردم افغانستان، سرد و گرم روزگار را به اندازه کافی چشیده‌اند بنابراین برای برگزاری انتخابات گسترده و شفاف می‌کوشند.

حضور مردم در انتخابات و ناامنی

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که هدف مخالفان از حملات زنجیره‌ای در چند روز اخیر این است که مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری هفته آینده، شرکت نکنند.

۸‌صبح نوشته که مردم افغانستان جسورتر از آن هستند که از تهدیدها و حمله‌های یک گروه تروریستی بترسند و گروه‌های تروریستی و حامیان‌شان، خواهند دید که مردم چگونه گروه گروه به پای صندوق‌های رای می‌روند.

۸‌صبح افزوده که مردم افغانستان از گروه‌هایی که آنان را ابزار رسیدن به اهداف سیاسی و ایدیولوژیک‌شان می‌سازند، خسته و بیزارند.

روزنامه انیس نیز می‌نویسد که با وجود تمام مشکلات امنیتی، مردم افغانستان با شور و اشتیاق فراوان در انتخابات اشتراک خواهند کرد.

انیس می‌نویسد که تلاش‌های مخالفان برای مختل ساختن انتخابات مردم را بیشتر از پیش مصمم می‌سازد تا با رفتن به پای صندوق های رای، آب سردی بر دست مخالفان بریزند.

'انتخابات به کجا می‌انجامد؟'

حق نشر عکس AFP
Image caption قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شانزدهم حمل/فروردین برگزار شود

روزنامه چراغ می‌نویسد که باور عمومی در افغانستان این است که اگر انتخابات ۲۰۱۴ شفاف و دموکراتیک برگزار نشود، ممکن است این کشور به سوی بحران امنیتی و حتی جنگ داخلی برود.

چراغ نوشته که انتخابات پیش رو نخستین انتخاباتی است که تقریبا همه گروه های سیاسی در آن دخالت دارند و همین تنوع، انتظار یک مبارزه انتخاباتی تنگاتنگ را به میان آورده است.

چراغ افزوده که انتخابات بهترین فرصت برای آغاز یک تغییر بزرگ در افغانستان است.

روزنامه آرمان ملی نیز در سرمقاله امروز خود به بحث شفافیت انتخابات پرداخته است.

آرمان ملی ادعا کرده که گزارش‌هایی به دست این روزنامه رسیده که نشان می‌دهد تلاش‌هایی در کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی در جریان است تا به نفع تیم خاصی تقلب گسترده‌ای انجام شود.

آرمان ملی نوشته که مقامات در این کمیسیون برای رسیدن به این هدف شان، افراد نزدیک و مورد نظر خود را به عنوان مسئولان دفترهای ولایتی استخدام کرده‌اند.

آرمان ملی تاکید کرده که در صورت بروز هر گونه عمل خلاف و نامشروع، وضعیت در کشور به گونه مطلوب باقی نخواهد ماند.

مطالب مرتبط