بان کی مون از افغان‌ها خواست در انتخابات شرکت کنند

حق نشر عکس AP
Image caption دبیر کل سازمان ملل متحد از برگزاری انتخابات به رهبری خود افغان‌ها استقبال کرده است

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد از افغان‌ها خواسته است تا با شرکت در انتخابات روز شانزدهم حمل/فروردین، در تعیین سرنوشت آینده کشور خود سهم بگیرند.

آقای بان در یک نامه خبری از آمادگی‌های دولت افغانستان برای برگزاری انتخابات، تدابیر امنیتی اتخاذ شده و مشارکت گسترده مردم در این روند ستایش کرده است.

دبیر کل سازمان ملل همچنین گفته است که دست زدن به اقدامات خشونت آمیز در جریان برگزاری انتخابات از سوی هیچ گروهی قابل قبول نیست.

او اظهارات اخیر طالبان که تهدید کرده بودند روند انتخابات افغانستان را مختل خواهند کرد، محکوم کرده است.

آقای بان تصریح کرده که حملات عمدی به جان غیر نظامیان نقض جدی قوانین بشردوستانه است و مسئولیت آن به پای عاملان این گونه حملات خواهد بود.

گروه طالبان هفته گذشته گفته بود که بر مراکز انتخاباتی حمله خواهد کرد.

اما مسئولان امنیتی این کشور گفته‌اند که تدابیر امنیتی در جریان انتخابات سنگین خواهد بود.

گفته می‌شود تامین امنیت انتخابات روز شنبه، بزرگ‌ترین عملیات نظامی در افغانستان از زمان سقوط حکومت طالبان در این کشور در سال ۲۰۰۱ است.

مسئولان اعلام کرده‌اند که در این عملیات، حدود ۲۰۰ هزار نیروی امنیتی افغان اشتراک خواهند داشت.

دبیر کل سازمان ملل همچنین از برگزاری روند انتخابات به رهبری افغان‌ها استقبال کرده و از تمام نهادهای افغان خواسته تا به مسئولیت خود برای برگزاری یک انتخابات شفاف، با اعتبار و سراسری عمل کنند.

او از نامزدهای انتخابات و هواداران آنها نیز خواست که در برابر نهادهای مسئول برگزاری انتخابات در جریان شمارش آرا و رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی با تحمل رفتار کنند و به نتیجه انتخابات احترام بگذارند.

روز گذشته حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان نیز در پیامی گفت که او باور دارد نامزدهای انتخابات، به رای مردم و نتایج مشروع انتخابات احترام خواهند گذاشت.

مطالب مرتبط