۱۵ غیرنظامی در انفجار بمب کنار جاده‌ای در جنوب افغانستان کشته شدند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption این انفجار در ولسوالی میوند در ولایت قندهار رخ داده است.

انفجار یک بمب کنار جاده‌ای در ولسوالی میوند ولایت قندهار در جنوب افغانستان، جان ۱۵ غیرنظامی از جمله یک زن را گرفت.

در این حادثه ۵ غیرنظامی دیگر نیز زخمی شده‌اند که وضع آنها وخیم گزارش شده است.

دواخان مینه‌پال، سخنگوی والی قندهار روز دوشنبه ۱۸ حمل/فروردین به رسانه‌ها گفت که قربانیان این حادثه در راه بازگشت از ولایت ارزگان به قندهار بودند که خودروی حامل آنها با بمب جاسازی شده در کنار جاده برخورد کرد.

چند ساعت پیش از این حادثه نیز، یک حمله کننده انتحاری در همین ولسوالی کاروان نظامیان ناتو را هدف قرار داد که به گفته آقای مینه‌پال تلفات جدی در پی نداشته است.

نیروهای بین المللی حاضر در افغانستان هم وقوع این حمله را تایید کرده اما از ارائه جزییات بیشتر خودداری کرده‌اند.

به گزارش آسوشیتد پرس گروه طالبان مسئولیت حمله انتحاری صبح امروز را پذیرفته اما گفته که بمب‌گذاری‌ در کنار جاده‌ها کار آنها نیست.

این گروه با متهم کردن نظامیان خارجی مستقر در افغانستان به کارگذاری بمب در کنار جاده‌ها، گفته که "خارجی‌ها تلاش می‌کنند با مسئول دانستن شبه نظامیان مسلمان در قتل غیرنظامی‌ها، به وجهه و اعتبار آنها خدشه وارد کنند."

در همین حال گزارش‌ها حاکی از آن است که دست کم ۱۸ شبه نظامی وابسته به گروه طالبان در حمله یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در شرق افغانستان کشته شده‌اند.

مقام‌های افغان به بی‌بی‌سی گفته‌اند که یکی از فرماندهان ارشد این گروه در ولایت خوست در نزدیکی مرز با پاکستان، در میان کشته شدگان این حمله است.

به گفته این مقامات، این شبه نظامیان برای بر هم زدن روند انتخابات وارد افغانستان شده بودند و در زمان وقوع این حمله در مسیر بازگشت به پاکستان بودند.

گروه طالبان تا کنون در این مورد واکنشی نشان نداده است، اما این گروه در هفته‌های پیش از برگزاری انتخابات در افغانستان، تهدید کرده بود که تمام توان خود را برای مختل کردن روند انتخابات و ناامن ساختن مراکز رای‌گیری به کار خواهد برد.

Image caption معمولا غیر نظامیان افغان قربانیان اصلی بمب‌های کنار جاده‌ای هستند

انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان روز شانزدهم حمل برگزار شد.

سخنگوی اداره امنیت ملی افغانستان گفته که نیروهای امنیتی و اطلاعاتی این کشور که ۳۲۰۰ تهدید امنیتی را در روز انتخابات کشف و خنثی کردند که عمدتا بر شهر کابل متمرکز شده بود.

وزارت داخله از کشته شدن ۱۷۶ شورشی، ۱۲ پلیس و چهار غیرنظامی در روز انتخابات خبر داده است.

وزارت دفاع هم تایید کرده که هفت سرباز پلیس در این روز کشته شدند.

با این همه، انتخابات شانزدهم حمل با استقبال گسترده مردم و همچنین مجامع بین‌المللی مواجه شد.

رهبران غربی و از جمله رئیس جمهوری آمریکا برگزاری این انتخابات را تبریک گفته‌اند.

روز دوشنبه نیز دییس برمن، رئیس هیات ناظران اتحادیه اروپا در انتخابات افغانستان، از حضور گسترده مردم این کشور در مراکز رای‌گیری به عنوان شکست طالبان یاد کرد.

مطالب مرتبط