تدابیر سنگین امنیتی در آستانه انتخابات افغانستان

حق نشر عکس f
Image caption حدود ۲۰۰ هزار نیروی امنیتی افغان، وظیفه تامین امنیت انتخابات افغانستان را برعهده خواهند داشت

نامزد پیروز در انتخابات روز شنبه، جانشین حامد کرزی خواهد شد که از زمان سقوط حکومت طالبان در سال ۲۰۰۱، بر سر قدرت بوده است.

این اولین باری است که انتقال قدرت در افغانستان به شکل دموکراتیک آن از یک رئیس جمهور منتخب به رئیس جمهور منتخب دیگر صورت می‌گیرد.

اما چالش‌هایی همچنان وجود دارد، بخصوص تهدیدهای طالبان؛ آن هم در زمانی که نیروهای ناتو آماده خروج کامل از افغانستان در پایان سال جاری میلادی می‌شوند.

نگرانی‌ از تقلب

طالبان تهدید کرده‌اند که روند انتخابات در افغانستان را مختل خواهند کرد.

دولت افغانستان اما گفته است که حدود ۲۰۰ هزار نیروی امنیتی را برای تامین مراکز امنیتی در این کشور به حالت آماده‌باش در آورده است.

دیوید لاین، خبرنگار بی‌بی‌سی در افغانستان می‌گوید که برای تامین امنیت انتخابات روز شنبه، بزرگ‌ترین عملیات نظامی از زمان سقوط طالبان در این کشور به اجرا گذاشته شده است.

در اطراف هرکدام از مراکز رای‌گیری، چند حلقه امنیتی در نظر گرفته شده است.

در مرکز این حلقه‌های امنیتی نیروهای پلیس هستند و صدها نیروی امنیتی و ارتش هم در بیرون آن مستقر خواهند بود.

محدویت‌هایی هم بر گزارش‌دهی و اینکه چه چیزهایی در مورد نامزدها قابل نشر است، وضع شده است.

اگر هیچ یک از نامزدها نتوانند بیشتر از ۵۰ درصد آرای ریخته شده به صندوق‌ها در دور اول را از آن خود کنند، انتخابات به دور دوم خواهد رفت.

لیز دوست خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل می‌گوید این مشخص است که در سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پس از سقوط طالبان، شاهد تقلب، اتهام بستن متقابل نامزدها به یکدیگر خواهیم بود.

او می‌گوید روند این انتخابات تاریخی، تا همین حالا هم خونین‌ بوده و نگرانی از بروز تقلب در جریان رای‌گیری و شمارش آرا نیز از همین اکنون مطرح شده است.

حق نشر عکس d
Image caption در اطراف هر مرکز رای‌گیری چند حلقه امنیتی وجود خواهد داشت

اما به گفته لیز دوست، افغانستان در این روزها شاهد ظهور آرام یک فرهنگ سیاسی جدید است.

۸ نفر خود را برای انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان نامزد کرده‌اند.

از جمله دو وزیر پیشین خارجه این کشور، عبدالله عبدالله و زلمی رسول و وزیر دارایی پیشین، اشرف غنی احمدزی.

روابط با آمریکا

خبرنگاران در افغانستان بر این باور هستند که انتخابات پیش رو در افغانستان، ممکن است فرصت دیگری در اختیار ایالات متحده آمریکا بگذارد تا روابط خود با کابل را بار دیگر بهبود بخشد.

روابطی که بعد از ۱۲ سال جنگ و بگو مگوهای مکرر میان کاخ سفید و رئیس جمهور کرزی، رو به سردی گذاشته است.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید می‌گوید که یک گذار سیاسی پایدار و قابل قبول در افغانستان برای ادامه حمایت‌های جهانی از این کشور نقشی حیاتی دارد.

ضربه نهایی بر روابط میان رئیس جمهور افغانستان و واشنگتن در اواخر سال گذشته میلادی وارد شد؛ زمانی که حامد کرزی از امضای موافقت‌نامه امنیتی دوجانبه با ایالات متحده سر باز زد.

این موافقت‌نامه به حدود ۱۰۰۰۰ نیروی آمریکایی این امکان را می‌داد تا پس از پایان ماموریت نظامی ناتو در افغانستان در پایان سال جاری میلادی، در این کشور باقی بمانند.

بر اساس پیش‌بینی موافقت‌نامه دوجانبه، این نیروها در آموزش و کمک به نیروهای امنیتی افغان و ادامه مبارزه با تروریزم نقش خواهند داشت.

به گفته خبرنگاران در افغانستان، رئیس جمهور کرزی می‌خواهد مطمئن باشد که میراث بر جا مانده از او شامل تعهدی برای اجازه دادن به ادامه عملیات نیروهای بین‌المللی در کشورش نباشد.

هنوز مشخص نیست که حامد کرزی چه برنامه‌ای برای ادامه حیات سیاسی خود پس از انتخابات روز شنبه دارد.

هرچند سرنوشت سیاسی آقای کرزی، بسیار ممکن است به این بستگی داشته باشد که آیا یک نامزد مشخص از این ۸ نامزد می‌تواند برنده انتخابات روز شنبه باشد یا خیر؟

اما سعد محسنی، رئیس گروه رسانه‌ای موبی می‌گوید نظرسنجی‌های انجام شده توسط آنها نشان می‌دهد که چیزی حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد رای‌دهندگان، تا کنون تصمیم نگرفته‌اند که رای خود را به صندوق کدام یک از نامزدها بریزند.

با این حساب و اینکه هیچ یک از ۸ نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، شانس زیادی برای برنده شدن در همان دور اول ندارند، ممکن است افغان‌ها برای شناختن رئیس جمهور بعدی کشور خود مجبور شوند تا تابستان آینده انتظار بکشند.