روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۱۱ حمل

حق نشر عکس
Image caption وزارت داخله می‌گوید امنیت نود درصد مراکز رای گیری در روز انتخابات تامین خواهد شد

مقامات کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان دیروز اعلام کردند که به اساس ارزیابی نهایی آنها، ۷۴۸ مرکز رای‌گیری در روز انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی بسته می‌ماند و تنها ۶۴۲۳ مرکز به روی افغان‌ها باز خواهد بود.

بحث امنیت با نزدیک شدن انتخابات، مهمترین عنوان مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۱ حمل/فروردین کابل است.

"مراکز خیالی انتخابات"

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که "در انتخابات ریاست‌جمهوری دور پیش، برخی‌ها با استفاده از خلاهای امنیتی، مراکز خیالی رای‌گیری به‌وجود آوردند، مراکزی را که صرف در روی کاغذ وجود داشت، بعد صندوق‌ها را با آرای تقلبی پر کردند و در مرحله شمارش آن را به نفع برخی از نامزدان، به کار بردند."

۸‌صبح نوشته که این موضوع، انتخابات گذشته را بدنام کرد و مشکلات و جنجال‌های سیاسی را به‌وجود آورد که بعد با پادرمیانی جامعه جهانی، پایان یافت.

۸‌صبح نوشته که اعلام باز بودن نود درصد مراکز رای گیری، خبر خوشی برای مردم افغانستان است اما انتظار می‌رود کمیسیون مستقل انتخابات هم به مردم اطمینان دهد که هیچ مرکز خیالی رای وجود ندارد.

۸‌صبح می‌نویسد که در وضعیت کنونی افغانستان، هیچ کس نمی‌تواند، از تقلب و دیگر بی‌نظمی‌های انتخاباتی جلوگیری کند، اما کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، نباید اجازه دهند که مراکز خیالی به‌وجود آید و بحران سیاسی به‌وجود آورند.

مردم را مطمئن سازید

حق نشر عکس
Image caption مقامات کمیسیون مستقل انتخابات از مردم می‌خواهد که به شکل گسترده در انتخابات اشتراک کنند

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که انتخابات ریاست جمهوری می‌تواند ثبات و امنیت را به کشور بازگرداند.

آرمان ملی نوشته که اگر این انتخابات به درستی و با شفافیت برگزار نشود، بحران در این کشور به میان خواهد آمد.

آرمان ملی افزوده بسیار مهم است که مردم مطمئن شوند که انتخاباتی عاری از تقلب برگزار می‌شود و انتخابات شفاف خواهد بود.

آرمان ملی نوشته: "تیم کاری رئیس جمهوری اگر می‌خواهند در واپسین روزهای حکومت‌شان نام نیکی کمایی کنند، باید متوجه این موضوع باشند."

روزنامه سروش ملت نیز می‌نویسد که رویدادهای امنیتی در روزهای اخیر در شماری از رسانه ها بزرگ‌نمایی شده است.

سروش ملت نوشته که هدف مخالفان مسلح از این حملات، ایجاد ترس بین مردم و کمرنگ کردن حضورشان در انتخابات است اما برای رسیدن این مخالفان به هدف شان، نباید این ناامنی ها بزرگ‌نمایی شود.

سروش ملت افزوده: "طالبان قادر به اخلال پروسه انتخابات نیست. نه به لحاظ نظامی این توان را دارد و نه هم از نظر سیاسی در وضعیتی هستند که دولت افغانستان را از برگزاری انتخابات سراسری به وقت معینش باز بدارد."

نویسنده سروش ملت از مردم خواسته که زیر تاثیر تبلیغات منفی طالبان نروند و در روز انتخابات به شکل گسترده در این روند اشتراک کنند.

امنیت در آستانه انتخابات

روزنامه چراغ می‌نویسد که ناامنی مشکل عمده در انتخابات پیش رو است و آن هم در شرایطی که طالبان کارکنان کمیسیون انتخابات، تبلیغ کنندگان انتخابات و نیروهای امنیتی را تهدید به مرگ کرده است.

چراغ نوشته که از سوی دیگر انتخابات شفاف، عادلانه و سراسری می‌تواند تضمین کننده بهبود امنیت عمومی در کشور باشد.

نویسنده چراغ می نویسد که با وجود تمام مشکلات، نیروهای امنیتی این کشور اعلام کردند آمادگی برای تامین امنیت نود درصد مراکز رای گیری را دارند و به مردم اطمینان داده‌اند.

مطالب مرتبط