رای‌گیری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پایان یافت

Image caption مشارکت مردم و بخصوص زنان در انتخابات امروز ریاست جمهوری غیر قابل پیش بینی بود

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که از حدود ساعت ۷ بامداد امروز در کابل و سایر ولایتهای این کشور آغاز شده بود، ساعت ۵ عصر امروز به وقت محلی به صورت رسمی پایان یافت.

این انتخابات راس ساعت ۷ صبح امروز شروع شد و قرار بود تا ساعت ۴ بعد از ظهر ادامه یابد.

به دلیل بعضی مشکلات امنیتی این انتخابات راس ساعت ۷ آغاز نشد.

یوسف نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات نخستین کسی بود که حدود ساعت ۷:۲۰ صبح به وقت کابل رای خود را به صندوق ریخت و به این ترتیب رای‌دهی در انتخابات سرنوشت ساز افغانستان به صورت رسمی آغاز شد.

طالبان تهدید کرده بود که انتخابات را بر هم خواهد زد ولی امروز خشونتهای زیادی تاکنون از کابل و سایر ولایتها گزارش نشده است.

حدود ۴۰۰ هزار نیروی امنیتی افغانستان و خارجی، مسئولیت امنیت انتخابات را بر عهده داشتند.

امروز در اغلب مناطق افغانستان باران می باید و در مناطق سرد سیر این کشور برف باری جریان داشت.

با استقبال گسترده مردم و حضور آنان در پای صندوقهای رای حوالی بعد از ظهر محمد یوسف نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرده که به دلیل تاخیر درباز شدن بعضی از مراکز رای دهی زمان رای دهی را یک ساعت دیگر تمدید می‌کند.

گزارشها و تصاویر نشان می‎دهد که مشارکت مردم در انتخابات امروز ریاست جمهوری و شورای ولایتی افغانستان چشم گیر و بیشتر از حد پیش بینی بود.

شکایتها حوالی ظهر از ولایت‌ها شنیده شد که اوراق رای دهی در بعضی از مراکز رای دهی به اتمام رسیده است ولی کمیسیون انتخابات این ادعا را رد می‎کند و می‎گوید در بعضی مراکز بعد ازظهر اوراق رای دهی به اتمام رسیده بود.

ضیا الحق امیرخیل دبیر کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در پایان مراسم رای دهی گفت که به هر مرکز رای دهی ۶۰۰ ورق رای فرستاده بود و ادعا درباره تمام شدن اوراق رای دهی تا قبل از ظهر نادرست است.

او گفت که در بعضی از مراکز که اوراق بعد از ظهر تمام شده بود و بعد از آن فورا اوراق رای دهی به این مراکز ارسال شده است.

آقای امرخیل تاکید کرد که فرستادن اوراق بیشتر رای دهی به مراکز رای گیری امکان تقلب را بیشتر می‎کرد و از این رو اوراق به اندازه ضرورت فرستاده شده بود.

او تاکید کرد که این کمیسون براساس تجارب انتخابات دوره قبلی ریاست جمهوری و آمار موجود اداره مرکزی آمار افغانستان اوراق رای چاپ کرده بود.

تعداد افراد واجد رای دهی در افغانستان ۱۲ میلیون نفر اعلام شده و کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان حدود ۱۴ میلیون ورق رای دهی چاپ کرده بود.

پس از پایان زمان رای‌دهی در مراکز رای‌گیری، روند شمارش آرا به صورت دستی در این مراکز آغاز شده است. برخی کانال های تلویزیونی این روند را به صورت زنده پوشش می‌دهند.

نتایج اولیه انتخابات در ۴ ثور/اردیبهشت و نتایج نهایی در ۲۴ ثور/اردیبهشت اعلام خواهد شد.

تاکنون مشخص نشده که تعداد دقیق شرکت کنندگان انتخابات افغانستان چند نفر نفر بوده است.