روزنامه‌های کابل: سه‌شنبه، ۱۹ حمل

Image caption در انتخابات شانزدهم حمل بیش از هفت نفر شرکت کردند

به دنبال طرح ادعاهای تقلب و ثبت صدها مورد شکایت در این مورد، روزنامه‌های کابل بر لزوم صیانت از آرای مردم در انتخابات شانزدهم حمل تاکید کرده‌اند.

دیروز کمیسیون شکایات انتخابات اعلام کرد که ۲۱۲۴ شکایت به این نهاد رسیده که ۱۱۲ مورد آن علیه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، ۱۶۶ مورد علیه نامزدهای انتخابات شوراهای ولایتی و ۳۷۰ مورد دیگر علیه کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات مطرح شده است.

به گفته مسئولان این نهاد، ۱۴۷۶ مورد آنها از طریق تلفن ثبت شده که مطابق معیارها کمیسیون، مورد توجه قرار نخواهد گرفت و تنها به شکایت‌هایی رسیدگی خواهد شد که رسماً ثبت شده و اسناد در مورد آنها وجود داشته باشد.

"انتخابات و بهار سیاسی"، عنوان مقاله‌ای از روزنامه سروش ملت است که در آن مشارکت مردم در انتخابات شانزدهم حمل را "باعث شگفتی همگان" و "برگ زرین در صفحه تاریخ سیاسی" کشور دانسته است. نویسنده معتقد است که "بهار امسال بهار سیاسی" بود و سازنده اصلی این بهار هم مردم بود.

مقاله‌نویس سروش ملت افزوده که مشارکت گسترده مردم بخشی از معادله سلامت انتخابات بود و نیمه دیگر آن مصونیت آرا در زمان شمارش و نتیجه‌گیری در باب پیروز انتخابات است. نویسنده ابراز امیدواری کرده که نتیجه‌ای که اعلام می‌شود، همان باشد که مردم تعیین کرده‌اند.

نویسنده معتقد است که حکومت آینده مدیون تک‌تک کسانی خواهد بود که انگشت‌های خود را ارغوانی کردند و برای سپاسگزاری از مشارکت مردمی که جان خود را بر کف گذاشتند به پای صندوق‌های رای آمدند، باید مشارکت متوازن اقوام در دولت، حفظ ارزش‌ها، رفاه و صلح را در نظر داشته باشد.

روزنامه اطلاعات روز در یادداشت روز خود هم بر پاسداری از آرای مردم از سوی نهادهای انتخاباتی تاکید کرده و نوشته که پس از "خلق حمایه ماندگار و شجاعانه مردم" در شانزدهم حمل، حالا نوبت نهادهای انتخاباتی و دولت است که شفافیت، صداقت و برخورد مسئولانه با عوامل تقلب، از آرای مردم پاسداری کنند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption صفحه نخست هشت صبح

به باور روزنامه، هرچند مردم تلاش‌های پی‌گیر مسئولان در برگزاری انتخابات را ستایش می‌کنند، اما این مسئولان باید کاستی‌ها و شکایت‌ها را هم یک‌به‌یک بررسی کنند. به نظر نویسنده کمیسیون مستقل انتخابات باید پاسخ دهد که چرا در روز انتخابات برگه‌های رای در مراکز رای‌گیری کافی نبود.

حالا که شکایت‌هایی به دنبال برگزاری انتخابات مطرح شده، به باور اطلاعات روز، کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی باید رسیدگی به این شکایت‌ها را به عنوان بخش مهمی از روند انتخابات به دقت، جسارت و عادلانه به انجام برساند. اطلاعات روز با اشاره به استقلال و صلاحیت‌هایی که قانون به نهادهای انتخاباتی داده، نوشته که حالا سرنوشت به دستان این نهادها است.

روزنامه ویسا در سرمقاله خود به این موضوع پرداخته که شکست نامزدهای ناکام می‌تواند در راستای "بدنام کردن" انتخابات به کار بسته شود. روزنامه معتقد است که در گذشته هم از این موضوع استفاده شده است. روزنامه افزوده که بدون شک، در مواردی تخلف صورت گرفته، اما این تخلفات در برابر شکوه انتخابات شانزدهم حمل در حد "هیچ" است.

به اعتقاد نویسنده ویسا پذیرش شکست در فرهنگ اجتماعی و سیاسی افغانستان کم رنگ است، در حالی که قبول شکست در این گونه رقابت‌ها می‌تواند نمونه عالی از اخلاق باشد.

ویسا افزوده که حالا انتظار می‌رود که کمیسیون شکایات انتخاباتی وظیفه ایمانی خود را به بهترین وجهی به انجام رساند و آرای مردم را از آرای مشکوک پاک کند تا به آرا و انتخاب مردم احترام شود. نویسنده آرزو کرده که چنین شود.

ماندگار از نامزدهایی که ادعای پیروزی کرده، خواسته که از "پیشداوری" خوداری کنند و تا مشخص شدن نتایج انتخابات، منتظر بمانند. روزنامه افزوده که هنوز هیچ مشخص نیست که کدام نامزد چند درصد آرا را کسب کرده و به همین دلیل، نامزدها نکوشند که خود را پیروز تلقی کنند.

به نظر نویسنده این امر می‌تواند پیامدهای ناخوشایندی در پی داشته باشد، به تعبیر روزنامه، سر دادن بوق و کرنا در این مورد می‌تواند ذهنیت مردم را تغییر دهد و در صورت اعلام نتایج مغایر این پیشداوری‌ها، آنها را آماده نشان دادن واکنش خواهد کرد و حتی امکان دارد که این واکنش‌ها با خشونت همراه باشد.

در نهایت تاکید ماندگار هم مانند دیگر روزنامه‌ها این است که نهادهای انتخاباتی به آرای مردم و هویت خود احترام قایل شوند و به ویژه کمیسیون مستقل شکایات باید به شکایت‌های ثبت شده به درستی و دقت رسیدگی کند تا اعتماد مردم به این نهادها و انتخابات از دست نرود.

Image caption صفحه اول ماندگار

هشت صبح هم تاکید کرده که " پیشداوری" نکنید. روزنامه ادعای پیروزی از طریق وبسایت‌های ستادهای نامزدها و شبکه‌های اجتماعی "غیراصولی" است. نویسنده افزوده که ستادهای نامزدها باید اجازه دهند که کمیسیون مستقل انتخابات کار خود را انجام دهد. به اعتقاد روزنامه، این گونه پیشداوری‌ها "بی‌احترامی" به آرای مردم است.

هشت صبح در مطلب دیگری با عنوان "مردم افغانستان قهرمان شدند"، نوشته که مردم با وجود بارش شدید باران و تهدیدهای گلوله و حملات انتخاری طالبان، در انتخابات شرکت کردند و به جهانیان نشان دادند که اگر جنگ را آموخته بودند، حالا صلح و ارزش‌های دموکراتیک را هم آموخته‌اند.

حامد فقیری در این مطلب نوشته که "ما شایسته بهترین نوع حکومت‌داری هستیم. مردم افغانستان حالا آماده شده‌اند که به قیمت خود خود از دموکراسی و ارزش‌های دفاع کنند." به نظر نویسنده مردم در انتخابات شانزدهم حمل با اراده قاطع نشان دادند که دیگر به عقب بر نمی‌گردند.

مطالب مرتبط