ثبت ۱۵۷۳ تخلف در روز انتخابات افغانستان

حق نشر عکس AP
Image caption بیشترین شکایت‌ها از روز انتخابات، علیه کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات ثبت شده است

مقام‌های کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان می‌گویند که ۳۱۰۳ مورد تخلف در روز انتخابات به آنها گزارش شده است.

نادر محسنی، سخنگوی این کمیسیون روز سه‌شنبه ۱۹ حمل/فروردین در یک نشست خبری گفت که ۱۵۷۳ مورد از این تخلف‌ها به عنوان شکایت رسمی ثبت شده اما متباقی از طریق تلفن به آنها خبر داده شده است.

او می‌گوید تخلف‌هایی که از طریق تلفن اطلاع داده شده، مستند نیست و کمیسیون نمی‌تواند به آنها رسیدگی کند.

آقای محسنی گفت که از مجموع شکایات ثبت شده، ۲۲۸ مورد علیه نامزدان ریاست جمهوری، ۵۷۳ مورد علیه نامزدان شوراهای ولایتی و ۷۷۲ مورد علیه کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات می باشد.

به گفته او، این آمار شکایاتی است که در دفاتر کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی ثبت شده و کمیسیون مستقل انتخابات تاهنوز شکایت‎هایی را که در محلات رای‌دهی ثبت شده در اختیار کمیسیون رسیدگی به این شکایت‌ها قرار نداده است.

آقای محسنی می‌گوید که مطمئنا پس از رسیدن این شکایات، آمار تخلفات ثبت شده در روز انتخابات افزایش خواهد یافت.

زمان ثبت شکایت از تخلفات صورت گرفته در روز انتخابات، تا ۴۸ ساعت پس از آغاز روند رای‌دهی ادامه داشت و اکنون پایان یافته است.

رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی

Image caption کمبود برگه‌های رای‌دهی در برخی محلات از جمله شکایات مردم در روز انتخابات است

آقای محسنی می‌گوید که دفاتر کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، کار بررسی این تخلفات را امروز آغاز کردند.

به گفته وی، به شکایات‌های ثبت شده در هر ولایت در همان ولایت رسیدگی می‌شود اما اگر موضوع نیاز به بازنگری داشته باشد، به دفتر مرکزی کمیسیون فرستاده خواهد شد.

او همچنان می‌گوید اگر در ولایتی، نگرانی از نفوذ افرادی در روند رسیدگی به شکایتی وجود داشته باشد، بررسی این شکایت نیز در دفتر مرکزی انجام خواهد شد.

به گفته آقای محسنی، رسیدگی به تخلفات روز انتخابات تا اعلام نتایج ابتدایی زمان می‌برد و نتایج این بررسی‌ها در نتایج ابتدایی تاثیر خواهد گذاشت.

او گفت: "ما از آرایی که به شکل واقعی به صندوق‌ها ریخته شده حراست می‌کنیم و آن را از آرای تقلبی و غیرواقعی تصفیه می‌کنیم تا نماینده واقعی مردم را معرفی کنیم."

بر اساس جدول زمانی کمیسیون مستقل انتخابات، نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری در روز چهارم ثور/اردیبهشت و نتایج نهایی به تاریخ ۲۴ ثور اعلام می‌شود.

روند شمارش آرای انتخابات اکنون جریان دارد.

به شکایت‎های احتمالی از روند شمارش آرا تا تاریخ ۱۸ ثور رسیدگی خواهد شد.

'انتخاباتی شفاف‌تر از دوره‌های پیشین'

Image caption رسیدگی به تخلف‌های روز انتخابات، امروز آغاز شد

آقای محسنی می‌گوید که با توجه به میزان اشتراک مردم در انتخابات و آمار تخلفات ثبت شده، می‌توان گفت که این انتخابات نسبت به دوره‌های قبلی، شفاف‌تر بوده است.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرده که به طور تخمینی در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان بیش از هفت میلیون نفر اشتراک کردند.

اما آقای محسنی می‌گوید که بدون شک تخلف و تقلب در این انتخابات صورت گرفته و گزارشاتی از تقلبات سازمان یافته هم به آنها رسیده است.

به گفته او، کمبود محلات رای‎گیری، تمام شدن برگه‎های رای‌دهی در بعضی از محلات، تشویق رای‌دهندگان برای رای دادن به نامزدهای مشخص از سوی تعدادی از ناظران و کارمندان کمیسیون انتخابات، شرکت افراد زیر سن قانونی در انتخابات، داشتن بیش از یک کارت، پر شدن صندوق‌های رای به نفع نامزدان مشخص، داشتن کارت‌های جعلی، بی‌نظمی، برخورد نادرست بعضی از کارمندان انتخاباتی و نبود فرم‌های ثبت شکایت در برخی از مراکز رای‌دهی، از جمله شکایاتی است که به این کمیسیون رسیده است.

او همچنین از تاخیر در آغاز به کار برخی مراکز رای‌گیری، نرسیدن به موقع صندوق‌ها به تعدادی از مراکز، شمارش پیش از وقت آرا و مواردی از مداخله کارمندان دولتی در روند انتخابات، به عنوان شکایت‌های دیگر نام برد.

مطالب مرتبط