روزنامه های کابل؛ سه شنبه ۱۲ حمل

حق نشر عکس AFP
Image caption قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شنبه آینده برگزار شود

سه روز تا انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان باقی مانده است. قرار است این انتخابات شنبه ۱۶ حمل برگزار شود.

تشویق مردم این کشور به رای دهی و بحث قبول نتایج از سوی نامزدان، مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۲ حمل/فروردین کابل است.

"فصل تازه در تاریخ سیاسی افغانستان"

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که صف‌های طولانی مردم برای دریافت کارت رای‌دهی، نشان‌دهنده‌ اراده مردم افغانستان برای تعیین سرنوشت سیاسی‌شان است.

۸‌صبح نوشته که شور و شوق افغانها نشان می‌دهد که هیچ چیزی حتی تهدیدهای طالبان، مانع اراده آنان نمی‌شود.

نویسنده ۸‌صبح به این باور است که شرکت مردم در انتخابات پیش رو، فصل تازه ای را در تاریخ سیاسی افغانستان رقم خواهد زد و گروه‌هایی که خود را با این شرایط و اوضاع وفق ندهند، دیر یا زود محو خواهند شد.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که انتخابات به عنوان یک نقطه عطف، در تاریخ سیاسی معاصر افغانستان مطرح است که اهمیت آن در دهه گذشته و حاضر بیش از پیش به چشم می آید.

ماندگار نوشته که انتخابات پیش رو با چالش‌هایی چون افزایش حملات مخالفان و تقلب گسترده رو به رو است اما همه گروه ها باید به این باور برسند که انتخابات تنها راه برای حل بحران موجود در افغانستان است.

ماندگار افزوده که هر راهی دیگری سبب افزایش جنگ و بحران در این کشور خواهد شد بنابراین مردم نیز باید با علاقه و به شکل گسترده در این انتخابات اشتراک کنند.

روزنامه انیس نیز می‌نویسد که مردم افغانستان با تجربه سالها جنگ، آموخته‌اند که تنها راه بیرون رفت از چالش‌های موجود، انتخابات است.

به باور نویسنده انیس، مردم افغانستان در انتخابات پیش رو 'حماسه' خواهند آفرید.

روزنامه راه نجات نیز می‌نویسد که مردم افغانستان در یک قدمی صندوق رای هستند.

راه نجات از همه افغانها خواسته که با بررسی تمام برنامه‌های نامزدان، به شکل واقع بینانه رای بدهند.

نتایج انتخابات و نامزدان انتخابات

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و روشن شدن صف‌بندی‌های نهایی، برخی تیم‌های انتخاباتی تبلیغات منفی را از همین اکنون علیه یک‌دیگر و حکومت به‌راه انداخته‌اند.

اطلاعات روز نوشته که این تیم ها تبلیغات می‌کنند که گویا رئیس جمهوری و حکومت از تیم مشخصی حمایت می‌کند و اگر تیمی غیر از خودشان برنده هم شود، تقلب صورت گرفته است.

اطلاعات روز افزوده که انتخابات یک پدیده‌ تازه در افغانستان است و از همین‌رو تیم‌های انتخاباتی به اخلاق و چارچوب‌های قانونی و اصولی رقابت اعتنا نکرده و فرهنگ پذیرش شکست و نتیجه‌ رقابت‌های دموکراتیک به عنوان یک رفتار سیاسی در ذهن مردم افغانستان و خصوصا در میان سیاست‌مداران وجود ندارد.

نویسنده اطلاعات روز از تیم‌های انتخاباتی خواسته که با تبلیغات منفی، اعتماد مردم را به انتخابات از بین نبرند.

روزنامه افغانستان به وعده‌های نامزدان ریاست جمهوری در جریان مبارزات انتخاباتی شان اشاره کرده و نوشته که پیروز انتخابات باید این وعده ها را به یاد داشته باشد.

افغانستان می‌نویسد که مردم بدون ترس از تهدیدات امنیتی در انتخابات پیش رو اشتراک خواهند کرد و از رئیس جمهوری آینده انتظار دارند که وعده هایش را عملی کند.

مطالب مرتبط