استقبال جامعه جهانی از 'حضور گسترده مردم' در انتخابات افغانستان

Image caption آمریکا گفته که با رئیس جمهوری بعدی همکاری خواهد کرد و همچنان در کنار مردم افغانستان خواهد ایستاد

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که به گفته کمیسیون مستقل انتخابات، با حضور گسترده مردم "موفقانه" برگزار شد، با واکنش های جهانی همراه بوده است.

شماری از کشورهای غربی و سازمان های بین‌المللی هم حضور مردم افغانستان را در مراکز رای‌گیری چشمگیر خوانده و گفته اند که افغان‌ها نشان دادند که به انتخابات و نقش داشتن در دموکراسی علاقمند هستند.

آمریکا: حضور مردم پرنگ بود

در اعلامیه‌ای که به نمایندگی از مردم آمریکا از سوی کاخ سفید منتشر شده، حضور میلیون‌ها افغان در مراکز رای‌گیری پر رنگ توصیف شده و به مردم افغانستان تبریک گفته شده است.

کاخ سفید گفته که این مشارکت بیانگر مرحله مهم دیگری در افغانستان است که نقش افغان‌ها را در انتقال قدرت از یک رئیس جمهوری منتخب به رئیس جمهوری منتخب دیگر را نشان می‌دهد، آن‌هم در مرحله حساسی که نیروهای خارجی و آمریکا نیروهای خود را از افغانستان بیرون می‌کنند.

بارک اوباما رئیس جمهوری آمریکا هم روز گذشته در واکنش به برگزاری انتخابات افغانستان گفت که ایالات متحده آمریکا به حمایت خود از افغانستانی مستقل، باثبات، یکپارچه و دموکراتیک، ادامه می‌دهد.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا هم گفته که حضور میلیونی مردم افغانستان در مراکز رای‌گیری ،نمونه‌ای از تعهد افغان‌هاست که این انتخابات مدیریت کردند و مهمتر از همه در این انتخابات رای دادند.

آقای کری گفته که حالا نوبت کمیسیون‌های برگزاری انتخابات است که کار خود را انجام دهند. او گفته آمریکا در کنار رئیس جمهوری بعدی افغانستان خواهد ایستاد و به همکاری‌های خود با مردم افغانستان ادامه می‌دهد.

از سوی دیگر، جیمز کانینگهام، سفیر آمریکا در کابل، شرکت افغان‌ها در روند رای‌دهی را گسترده خوانده و به مردم افغانستان تبریک گفته است. او در پیامی از حکومت افغانستان، نهادهای برگزارکننده انتخابات و نقش نیروهای افغان در تامین امنیت انتخابات تمجید کرده و گفته که حضور پررنگ مردم در مراکز رای‌گیری، نشان‌دهنده علاقمندی مردم به انتخابات است.

آقای کانینگهام در ادامه گفته که این انتخابات به "طالبان و حمله‌های خونین آنها" نه می‌گوید و تاکید کرده که نهادهای انتخاباتی مسئول اند که وظایف خود را بی‌‎طرفانه انجام دهند و به شکایت‌ها در مورد تقلب و تخطی‌ها رسیدگی کنند.

روز گذشته شانزدهم حمل/فروردین، در جریان روند رای‌گیری گزارش‌هایی در مورد جلوگیری از تقلب و تخطی در انتخابات منتشر شد و در پایان روز هم شماری از نامزدان شکایت‌‎هایی داشتند اما تا هنوز رسما اعلام نشده که در این انتخابات به چه میزانی تقلب صورت گرفته است.

در دوره‌های قبلی انتخابات، تقلب برای نامزدان و کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان مساله ساز شده بود.

بریتانیا: دستاورد بزرگ افغان‎ها

ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا از حضور گسترده مردم افغانستان در مراکز رای‌گیری، "با وجود تهدیدها و وحشت" استقبال کرده است.

آقای هیگ در بیانیه‌ای گفته: "این انتخابات لحظه‌ای تاریخی برای افغانستان و مردم این کشور است. در سراسر کشور میلیون‌ها افغان برای انتخاب رئیس جمهوری جدید رای دادند و این برای افغان‌ها دست آورد بزرگی است که زن و مرد و پیر و جوان به طور گسترده صف بستند تا در تعیین سرنوشت خود با وجود تهدیدهای خشونت‌آمیز نقش داشته باشند."

آقای هیگ گفته حالا که آرا جمع آوری شده است، امیدوار است که نامزدها و احزاب، شکیبایی به خرج دهند تا کمیسیون برگزاری انتخابات آرا را بشمارد و نتایج را اعلام کند.

سازمان ملل: علاقه افغان‌ها به انتخابات

دفتر هیات نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، با تبریک برگزاری انتخابات، گفته افغان‌ها در انتخابات روز شنبه، "گروه گروه به مراکز رای‌دهی در سراسر کشور هجوم بردند".

یوناما با انتشار خبرنامه‌ای به نقل از یان کوبیش، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل برای افغانستان گفته افغان‌ها با مشارکت وسیع در انتخابات، زمینه روند انتقال مسالمت آمیز قدرت را برای اولین بار مساعد کردند.

آقای کوبیش گفته: "ما گزارش‌هایی دریافت می‎کنیم که بسیاری از مردم افغانستان در سراسر کشور با صف کشیدن در مراکز رای‌دهی علاقه شان را بخاطر اشتراک در انتخابات ابراز کرده‎اند".

سازمان ملل متحد از حامیان برگزاری انتخابات افغانستان است و به دولت این کشور، در برگزاری این انتخابات کمک مالی کرده است.

ناتو: 'همه' آرا شمرده می‌شود

دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) هم برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان را به افغان‌ها تبریک گفته است.

آنرس فو راسموسن، دبیرکل ناتو، گفته که میلیون‌ها افغان در سراسر کشور با علاقمندی و اشتیاق به پای صندوق‌های رای رفتند. او گفته که همه آرا شمرده خواهد شد و هر رای، رای به دموکراسی است.

آقای راسموسن گفته: "من به میلیون‌ها زن و مرد افغان که در سراسر کشور در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی رای دادند، تبریک می‌گویم. به راستی می‌توان گفت این انتخاباتی بود که به رهبری افغان‌ها برگزار شد و تامین امنیت آن نیز به عهده افغان‌ها بود."

پاکستان: افغان‌ها شجاعت به خرج دادند

دولت پاکستان هم برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان را به افغان‌ها تبریک گفته است.

در بیانیه‌ای که در وب‌سایت وزارت امور خارجه پاکستان منتشر شده، آمده است: "ما به مردم برادر افغانستان برای مرحله مهم انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی تبریک می‌گوییم. میلیون‌ها افغان‌ در برابر تهدیدهای امنیتی و وضعیت بد هوا، برای تمثیل دمواکرسی شتافتند که رئیس جمهوری آینده خود را انتخاب کنند."

نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تا کمتر از پانزده روز دیگر قرار است اعلام شود و به دنبال آن پس از رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی و تخطی‌ها، کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تا چهل روز دیگر در بیست و چهارم ثور/اردیبهشت نتایج نهایی را اعلام می‌کند که با این ترتیب انتظار می‌رود برای اولین بار قدرت از یک رئیس جمهوری منتخب به رئیس جمهوری دیگری که به اساس آرای مردم به قدرت می‌رسد انتقال کند.