'ثبت ۱۶۲ مورد تخلف' در روز انتخابات افغانستان

Image caption کمبود محلات رای گیری از جمله شکایات انتخاباتی در روز انتخابات افغانستان بود

کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان می‌گوید ۱۲۶۹ مورد تخلف انتخاباتی از روز انتخابات به این کمیسیون گزارش شده، که بسیاری از آنها، فقط در تماس تلفنی بوده و ثبت رسمی نشده است.

نادر محسنی سخنگوی این کمیسیون امروز در یک نشست خبری گفت که این گزارش ها تا ساعت یازده شب گذشته به کمیسیون رسیده است. او گفت زمان رسمی ثبت شکایت‌ها درباره تخلفات انتخاباتی در روز انتخابات، از ساعت ۱۲ شنبه شب آغاز شده و برای ۴۸ ساعت ادامه دارد.

آقای محسنی گفت که از مجموع شکایاتی که تاکنون به کمیسیون رسیدگی به شکایت‌ها رسیده، تنها ۱۶۲ مورد رسماً ثبت شده و موارد دیگر از طریق تلفن به آنها گزارش شده است.

سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی می‌گوید گزارش هایی که به آنها تلفنی رسیده، تنها جنبه خبررسانی دارد و کمیسیون نمی تواند به این موارد، آن‌طور که باید، رسیدگی کند.

آقای محسنی از همه مردم، ناظران و نامزدهای انتخابات خواست اگر موردی از تخلف انتخاباتی را با اسناد و شواهد دارند، در زمان باقیمانده در دفاتر کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی، ثبت کنند تا به آن رسیدگی شود.

تخلفات گزارش شده

حق نشر عکس Reuters
Image caption کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی می‌گوید شماری از ناظران، رای دهندگان را به رای دادن به یک نامزد مشخص تشویق کردند

به گفته سخنگوی کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت های انتخاباتی، کمبود محلات رای‎دهی، تمام شدن برگه‎های رای دهی، تشویق رای دهندگان برای رای دادن به نامزدهای مشخص از سوی ناظران و کارمندان کمیسیون انتخابات، شرکت افراد زیرسن قانونی در انتخابات، داشتن بیش از یک کارت، پر شدن صندوق های رای به نفع یک نامزد، شناسایی کارت های جعلی، بی نظمی، برخورد نادرست کارمندان انتخاباتی و نبود فرم‌های ثبت شکایت در مراکز رای‌دهی، از جمله شکایاتی است که به این کمیسیون رسیده است.

نادر محسنی همچنین از تاخیر در آغاز به کار مراکز رای گیری، نرسیدن به موقع صندوق ها به مراکز، شمارش پیش از وقت آرا و مداخله کارمندان دولتی به عنوان شکایت های دیگر نام برد.

او تاکید کرد که کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی با جدیت شکایت‌های رسیده را بررسی خواهد کرد و نمی‌گذارد "آرای بی‌صاحب که از سوی افراد غیر مسئول به صندوق‌ها ریخته شده"، اعتبار پیدا کند.

به گفته آقای محسنی، با توجه به حضور ناظران در تمام مراکز و گزارش‌دهی موارد تقلب از سوی شاهدان، نگرانی از تقلب سازمان یافته وجود ندارد.

سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان گفت موضوع کمبود برگه‌های رای‌دهی هم با دقت بررسی و رسیدگی خواهد شد.

کمبود برگه‌های رای‌دهی از مهمترین مشکلاتی بود که در روز انتخابات، شمار زیادی از رای دهندگان را در مناطق مختلف افغانستان به آن انتقاد داشتند.

انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان روز شنبه ۱۶ حمل برگزار شد و پس از شمارش آرا در مراکز رای‎دهی، اکنون روند انتقال صندوق‌ها به مراکز ولایات و سپس به کابل جریان دارد.