انتخابات یعنی بیعت مردم با مشروعیت دولتمردان

مبارزات انتخاباتی در افغانستان کم‌کم به آخرین روزهای خود نزدیک می‌شود. در مدتی که از آغاز این مبارزات می‌گذرد، افغان‌ها شاهد برگزاری مناظره‌ها، شعارها و برنامه‌های نامزدان بودند. برنامه‌های انتخاباتی نامزدان چگونه بوده، چه تاثیری بر شهروندان گذاشته است و در کل حالا شهروندان نسبت به انتخابات آینده چه حسی دارند و چگونه به آن نگاه می‌کنند؟ 'من و انتخابات' سلسه یادداشت‌هایی است برای بازتاب حس و نظر شماری از افغان‌ها در مورد انتخابات ۱۳۹۳

آذرخش حافظی

رئیس روابط بین‌الملل اتاق تجارت افغانستان

حق نشر عکس AP
Image caption ایجاد اشتغال، رشد اقتصادی و رفاه اجتماعی مردم را به دولت نزدیک‌تر خواهد کرد و این امر سبب استقرار صلح و ثبات و آرامش و اقناع درونی آحاد ملت خواهد شد.

برای من انتخابات متمدنانه‌ترین شکل انتقال قدرت، نقطه پیوند مردم با زعامت و راه رسیدن دولتمردان به مشروعیت از طریق کسب رای پاک و بیعت مستقیم مردم است.

به باور من، انتخابات بهار سال ۱۳۹۳ خورشیدی افزون بر اهمیتی که هر انتخابات دموکراتیک دیگر دارد، از ویژگی‎های خاصی برخوردار است که برای تعیین سرنوشت آینده افغانستان در جهت حفظ و تداوم دستاوردهای ۱۲ سال گذشته و جهش به سوی اوج های برین از لحاظ سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و امنیتی و یا برعکس، می‌تواند بسیار اثرگذار باشد.

به گونه فشرده می‌توان گفت انتخابات ۱۶ حمل ۱۳۹۳ خورشیدی نقطه عطف دیگری در تاریخ نوین افغانستان است که باید با دقت و مسئولیت کافی به آن توجه شود.

اگر انتخابات با شفافیت و درستی برگزار شود دولت مقتدر و مشروعی به وجود خواهد آمد که اعتماد و پشتیبانی مردم افغانستان و احترام و حمایت جامعه جهانی را کمایی خواهد کرد و از لحاظ حیثیتی در جایگاه والایی قرار خواهد گرفت.

البته اعتماد و پشتبانی مردم از نظام و ارتقای حیثیت دولت در جامعه بین‌المللی سبب اقتدار مشروع و قوت بیشتر دولت در اجرای وظایف بزرگ آن در جهت حاکمیت قانون و تامین عدالت، رعایت حقوق بشر، رشد اقتصادی و رفاه اجتماعی خواهد شد.

آنگونه که آشکار است در بخش اقتصادی، هنوز دولت افغانستان نیازمند دوام کمک‌های جامعه جهانی برای ایجاد زیرساخت‌های ضروری کشور و نیز تامین بودجه انکشافی و حتی جبران کسری بودجه عادی خود است.

یکی از پیش‌شرط های مهم برای دوام کمک‌های سخاوتمندانه کشورهای دوست، مشروعیت نظام و شفافیت انتخابات ریاست جمهوری است.

البته رویه‌ای که رئیس جمهور منتخب آینده و معاونان ایشان با متحدان خود بعد از پیروزی در پیش خواهند گرفت، تعیین کننده حدود حمایت ایالات متحده آمریکا، هم‌پیمانانش و سایر کشورهای مدد‌رسان به افغانستان خواهد بود.

قابل ذکر است که برخی از کمک‌های جهانی به افغانستان، فارغ از ملاحظات فوق بوده و به دلیل اهمیت ژئوپولتیک و ژئواستراتژیک کشور ما بر مبنای محاسبات خاص و محرم جهانداران، برای حفظ دستاوردهای ۱۲ سال گذشته، امنیت و صلح و ثبات جهانی، مبارزه با تروریزم و حراست از منافع بزرگ جهانی حامیان افغانستان کماکان پرداخته خواهد شد.

سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی و فعالان سکتور خصوصی افغانستان در عرصه‌های معدن‌کاری، صنایع و ساختمان نیز سرنوشت آینده خود را در گرو نتیجه انتخابات می‌بینند و با نگرانی آرزومند تدویر انتخابات شفاف و قابل قبول برای همه طرف‌ها هستند.

در حقیقت طی سال گذشته مخصوصا سه ماه اخیر سرمایه‌گذاری‌های واقعی متوقف گردیده و یا بسیار کاهش یافته است.

همه در سکتور خصوصی افغانستان باور دارند که اگر انتقال قدرت سیاسی از طریق انتخابات شفاف، بدون ریاکاری و تقلب صورت گیرد و زعامت آینده کشور از رای پاک مردم مشروعیت خود را به دست آورده و اعتماد مردم را حاصل کنند و رهبری جدید بدون تأخیر، مناسبات خود را با جامعه بین‌المللی بهبود بخشد و فاصله میان افغانستان و متحدان آن از بین برود و دوستی توأم با اعتماد جای مشاجره‌ها را بگیرد.

در آن‌ صورت کشور ما مستعد رشد بالای اقتصادی، جلب و جذب سرمایه‌گذاری‌های کلان ملی و بین‌المللی بوده و در نتیجه قادر به ایجاد میلیون‌ها جای کار، تولید ثروت و تامین رفاه اجتماعی به شهروندان خواهد بود.

یقینا ایجاد اشتغال، رشد اقتصادی و رفاه اجتماعی مردم را به دولت نزدیک‌تر خواهد کرد و این امر سبب استقرار صلح و ثبات و آرامش و اقناع درونی آحاد ملت خواهد شد.

من آنچه درباره انتخابات می‌اندیشیدم با شما صمیمانه در میان گذاشتم.

به امید انتخابات شفاف و بدون غل و غش که نتیجه آن بتواند افغانستان را به شگوفایی، سربلندی و عزت هرچه بیشتر برساند.

مطالب مرتبط