کرزی: نامزدها به رای مردم احترام خواهند گذاشت

حق نشر عکس AP
Image caption آقای کرزی از ناظران بین‌المللی خواست به قانون افغانستان احترام بگذارند و بی‌طرف بمانند.

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان گفته است که او اطمینان دارد نامزدان انتخابات ریاست جمهوری این کشور به رای مردم و "نتایج مشروع" انتخابات، احترام خواهند گذاشت.

آقای کرزی در پیامی که روز پنج‌شنبه ۱۴ حمل/فروردین به مناسب پایان دوره مبارزات انتخاباتی در افغانستان منتشر شد، گفت که نامزدها در طول این مبارزات نشان دادند که برای آنها "منافع علیای کشور، وحدت ملی، استقلال و قانون اساسی" بالاترین ارزش به حساب می‌آید.

دوره دوماهه کارزارهای انتخاباتی در افغانستان روز گذشته و ۴۸ ساعت پیش از آغاز رای گیری در این کشور به پایان رسید.

رئیس جمهور افغانستان "حضور گسترده" مردم این کشور در گردهمایی‌های انتخاباتی را نشانه درایت سیاسی آنها دانست و از آنها خواست که به پای صندوق‌های رای بروند.

آقای کرزی گفت: " مشارکت وسیع مردم در انتخابات، بزرگ‌ترین ضامن تداوم نظام جمهوری اسلامی افغانستان و پاسخی قوی به آنانی است که فکر می‌کنند با تخریب و خشونت می‌توانند در اراده مردم خلل وارد کنند."

رئیس جمهور افغانستان با اشاره به حضور مردم این کشور در مراکز ثبت نام رای‌دهندگان در هفته‌های اخیر تاکید کرد که هر اندازه "دشمنان امنیت" افغانستان و "استخبارات خارجی" دست به "تهدید و تخریب" بزنند، به همان اندازه اراده مردم این کشور برای شرکت در انتخابات بیشتر می‌شود.

گزارش‌های منتشر شده در چند روز اخیر حاکی از حضور گسترده و انتظار طولانی مردم برای گرفتن کارت رای‌دهی در مراکز ثبت نام رای‌دهندگان در چند ولایت افغانستان بود.

آقای کرزی در این پیام به مسئولان حکومتی و نهادهای امنیتی دستور داد تا از دخالت در روند انتخابات و استفاده از امکانات و منابع دولتی به سود و یا به زیان نامزدها خودداری کنند.

او گفت که امیدوار است کمیسیون‌های انتخابات و رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی نیز در جریان برگزاری انتخابات و شمارش آرا، استقلال و بی‌طرفی کامل خود را حفظ کنند.

آقای کرزی از ناظران بین‌المللی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان هم خواست تا "بی‌طرف و امانت‌دار" باشند و به قانون این کشور احترام بگذارند.

در دوره پیشین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که در سال ۲۰۰۹ برگزار شد، حضور "خارجی‌ها" در نهادهای برگزار کننده و ناظر انتخابات و نقش آنها در این روند، بحث‌هایی را برانگیخت و حامد کرزی آنها را به دخالت در انتخابات متهم کرد.

افزایش شمار ناظران انتخابات

از سوی دیگر مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته‌اند که ۳۲۵ هزار نفر بر روند رای‌گیری و شمارش آرا در انتخابات روز شنبه در این کشور نظارت خواهند کرد.

روز گذشته یوسف نورستانی، رئیس این کمیسیون این رقم را ۲۶۵ هزار ناظر اعلام کرده بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان روز شانزدهم حمل برگزار می‌شود.

اما آقای نورستانی، امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که تعداد ناظرانی که از سوی این کمیسیون کارت دریافت کرده‌اند، افزایش یافته است.

به گفته آقای نورستانی، کمیسیون مستقل انتخابات برای برگزاری انتخابات در روز شنبه آمادگی کامل دارند.

او گفت که مواد و اسناد انتخاباتی به ۹۰ درصد مراکز رای‌دهی در افغانستان رسیده است و بقیه مراکز نیز ظرف امشب و فردا آماده خواهند شد.

قرار است رای‌گیری در ۶۴۲۳ مرکز در سراسر افغانستان برگزار شود اما گفته شده که ۷۴۸ مرکز نیز به دلایل امنیتی در روز انتخابات بسته خواهند ماند.

در روزهای اخیر نگرانی‌های نیز از سوی برخی از ناظران و تیم‌های انتخاباتی در مورد احتمال تقلب در انتخابات مطرح شده بود.

اما رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان گفت که آنها تمام توان و امکانات خود را برای جلوگیری از بروز تقلب در روند انتخابات و شمارش آرا به کار خواهند برد.

آقای نورستانی در سخنان خود عملکرد نامزدها و تیم‌های انتخاباتی آنها را در جریان کارزارهای انتخاباتی ستود و از آنها خواست به تصمیم مردم احترام بگذارند و نتیجه انتخابات روز شنبه را بپذیرند.

مطالب مرتبط