انتخابات ریاست جمهوری افغانستان آغاز شد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ناظران بین‌المللی نسبت به برگزاری انتخاباتی موفق اظهار خوشبینی کرده‌اند

میلیون‌ها نفر از مردم افغانستان با طلوع سپیده دم به افق این کشور، آماده شرکت در انتخابات ریاست جمهوری می‌شوند که از صبح شنبه و در میان تدابیر شدید امنیتی آغاز شده است.

همزمان هزاران نیروی نظامی و امنیتی در شهرهای مختلف این کشور مستقر شده اند تا از حملات احتمالی طالبان جلوگیری کنند. گروه طالبان هشدار داده که مانع برگزاری انتخابات می‌شود.

هشت نامزد ریاست جمهوری روز شنبه چشم امید به هواداران خود دارند تا جانشین حامد کرزی، رئیس جمهوری فعلی شوند. آقای کرزی مطابق قانون اساسی افغانستان دیگر نمی‌توانست کاندیدا شود.

این انتخابات در حالی آغاز می‌شود که روز گذشته کشته شدن عکاس-خبرنگار آسوشیتدپرس و زخمی شدن همکار کانادایی او، بر شوق و شعف اخبار انتخاباتی سایه انداخت.

روز جمعه (چهارم آوریل-پانزدهم فروردین) یک پلیس افغان عکاس خبرگزاری آسوشیتدپرس را در ولایت خوست در جنوب این کشور کشت و یک خبرنگار دیگر این خبرگزاری را زخمی کرد.

آنیا نیدرینگهاس، عکاس شناخته شده آلمانی خبرگزاری آسوشیتدپرس بود که در شهر خوست کشته شد. وضعیت کتی گنون، خبرنگار کانادایی این خبرگزاری در بیمارستان تثبیت شده توصیف شده است.

برای برقراری امنیت صندوق های رای در روز شنبه، ارتش و پلیس افغانستان بزرگترین عملیات خود از سال ۲۰۰۱ و زمان سقوط طالبان در این کشور را ترتیب داده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption پلیس و ارتش افغانستان امروز بزرگترین آزمون خود پس از سقوط طالبان را تجربه می‌کند

تمامی ۴۰۰ هزار نیروی پلیس و ارتش برای برقراری امنیت انتخابات بسیج شده اند.

آمد و شد به کابل، پایتخت، از نیمروز جمعه به شدت تحت کنترل درآمده و ایست‌های بازرسی در تمامی ورودی‌ها و تقاطع‌های مهم این شهر مستقر شده‌اند.

ناظران بین المللی این انتخابات خوشبین‌اند که تدابیر امنیتی گسترده و ترفندهایی که برای جلوگیری از تقلب اتخاذ شده، سلامت انتخابات را تامین کند.

ارسال پیامک تا عصر روز شنبه (شانزدهم فروردین) مختل شده تا از تلاش‌های ستادهای نامزدها برای تبلیغات در روز انتخابات جلوگیری شود.

هشت نامزد انتخاباتی در این دوره با یکدیگر رقابت می‌کنند اما ناظران معتقدند رقابت اصلی میان سه چهره شناخته شده یعنی عبدالله عبدالله، زلمی رسول و اشرف غنی احمدزی در خواهد گرفت.

حق نشر عکس Reuters
Image caption صندوق‌های رای برای امکان حضور همه واجدان شرایط به دورترین نقاط افغانستان برده شده است