شیوع مالاریا در افغانستان ۹۰ درصد کاهش یافته است

Image caption به گفته خانم دلیل افغانستان در آستانه ریشه‌کن کردن کامل بیماری مالاریا است

مقام‌های وزارت صحت عامه/بهداشت افغانستان از کاهش قابل ملاحظه شیوع دو بیماری مالاریا و سالدانه/سالک در این کشور نسبت به سال‌های گذشته خبر داده‌اند.

بنابر آمار ارائه شده از سوی این وزارت، تنها در سال ۲۰۱۲، بیش از ۳۹۰ هزار مورد ابتلا به این بیماری‌ها در افغانستان ثبت شده است.

در سال ۲۰۱۰ نیز سازمان بهداشت جهانی، شهر کابل را به دلیل ابتلای ۶۵ هزار نفر از ساکنان آن به بیماری سالدانه، به عنوان پایتخت این بیماری اعلام کرد.

اما ثریا دلیل، وزیر صحت عامه افغانستان، روز چهارشنبه ۲۰ حمل/فروردین در یک نشست خبری در کابل گفت که در یک سال گذشته موارد ابتلا به مالاریا و سالک در این کشور، بیشتر از ۹۰ درصد کاهش یافته است.

به گفته او تلاش موسسات بهداشتی و بالارفتن آگاهی عمومی در مورد این بیماری‌ها، از دلایل عمده این کاهش است.

خانم دلیل گفت: "وزارت صحت عامه افتخار آن را دارد تا اعلام نماید که مالاریا را در حوزه شمال شرق، شمال و غرب کشور به طور قابل ملاحظه کاهش داده و نزدیک به محو کامل آن در افغانستان هستیم."

به گفته خانم دلیل سالانه ۳۰ تا ۴۰ مورد جدید از ابتلا به بیماری سالدانه نیز در افغانستان ثبت می‌شود.

او گفت که وزارت صحت عامه افغانستان هنوز هم با مشکل کسری بودجه برای مبارزه با بیماری سالدانه و محو کامل آن در این کشور روبرو است.

مالاریا و سالک، بیماری‌هایی هستند که به وسیله نیش حشرات به انسان‌ها منتقل می‌شوند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی سازمان بهداشت جهانی، بیشتر از نیمی از جمعیت کره زمین در خطر ابتلا به بیماری‌هایی قرار دارند که توسط نیش حشرات منتقل می‌شوند.

آمار این سازمان نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۰ میلادی بیشتر از ۲۱۶ میلیون نفر در سراسر جهان به مالاریا مبتلا شدند که ۶۵۰ هزار تن از این بیماران در ۹۹ کشور، جان خود را از دست دادند.

همه‌ساله و همزمان با گرم شدن هوا در افغانستان، حشرات ناقل بیماری مالاریا و سالدانه به مناطق مختلف این کشور هجوم می‌آورند.

مطالب مرتبط