ادامه مبارزات گرم انتخاباتی در چهار گوشه افغانستان

Image caption ساخت راه آهن و بند/سد آب در شمال از وعده‌های اصلی آقای غنی بود

چهار روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نامزدها به مبارزات انتخاباتی خود شدت بخشیده و سر زدن به چند ولایت در یک روز را برنامه‌ریزی کرده‌اند.

اشرف غنی از ولایت‌های جنوبی به شمال کشور رفته و امروز در میان هواداران خود در ولایت‌های بلخ، جوزجان و فاریاب سخنرانی کرد.

آقای غنی توسعه اقتصادی در مناطق شمالی را در محور اهداف خود شمرد و هر یک از همایش‌های انتخاباتی وعده‌های مشخصی به مردم این مناطق داد.

به عنوان مثال، او در جوزجان گفت: "بندر خواجه قچی تحت بررسی دقیق و سرمایه‌گذاری ما قرار خواهد گرفت." او تاکید کرد که به اجرای طرح ساخت جاده حلقه‌ای که شمال با غرب کشور وصل می‌کند، به صورت "روزانه" توجه خواهد کرد.

رئیس تیم "تحول و تداوم" ساخت راه آهن از بندر "آقنه" تا بندر حیرتان در بلخ و از آن جا تا بندر شیرخان در ولایت قندز را "هدف اصلی" تیم خود خواند که به گفته او، آسیای مرکزی را با آسیای شرقی و جنوبی وصل می‌کند.

تقویت صنعت قالین‌بافی در شمال افغانستان، از دیگر وعده‌های آقای غنی در این سفر انتخاباتی بود.

اما این همایش‌های گرم انتخاباتی برای تیم و هواداران آقای غنی بی‌هزینه نبود. سه تن از کارمندان ستاد انتخاباتی او در پی کمین شورشیان در ولسوالی "المار" ولایت فاریاب کشته و هفت تن دیگر زخمی شدند و همچنین سه نفر از هوادارانش در رویداد مشابه دیگر در ولسوالی دولت‌آباد زخمی شدند.

ولایت‌های شمالی از مراکز اصلی حامیان عبدالرشید دوستم معاون اول اشرف غنی شمرده می‌شود. آقای دوستم پیشتر در ولایت‌های قندز، تخار و بدخشان هم همایش‌های بزرگی را ترتیب داده بود.

عبدالله عبدالله در بامیان و پنجشیر

Image caption ساخت شاهراه کابل-هرات و نیروگاه برق، وعده اصلی عبدالله در بامیان بود

عبدالله عبدالله صبح امروز به بامیان رفت ـ جایی که انتظار دارد محمد محقق معاون دومش بتواند حامیان هزاره خود را به نفع آقای عبدالله به پای صندوق‌های رای بکشاند.

آقای عبدالله در همایش هوادارانش وعده داد که در صورت رسیدن به ریاست جمهوری، نیروگاه برق بامیان را خواهد ساخت. بامیانی‌ها در سال‌های اخیر همواره به دلیل آنچه که عدم توجه دولت حامد کرزی می‌خوانند، نسبت نبود نیروی برق در ولایت خود اعتراض کرده‌اند.

وعده دیگر آقای عبدالله ساخت شاهراه کابل-هرات از طریق هزاره‌جات بود – وعده‌ای که پیش از او اشرف غنی هم به مردم بامیان داده بود. در دو انتخابات گذشته آقای کرزی هم وعده داده بود که این شاهراه را می‌سازد، اما هنوز کاری عملی برای ساخت آن آغاز نشده است.

توسعه نهادهای آموزشی در بامیان هم از وعده‌های اصلی رئیس تیم "اصلاحات و همگرایی" بود – موضوعی که مردم مناطق مرکزی همواره نسبت به آن حساس بوده‌اند، چرا که تصور می‌کنند برای دهها سال از خدمات آموزشی به گونه عادلانه برخوردار نبوده‌اند.

ولایت دیگری که آقای عبدالله امروز به آن سفر کرد، پنجشیر بود – ولایتی که پایگاه اصلی او شمرده می‌شود. آقای عبدالله سال‌ها در این ولایت در کنار احمدشاه مسعود بوده و در جنگ علیه ارتش سرخ شوروی سابق و نیروی گروه طالبان سهم داشته است.

زلمی رسول در خوست

Image caption زلمی رسول این روزها توجه خود را به ولایت جنوبی شرقی معطوف کرده

زلمی رسول دیگر نامزد انتخابات، با نادر نعیم از نامزدانی که هفته قبل به سود او انصراف داد، به ولایت خوست در جنوب شرق کشور رفت. آقای رسول گفت اگر در انتخابات پیروز شود، اداره سالمی را در این ولایت بنا خواهد گذاشت.

او گفت: "من امروز افتخار دارم که در میان شما مردم وطندوست و با شعور هستم. من شاهد ترقی و آبادی هستم و به عنوان یک افغان افتخار می‌کنم که این پیشرفت نتیجه تلاش‌های جوانان و بزرگان این ولایت است. شما قومی هستید که افغانستان را همیشه از بدبختی، نفاق و بحران نجات داده‌اید."

سیاف در قندهار

عبدرب الرسول سیاف در قندهار در جنوب افغانستان در جریان مبارزات انتخاباتی‌اش بر نقش مجاهدین و گروه‌های جهادی تاکید کرد.

حق نشر عکس
Image caption آقای سیاف بیشتر چشم به آرای مجاهدین دوخته است

این رهبر جهادی در حمایت از مجاهدین تا حدی سخن گفت که از محمدشفیق گل‌آغا شیرزی، رقیب انتخاباتی خود به عنوان "مجاهد بزرگ" یاد کرد.

وعده انتخاباتی آقای سیاف به قندهاری‌ها از این قرار بود: "با فساد چنان مبارزه می‌کنیم که ریشه‌هایش را برکنیم. به خواست خداوند اگر ما به قدرت برسیم فساد و مفسدین مانند برگ درختان در خزان خواهند ریخت."

به پایان دوره مبارزات انتخاباتی دو روز دیگر مانده است. مطابق قانون، نامزدهای انتخاباتی باید ۴۸ ساعت پیش از آغاز زمان برگزاری انتخابات، به مبارزات خود پایان دهند.

سومین انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان روز شنبه هفته آینده برگزار می‌شود و ناامنی چالش اصلی این انتخابات است. طالبان تهدید کرده که آن را مختل می‌کنند.

مطالب مرتبط