ثبت ۲۱۲۴ شکایت از تخلفات انتخاباتی در افغانستان

Image caption هر نوع شکایتی باید به صورت رسمی ثبت شود و برای بررسی آن باید اسناد و مدارک کافی و قناعت‌بخش وجود داشته باشد

کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان اعلام کرده که تا کنون ۲۱۲۴ مورد شکایت از تخلفات انتخاباتی به این کمیسیون رسیده است.

نادر محسنی سخنگوی این کمیسیون، روز دوشنبه ۱۸ حمل/فروردین این آمار را در نشستی که با نمایندگان نامزدها داشت، اعلام کرد.

آقای محسنی افزود که ۱۱۲ مورد از این شکایت‌ها علیه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، ۱۶۶ مورد علیه نامزدهای انتخابات شوراهای ولایتی و ۳۷۰ مورد دیگر علیه کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات مطرح شده است.

به گفته این عضو کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، ۱۴۷۶ شکایت و اطلاع از تخلفات انتخاباتی در روز رای‌گیری از طریق تلفن کمیسیون مستقل انتخابات ثبت شده است.

آقای محسنی افزود که آمار تخلفات انتخاباتی که به این کمیسیون می‌رسد، در حال افزایش است.

او گفت ک زمان دریافت اطلاع یا شکایت از تخلفات انتخاباتی ساعت ۱۲ امشب به پایان می‌رسد.

پیش از این کمیسیون شکایات انتخاباتی گفته بود که هر نوع شکایتی باید به صورت رسمی ثبت شود و برای بررسی آن باید اسناد و مدارک کافی و قناعت‌بخش وجود داشته باشد.

'خیانت'

حق نشر عکس BBC World Service

پیغمبرقل دوغن دیگر عضو کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی با اشاره به این که "کسی که قدرت نداشته باشد، کسی را وادار به تقلب نمی‌تواند"، گفت هر تقلبی که صورت گرفته، "به دستور نامزدهای ریاست جمهوری" بوده است.

او افزود هر تیمی که برنده انتخابات شود، باید نامزدهای متخلف و حامیان متخلف آنها را مجازات کند چرا که به گفته او این تخلفات تنها "خیانت به یک نفر نه بلکه به مام ملت افغانستان" محسوب می‌شود.

این عضو کمیسیون هشدار داد که هر نامزدی که چنین قصدی داشته باشد، به هدف خود نخواهد رسید، به دلیل این که مردم کشور امروز "بیدار" شده و دیگر به راه نادرست نخواهند رفت.

آقای دوغن تاکید کرد که این کمیسیون، شکایت‌های انتخاباتی را با دقت بررسی خواهد کرد.

او از رسانه‌ها خواست تا به اطلاع‌رسانی خود ادامه دهند و گفت که مردم نباید ناامید شوند.

در این نشست معاونان و نمایندگان نامزدهای ریاست جمهوری، شکایت‌های جدیدی را علیه یکدیگر مطرح کردند و از کمیسیون خواستند که به آنها رسیدگی کند.

تقدیر از نیروهای امنیتی

درعین حال، اعضای کمیسیون رسیدگی به شکایات و نمایندگان نامزدها از نیروهای امنیتی برای تامین امنیت در روز انتخابات سپاسگزاری کردند.

یک نهاد مدنی موسوم به "روند ۳" هم در برنامه‌ای در غرب کابل که امروز برگزار شد، با دادن گل و پرچم ملی کشور به نیروهای امنیتی، از آنها سپاسگزاری و ستایش کرد.

گروه طالبان تهدید کرده بود که انتخابات افغانستان را مختل خواهد کرد، اما انتخابات زیر سایه تدابیر سنگین امنیتی، نسبتا به آرامی برگزار شد.

سخنگوی اداره امنیت ملی گفته که ۳۲۰۰ تهدید امنیتی وجود داشت که عمدتا بر شهر کابل متمرکز بود ولی نیروهای امنیتی و اطلاعاتی موفق به کشف و خنثی‌سازی آنها شدند.

با وجود این، بروز چندین مورد خشونت در برخی مناطق مختلف کشور گزارش شده است.

وزارت داخله از کشته شدن ۱۷۶ شورشی، ۱۲ پلیس و چهار غیرنظامی در روز انتخابات خبر داده است.

وزارت دفاع هم تایید کرده که هفت سرباز پلیس در این روز کشته شدند.

با این همه، انتخابات شانزدهم حمل با استقبال گسترده مردم و همچنین مجامع بین‌المللی مواجه شد.

رهبران غربی و از جمله رئیس جمهوری آمریکا برگزاری این انتخابات را تبریک گفته‌اند.

مطالب مرتبط