وزارت دفاع: طالبان برنامه امنیتی انتخابات را به دست نیاورده‌اند

حق نشر عکس AP
Image caption سخنگوی وزارت دفاع می‌گوید طالبان به برنامه امنیتی انتخابات افغانستان دست نیافته‌اند

مقام‌های امنیتی افغان می‌گویند طالبان برنامه امنیتی انتخابات این کشور را به دست نیاورده‌اند.

گروه طالبان روز گذشته با نشر خبرنامه‌ای ادعا کرده بود که به برنامه امنیتی انتخابات افغانستان دست یافته است.

این گروه تصاویری از کپی اسنادی در این زمینه را نیز ضمیمه این خبرنامه ساخته بود.

اما ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان روز پنج‌شنبه ۱۴ حمل/فروردین در یک نشست خبری گفت که این ادعای طالبان بخشی از جنگ روانی آنها است و حقیقت ندارد.

به گفته او برای تامین امنیت انتخابات آمادگی کامل گرفته شده و در روز انتخابات همه نیروهای زمینی و هوایی در حالت آماده‌باش خواهند بود و به هر فعالیت احتمالی شورشیان پاسخ خواهند داد.

آقای عظیمی گفت که نیروهای ارتش در همه نقاطی که احتمال تهدیدهای امنیتی وجود دارد، مستقر شده و خلاهای امنیتی را پر کرده‌اند تا شورشیان نتوانند برای برهم زدن انتخابات تلاش کنند.

او می‌گوید: "در روز انتخابات حرکات نسبت به حرکات روزهای قبل از انتخابات، کاملا متفاوت است. فضای امنیتی قسمی است که خیلی از فرصت‌ها را از مخالفان می‌گیرد مثلا رفت و آمدها کم می‌شود، همه جا تلاشی (بازرسی) صورت می‌گیرد، تمام قوت‌ها در تامین امنیت شرکت می‌کنند و تمام مراکز تحت پوشش قرار می‌گیرند."

سیصد عملیات در دو ماه

Image caption قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شنبه شانزدهم حمل/فروردین برگزار شود

سخنگوی وزارت دفاع می‌گوید که طی دو ماه گذشته بیش از سیصد عملیات به منظور تامین امنیت انتخابات در سراسر کشور انجام شده است.

به گفته آقای عظیمی حدود ۳۵۰ هزار نیروی امنیتی افغان برای تامین امنیت انتخابات ریاست جمهوری و شورای های ولایتی موظف شدند.

او گفت: "تدابیر بسیار جدی گرفته شده، برای مناطق تهدید بالا و تهدید پایین. هیچ جای نگرانی برای سرکوب هیچ حرکتی نیست. ما به شکل قاطع هر نوع حرکت مخالفان را سرکوب خواهیم کرد."

جلال‌الدین یفتلی، فرمانده نیروهای ویژه امنیتی افغان نیز از آمادگی این نیروها برای مقابله با حملات احتمالی در روز انتخابات خبر می‌دهد.

او می‌گوید: "قطعه خاص نیروهای مشترک علاوه بر وظایف اصلی‌اش که عملیات شبانه است در تمام افغانستان در حال آماده‌باش است و در هر نقطه افغانستان به هر حادثه‌ای رسیدگی خواهد کرد."

از چند روز بدین سو تدابیر ویژه امنیتی در پایتخت و ولایات دیگر افغانستان برای تامین امنیت انتخابات روی دست گرفته شده است.

مقامات نیروهای هوایی افغانستان نیز گفته‌اند که در روز برگزاری انتخابات در همه زون‌های افغانستان، گشت‌های هوایی برای تامین امنیت انتخابات در پرواز خواهند بود.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان روز شنبه شانزدهم حمل در ۶۴۲۳ مرکز رای‌گیری در سراسر این کشور برگزار شود.

اما ۷۴۸ مرکز دیگر به دلیل ناامنی در این روز مسدود خواهند بود.

مطالب مرتبط