یک روز تا پایان مبارزات انتخاباتی و تشدید تلاش‌های نامزدها

Image caption زلمی رسول در بامیان از ساخت شاهراه کابل-هرات، رشد گردشگری و استخراج معدن آهن حاجی‌گک گفت

یک روز مانده به پایان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری، نامزدها در جمع هواداران خود از مشکل مسکن، فقر و بیکاری صحبت کردند.

عبدالله عبدالله به هرات رفت و در همایشی در ورزشگاه این شهر، بیکاری را مایه رنج جوانان دانست و تاکید کرد که در صورت پیروزی در انتخابات، فقرزدایی و اشتغال‌زایی را در کانون توجه دولت خود قرار خواهد داد.

بیکاری از دشواری‌های اصلی در سیزده سال اخیر بوده و این مسئله در دو انتخابات گذشته هم محور بحث بود.

در این دوره اما این موضوع که بیکاری باعث نارضایتی مردم از دولت شده و گروه طالبان در سال‌های اخیر عمدتا از میان افراد بیکار سربازگیری می‌کنند به بحث داغی تبدیل شده است.

آقای عبدالله به هواداران هراتی خود گفت که شایسته‌سالاری و سپردن کار به اهل آن، اصلی‌ترین بخش از برنامه‌های تیم 'اصلاحات و همگرایی' را تشکیل می‌دهد.

حدود دو ماه پیش، رئیس و یک عضو دفتر انتخاباتی آقای عبدالله در هرات توسط افراد مسلح ناشناس کشته شدند.

امروز هم آقای عبدالله از کشته شدن یک عضو ستاد انتخاباتی خود در ولایت لغمان در شرق کشور خبر داد.

اشرف غنی در کابل

Image caption آقای غنی مشکل مسکن را مهم‌ترین مسئله زندگی در کابل خواند

آقای غنی در ورزشگاه کابل مشکل مسکن و غصب زمین‌های دولتی را "مهم‌ترین مسئله کابلی‌ها" عنوان کرد و گفت که در حال حاضر پایتخت‌نشین‌ها به دلیل نداشتن اسناد قانونی برای خانه‌های خود، "هر روز با اخاذی و تهدید" مواجه می‌شوند.

او وعده داد که اسناد عرفی خانه‌ها را به اسناد قانونی تبدیل خواهد کرد و برای جلوگیری از غصب زمین‌های دولتی و توزیع آنها به خانواده‌های نیازمند، اداره واحدی را تشکیل خواهد کرد.

غصب زمین‌های دولتی و احتمال از دست رفتن خانه‌های بسیاری از شهرنشینان به دلیل نداشتن سند قانونی، در سال‌های اخیر بارها خبرساز شده و دولت حامد کرزی به دلیل ناتوانی در حل این دو مشکل، همواره مورد انتقاد بوده است.

در فهرست وعده‌های انتخاباتی آقای غنی در این همایش، انتخابی کردن شهرداری‌ها نیز بود؛ امری که در قانون تصریح شده اما در عمل اجرا نمی‌شود.

زلمی رسول در بامیان

زلمی رسول امروز به ولایت‌های پروان، بامیان و ارزگان رفت و تلاش کرد که با توجه به مشکلات محلی این ولایت‌ها، رای‌دهندگان را متقاعد کند که به او رای بدهند.

او در بامیان در سه زمینه مشخص اقتصادی به مردم وعده داد که در صورت پیروزی در راستای تحقق این وعده‌ها سرمایه‌گذاری خواهد کرد: بهبود وضعیت گردشگری، استخراج معدن آهن حاجی‌گک و ساخت شاهراه کابل-هرات که از مناطق مرکزی افغانستان می‌گذرد.

ساخت این شاهراه از طرح‌هایی است که وعده اجرای آن در حدود پنجاه سال پیش از سوی دولت وقت داده شد ولی تا هنوز عملی نشده است.

در دو انتخابات ریاست جمهوری گذشته نیز احداث این شاهراه از وعده‌های انتخاباتی حامد کرزی و رقیبان او بود.

در این دوره هم عبدالله عبدالله و اشرف غنی بر ساخت این شاهراه در صورت پیروزی تاکید کرده‌اند.

سیاف در جلال آباد

Image caption آقای سیاف بر تامین حقوق شهروند براساس اصول اسلامی تاکید کرد

عبدالرب رسول سیاف، دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری در شهر جلال‌آباد در شرق کشور از آنچه که برخورد نادرست با مجاهدین خواند، به شدت انتقاد کرد.

او گفت: "امروز به‌جای آن‌که مردم از مجاهدین سپاسگزاری و قدردانی کنند، در یک جا از آنها به عنوان خرابکار و در جایی دیگر به نام جنایتکار، غاصب و یا ناقض حقوق بشر یاد می‌کنند."

این رهبر جهادی افزود که در حال حاضر به کسانی که افراد بی‌گناه را در آغاز اشغال افغانستان از سوی ارتش سرخ شوروی کشتند، ناقض حقوق بشر گفته نمی‌شوند اما به مجاهدین چنین نسبت‌هایی داده می‌شود.

آقای سیاف بار دیگر در هوای گرم جلال‌آباد تاکید کرد که اگر به قدرت برسد، حقوق شهروندان را مطابق اصول اسلامی تامین خواهد کرد.

او در بیشتر پیکارهای انتخاباتی خود این موضوع را عنوان کرده است.

شیرزی در پکتیا

Image caption گل آغا شیرزی، اظهارات اشرف غنی درباره زندانیان بگرام را به چالش کشید

محمدشفیق گل‎آغا شیرزی به ولایت پکتیا در جنوب شرق کشور رفت و از رقیبان انتخاباتی خود به شدت انتقاد کرد و از جمله اظهارات اخیر اشرف غنی درباره آزادی زندانیان منسوب به گروه طالبان را به چالش کشید.

اخیرا آقای غنی در میان هواداران خود در قندهار گفته بود: "من چند سال پیش به شما وعده دادم که زندانیان را از بگرام رها خواهم کرد. من این کار را کردم و حالا هم دیگر زندانیان را آزاد خواهم کرد. بر سر زندانیان تجارت کردن اجازه نیست."

آقای شیرزی افزود که ممکن است شماری از افراد بی‌گناه به نام عضویت در گروه طالبان بازداشت شده باشند ولی آزاد کردن همه زندانیان و از جمله کسانی که به گفته او "قاتل" هستند، نادرست است و باعث تشویق خلافکاری می‌شود.

نامزدهای انتخابات در حالی به پیکارهای انتخاباتی خود شدت بخشیده‌اند که تنها یک روز دیگر به پایان دوره مبارزات انتخاباتی مانده است و آنها تلاش می‌کنند از فرصت باقیمانده هرچه بیشتر استفاده کنند.

روزهای پنجشنبه و جمعه مبارزه انتخاباتی ممنوع است و روز شنبه انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی برگزار می‌شود.

مطالب مرتبط