روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ۱۳ حمل

Image caption مبارزات انتخاباتی در افغانستان امروز به پایان می‌رسد

دو روز دیگر به انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان باقی مانده و امروز آخرین مهلت برای مبارزات انتخاباتی نامزدان است.

روزنامه‌های ۱۳ حمل/فروردین کابل در مطالب تحلیلی امروزشان به آنچه نامزدان در زمان مبارزات انتخاباتی شان انجام دادند، پرداختند.

آنچه در جریان مبارزات انتخاباتی گذشت

روزنامه افغانستان می‌نویسد که در دو ماه گذشته تیم های انتخاباتی از هر مسیر و شیوه ای برای جلب حمایت های سیاسی و مردمی تلاش کردند.

افغانستان نوشته: "تیم های انتخاباتی هزینه های هنگفت مصرف کردند، به اکثر ولایت ها سفر کردند، با مردم از دور و نزدیک دیدار کردند، شعارهای خیالی و واقعی سر دادند و به هزارها رنگ جامه پوشیدند."

به باور نویسنده افغانستان، تیم های انتخاباتی از هر ابزار مشروع و نامشروع برای جلب آرا استفاده کردند؛ از توهین و افترا گرفته، تا توطئه و رشوت و امتیازات مالی و تا وعده های دروغ و فریبنده.

افغانستان افزوده که مبارزات انتخاباتی در دو ماه گذشته نشان داد که هیچ یک از تیم‌های انتخاباتی تفکر و برنامه سیاسی ثابت ندارد و به خاطر به دست آوردن رای، از همه باورهای خود حاضرند بگذرند.

اما روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که ویژگی پیکارهای انتخاباتی که گذشت، این بود که مردم با شور، هیجان بیشتر در همایش‌های انتخاباتی شرکت کردند.

۸‌صبح نوشته: "سیاستمداران برخاسته از شمال، در جنوب مورد احترام و استقبال قرار گرفتند و سیاستمدارانی که نفوذ سنتی در جنوب دارند، در شمال استقبال شدند. غرب و شرق افغانستان هم به نامزدان و تیم‌های همراه‌شان خوش‌آمد گفتند. این نشان می‌دهد که کینه‌ها و کدورت‌های گذشته، اندکی رنگ باخته و همبستگی اجتماعی تا حدودی تقویت شده است."

اما ۸‌صبح می‌نویسد که نقص پیکارهای این دوره این بود که نامزدان، برنامه‌های مدون و مکتوب در عرصه‌های گوناگون منتشر نکردند.

پایان مبارزات انتخاباتی و فرصت برای تصمیم گیری

Image caption افغانها پس از پایان مبارزات انتخاباتی، دو روز تا روز انتخابات برای تصمیم گیری فرصت دارند

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که با پایان مهلت کمپین، مردم ۴۸ ساعت زمان تا برگزاری انتخابات دارند تا از میان نامزدان انتخاباتی دور از هیاهوی کمپین، یکی را انتخاب کنند.

اطلاعات روز نوشته که مردم در دو ماه گذشته از برنامه‌های نامزدان باخبر شدند و متحدین سیاسی آنها را شناختند و اکنون زمان تصمیم گیری آنهاست.

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که مردم باید تا روز انتخابات با ذهن آرام تصمیم بگیرند.

آرمان ملی نوشته که انتخاب بر اساس تعلقات قومی، زبانی و سمتی آسان است اما مردم باید با بررسی برنامه‌های کاری و شخصیت نامزدان، تصمیم بگیرند.

روزنامه سخن جدید نیز در سرمقاله خود زیر عنوان "پایان کارزار نفس‌گیر و آغاز انتظار سنگین" نوشته که از فردا دوره سکوت تبلیغاتی نامزدان آغاز می‌شود.

سخن جدید نوشته که حضور مردم در همایش‌های انتخاباتی نشان از رشد شعور سیاسی و آگاهی آنها بود.

به باور نویسنده سخن جدید، انتقال قدرت با شفافیت و مشارکت گسترده مردم، فصل مردم سالاری را در این کشور آغاز خواهد کرد.

تشویق مردم به رای دهی

Image caption انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان شنبه شانزدهم حمل/فروردین برگزار می‌شود

روزنامه اطلاعات روز نوشته که مردم باید با به خاطر داشتن گذشته های تاریک افغانستان، در هر شرایطی به پای صندوق‌های رای بروند.

اطلاعات روز می‌نویسد اگرچه تهدیدات امنیتی وجود دارد اما این تهدیدات به اندازه‌ای نیست که جان رای دهندگان را به خطر بیندازد و از سوی دیگر نیروهای امنیتی افغان توانایی تامین امنیت این پروسه را دارند.

روزنامه آرمان ملی نیز از رسانه‌های این کشور خواسته تا مردم را برای رفتن به پای صندوق‌های رای تشویق کنند.

آرمان ملی نوشته که مردم باید بدانند حضور گسترده آنها در انتخابات نه تنها برای انتخاب رئیس جمهوری آینده مهم است بلکه نشان می‌دهد مردم این کشور تا چه اندازه به پختگی سیاسی رسیده اند.

روزنامه انیس نیز می‌نویسد که شهروندان افغان به خوبی می‌دانند که یگانه راه بیرون رفت از چالش‌های کنونی، انتخابات است.

انیس نوشته که مردم باید در انتخابات پیش رو اشتراک کنند و نامزدان نیز باید با قبول نتیجه انتخابات، به آرای مردم احترام بگذارند.

مطالب مرتبط