انتخابات افغانستان؛ پایان شمارش آرا در حوزه‌ها و آغاز شمارش در مرکز

Image caption بیش از هفت میلیون نفر در انتخابات افغانستان شرکت کردند

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گوید روند شمارش آرا در مراکز رای‌گیری در سراسر کشور پایان یافته است.

به گفته مقام‌های این کمیسیون، بیش از ۷ میلیون نفر در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی شرکت کرده‌اند. قرار است نتیجه شمارش تدریجی آرا، پس از ثبت در پایگاه داده‌ها (دیتابیس) کمیسیون انتخابات، از روز دوشنبه ۱۸ حمل (فروردین) آغاز شود.

پس از پایان شمارش کل آرا، نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ۴ ثور (اردیبهشت) اعلام می‌شود و ۲۰ روز پس از آن، به دنبال رسیدگی به شکایات انتخاباتی نتایج نهایی اعلام می‌شود.

بر اساس برنامه زمانی انتخابات سال ۱۳۹۳، در صورتی که نتیجه انتخابات در دور اول مشخص شود، در اول ماه جوزا (خرداد)، قدرت از رئیس جمهوری فعلی به برنده انتخابات ریاست جمهوری انتقال می‌یابد.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که به گفته کمیسیون مستقل انتخابات، "با حضور گسترده مردم و با موفقیت" برگزار شد، با واکنش های جهانی همراه بوده است.

شماری از کشورهای غربی و سازمان های بین‌المللی حضور مردم افغانستان را در مراکز رای‌گیری چشمگیر خوانده و گفته اند که افغان‌ها نشان دادند که به انتخابات و دموکراسی علاقه دارند.

'انتقال به مرکز'

۲۴ ساعت پس از پایان رای‌گیری در افغانستان، کمیسیون انتخابات می‌گوید صندوق‌های رای، به مراکز ولایت ها و پایتخت منتقل شده است.

ضیا الحق امرخیل، رئیس دارالانشا (دبیرخانه) کمیسیون انتخابات افغانستان، شامگاه یکشنبه به خبرنگاران گفت که از ۲۱ ولایت افغانستان صندوق های رای به کابل منتقل شده است.

Image caption نتیجه نهایی شمارش آرا، تا زمان رسیدگی به شکایت‌ها، اعلام نمی شود

آقای امرخیل به نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و نامزدهای شورای های ولایتی اطمینان داد که صندوق‌های رای "بدون دستکاری و در حضور ناظران نامزدها" شمرده شده و نتیجه اعلام خواهد شد.

حدود ۳۵۰ هزار نفر، از سوی نامزدهای انتخابات، نهادهای مدنی و سازمان های بین‎المللی، بر روند انتخابات افغانستان نظارت می‌کنند.

شکایت‌ها

کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان می‌گوید ۱۲۶۹ مورد تخلف انتخاباتی از روز انتخابات به این کمیسیون گزارش شده، که بسیاری از آنها، فقط در تماس تلفنی بوده و ثبت رسمی نشده است.

نادر محسنی سخنگوی این کمیسیون امروز در یک نشست خبری گفت که این گزارش ها تا ساعت ۱۱ شب گذشته به کمیسیون رسیده است. او گفت زمان رسمی ثبت شکایت‌ها درباره تخلفات انتخاباتی در روز انتخابات، از ساعت ۱۲ شنبه شب آغاز شده و برای ۴۸ ساعت ادامه دارد.

آقای محسنی گفت که از مجموع شکایاتی که تاکنون به کمیسیون رسیدگی به شکایت‌ها رسیده، تنها ۱۶۲ مورد رسماً ثبت شده و موارد دیگر از طریق تلفن به آنها گزارش شده است.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، از نامزدهای ریاست جمهوری خواسته پیش از اعلام نتایج از سوی این کمیسیون، از پیشدواری و ادعای پیروزی خودداری کنند.