بازتاب انتخابات در روزنامه‎های کابل؛ یکشنبه ۱۷ حمل

حق نشر عکس Reuters
Image caption اکنون شمارش آرای انتخابات افغانستان جریان دارد

شنبه شانزدهم حمل/فروردین انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان با حضور گسترده مردم این کشور برگزار شد.

حضور گسترده مردم در انتخابات و مشکل کمبود برگه رای دهی، مهمترین سرخط مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۷ حمل/فروردین کابل است.

"پیروزی مردم افغانستان"

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که مشارکت گسترده مردم افغانستان در انتخابات روز گذشته، بیانگر شعور سیاسی بالای شهروندان این کشور و باور آنان به دموکراسی بود.

۸‌صبح نوشته مردم افغانستان نشان دادند که طالبان، خشونت‌طلبان و آنانی که زور را مبنای مشروعیت سیاسی می‌دانند، از مردم نمایندگی نمی‌کنند.

نویسنده ۸‌صبح به این باور است که برنده انتخابات دیروز، مردم افغانستان بودند و کسانی‌که می‌خواهند این کشور را به عقب برگردانند، شکست خوردند.

۸‌صبح افزوده که حالکمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی باید با کمال امانت‌داری با این حرکت مدنی مردم برخورد کنند.

روزنامه افغانستان می‌نویسد که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در این دوره متفاوت از هر انتخاباتی بود که تا هنوز در این کشور برگزار شده است.

افغانستان نیز نوشته که این انتخابات این پیام را به همراه داشت که طالبان با تمام تهدیدات شان در بین مردم افغانستان جایی ندارند.

روزنامه ماندگار می‌نویسد که روز گذشته، انتخابات با تدابیر شدید امنیتی در سراسر این کشور برگزار شد و عملکرد نیروهای امنیتی در این روز قابل قدر است.

ماندگار نوشته که حضور میلیونی مردم در پای صندوق‌های رای، یک حماسه باشکوه را در تاریخ افغانستان رقم زد و نشان داد که مردم افغانستان به ‌راحتی می‌توانند با ابزارهای مدنی، رئیس‌جمهور آینده شان را انتخاب کنند.

روزنامه جامعه باز نیز می‌نویسد که شانزدهم حمل، روز مردم افغانستان بود.

جامعه باز نوشته که نه تهدیدات گروه‌های تروریستی و خشونت‌طلب بر عزم استوار افغانها اثر گذاشت و نه پاره‌ای از مشکلات دیگر.

نویسنده جامعه باز به این باور است که مردم افغانستان در سراسر این کشور، با حضور خویش در پای صندوق‌های رأی، فصل تازه‌ای را در مناسبات قدرت سیاسی آغاز کردند و به دموکراسی رای دادند.

روزنامه دولتی انیس نیز از انتخابات دیروزی به عنوان جشن ملی یاد کرده است.

انیس نوشته که با وجود تهدیدات مخالفان مسلح ، افغانها با اشتراک میلیونی خود در انتخابات، قدرت ملی شان را به نمایش گذاشتند.

کمبود برگه‌های رای دهی

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption انتخابات دیروز در افغانستان باحضور گسترده مردم برگزار شد

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که به رغم نقاط قوت، انتخابات دیروز، کاستی‌هایی هم داشت که باید به آن رسیدگی شود.

۸‌صبح نوشته که به‌گونه مثال، در برخی از محل‌های رای‌گیری، در کابل و ولایات، برگه رای پیش از ختم ساعت رای‌گیری، تمام شد.

۸‌صبح افزوده: "این واقعا سوال‌برانگیز است و احتمال آن می‌رود که جنجال سیاسی خلق کند. کمیسیون مستقل انتخابات باید در این مورد به‌صورت دقیق و موردی توضیح بدهد و همه را قانع بسازد."

روزنامه وحدت نیز می‌نویسد طالبان موفق به مختل نمودن روند رای دهی نشدند، این نشان دهنده توان روز افزون نیروهای امنیتی و نظامی است اما نبود برنامه منظم در تدبیرسنجی تدارکات مواد انتخابات، تاسف برانگیز است.

وحدت نوشته که این مساله در حقیقت بی احترامی به مردم و نقض حقوق سیاسی آنها بود.

مطالب مرتبط