بیش از ۲۶۰ هزار نفر بر انتخابات افغانستان نظارت خواهند کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption این ناظران از سوی نهادهای داخلی و خارجی معرفی می‌شوند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته که انتظار می‌رود بیشتر از ۲۶۰ هزار ناظر بر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که روز شنبه ۱۶ حمل/فروردین برگزار می‌شود، نظارت کنند.

در آستانه برگزاری انتخابات بسیاری از این ناظران از احتمال بروز تقلب در انتخابات پیش رو ابراز نگرانی کرده‌اند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اما اعلام کرده با تمام نیرو تلاش خواهد کرد تا جلوی تقلب در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی را بگیرد.

روز گذشته یوسف نورستانی، رئیس این کمیسیون در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که آنها برای برگزاری یک انتخابات شفاف، آزاد و سرتاسری، آمادگی کامل دارند.

گفته می‌شود ده‌ها نهاد داخلی و خارجی نیز برای نظارت بر روند انتخابات ثبت نام کرده‌اند.

به گفته آقای نورستانی، قرار است در روز شانزدهم حمل، ۲۶۵ هزار نفر بر روند انتخابات نظارت کنند.

نور محمد نور، سخنگوی این کمیسیون از ناظران انتخابات خواسته است تا در جریان رای‌گیری و شمارش آرا، بی‌طرفی خود را حفظ کنند.

از سوی دیگر نگرانی‎هایی نیز در مورد احتمال دخالت نهادهای دولتی در انتخابات روز ۱۶ حمل/فروردین سال جاری وجود دارد.

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه موسوم به 'فیفا' گفته است که مواردی از دخالت مقام‌های افغان را در مبارزات انتخاباتی تعدادی از نامزدها ثبت کرده است.

اما آقای نورستانی روز گذشته گفت که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به هیچ نهاد داخلی و خارجی اجازه دخالت در روند رای‌گیری و اعلام نتایج انتخابات را نخواهد داد.

یان کوبیش نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان نیز گفته است که در این دوره، هیچ مداخله خارجی در انتخابات افغانستان صورت نخواهد گرفت.

آقای کوبیش روز گذشته در یک کنفرانس خبری گفت که در این دوره خود افغان‌ها برای آینده سیاسی کشورشان تصمیم می‌گیرند.

به گفته آقای کوبیش "مالک این انتخابات افغان‌ها هستند و مدیریت آن را افغان‌ها به عهده دارند. مردم به آمادگی‌های این انتخابات علاقمندی نشان دادند. این انتخابات گام برگشت ناپذیر دیگری است برای پیشرفت و تقویت دموکراسی در افغانستان و ایجاد مشروعیت لازم برای رهبری بعدی افغانستان."

اما فهیم نعیمی از سخنگویان بنیاد فیفا که قرار است حدود ۱۰ هزار ناظر مرد و زن در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان داشته باشد، نگرانی دیگری را مطرح می‌کند.

آقای نعیمی می‌گوید که بسیاری از نهادهای خارجی علاقه‌ای به نظارت بر انتخابات از خود نشان نداده‌اند که علت اصلی آن کمرنگ شدن روابط سیاسی افغانستان با غرب و بدتر شدن اوضاع امنیتی در این کشور است.

یان کوبیش هم در نشست خبری دیروز خود گفت که سازمان ملل متحد در این دوره از انتخابات، ناظری نخواهد داشت و تنها از نظر فنی با دولت افغانستان همکاری خواهد کرد.

حق نشر عکس hg
Image caption هرکدام از نامزدها نیز می‌توانند تا ۲۰ هزار ناظر برای انتخابات معرفی کنند.

علاوه بر احتمال بروز تقلب، وضعیت بد امنیتی در برخی از مناطق افغانستان، چالش دیگری در برابر انتخابات پیش رو است.

به گفته مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، رای‌گیری تنها در ۶۴۲۳ مرکز در سراسر این کشور برگزار خواهد شد و ۷۴۸ مرکز دیگر در چند ولایت افغانستان، به دلیل وضعیت نامناسب امنیتی مسدود خواهند بود.

ادعاهای مطرح شده در مورد تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ در افغانستان، مشروعیت آن را برای خیلی‌ها زیر سوال برد.

هرچند در آن زمان حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، خارجی‌ها را به مداخله در انتخابات این کشور متهم کرد اما رقیبان سیاسی اش، او و کمیسیون مستقل انتخابات را مسئول تقلب‌های صورت گرفته می‌دانستند.

اما مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند که برای جلوگیری از بروز تقلب در این دوره از انتخابات، تدابیر زیادی را روی دست گرفته اند.

از جمله اینکه تعداد برگه‌های رای چاپ شده در این دوره تفاوت خیلی زیادی با شمار واجدان شرایط رای‌دهی در کشور ندارد.

گفته می‌شود در حدود ۱۲ میلیون شهروند واجد شرایط رای دادن در افغانستان زندگی می‌کنند و کمیسیون مستقل انتخابات این کشور ۱۴ میلیون برگه رای چاپ کرده است.

مقام‌های این کمیسیون همچنین گفته‌اند که برای اطمینان از اینکه هیچ کس نتواند بیشتر از یک بار رای بدهد، در انتخابات روز شنبه از دو نوع رنگ برای گذاشتن علامت بر روی انگشت کسانی که رای می‌دهند، استفاده خواهد شد.

به گفته این مقام‌ها یکی از این رنگ‌ها به چشم دیده می‌شود اما رنگ دوم تنها با استفاده از چراغ‌های مخصوصی که در تمام مراکز وجود دارد، قابل رویت است.

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه گفته است که حضور ناظران بین‌المللی که تجربه نظارت بر انتخابات را داشته باشند نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و تا حد زیادی شفافیت روند انتخابات را تضمین خواهد کرد.

در انتخابات امسال نهادهای مختلفی از جمله سازمان همکاری‌های اقتصادی کشورهای جنوب آسیا موسوم به 'سارک' و اتحادیه اروپا برای نظارت بر انتخابات پیش رو ابراز آمادگی کرده‌اند.

فرانس میشل ملبین، نماینده اتحادیه اروپا در افغانستان نیز با اذعان به اشتباهاتی که در انتخابات گذشته روی داد، گفته که این اتحادیه در آغاز ۱۵ تا ۲۰ ناظر در انتخابات پیش رو خواهند داشت اما در صورت نیاز تعداد آنها را تا ۳۰ نفر بالا خواهد برد.

علاوه بر این قانون به هریک از نامزدهای ریاست جمهوری اجازه داده تا ۲۰ هزار نفر را برای نظارت بر انتخابات معرفی کند.

نهادهای نظارت کننده خود تصمیم می‌گیرند که به کدام مناطق و مراکز رای‌دهی ناظر بفرستند اما ناظرانی که از سوی نامزدها معرفی می‌شوند، باید در همه مراکز حضور داشته باشند.

این نهادها گفته‌اند که قرار نیست ناظران خود را به جاهایی بفرستند که زندگی‌شان به خطر بیافتد.

این موضوع نگرانی‌هایی را در مورد بالا رفتن احتمال تقلب در مناطقی که ناظران مستقل در آنجا حضور نداشته باشند، ایجاد کرده است.

شماری از نامزدان هم هشدار داده‌اند که در صورت بروز تقلب در روز انتخابات و مرحله شمارش آرا، نتیجه آن را نخواهند پذیرفت.

مطالب مرتبط