کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان: شکایت‌ها جدی است

حق نشر عکس IECC
Image caption سعادت: اگر به شکایات رسیدگی نشود، اگر آرای خراب، بد و تقلبی از آرای واقعی جدا نشود، جدا مشروعیت انتخابات زیر سوال می‌رود

نهادهای انتخاباتی افغانستان گفته‌اند که شکایت‌های مطرح شده در این دوره از انتخابات و آرای تقلبی به اندازه‌ای هستند که اگر به آنها به درستی رسیدگی نشود، می‌توانند مشروعیت انتخابات را زیر سوال ببرند.

یوسف نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات و عبدالستار سعادت، رئیس کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی در یک نشست مشترک خبری در کابل، تاکید کردند که به این شکایت‌ها رسیدگی می‌کنند.

آقای سعادت در این نشست گفت: "اگر به شکایات رسیدگی نشود، اگر آرای خراب، بد و تقلبی از آرای واقعی جدا نشود، جدا مشروعیت انتخابات زیر سوال می‌رود، اما اگر پاکش کردیم، بر مشروعیت انتخابات هیچ اثری ندارد."

او گفت شکایت‌های انتخاباتی به چهار دسته الف، ب، ج و د تقسیم شده است.

به گفته آقای سعادت، بیشترین و مهم‌ترین شکایت‌ها نوع الف هستند که می‌تواند بر نتیجه انتخابات تاثیر بگذارد.

او افزود که ثابت شدن شکایت‌های نوع الف، می‌تواند منجر به باطل شدن بخشی از آرا شود.

آقای سعادت گفت که اگر شکایت‌های نوع ب ثابت شود، ممکن است به مجازات فردی بیانجامد.

شکایت‌های فاقد اسناد و مدارک در گروه ج طبقه‌بندی می‌شود که این نهاد آنها را بررسی نمی‌کند و شکایت‌های نوع د شامل موارد جرمی می‌شود که بررسی آنها خارج از صلاحیت این نهاد است.

حق نشر عکس IEC
Image caption آقای نورستانی از نامزدها خواست که با "پیش‌داوری" درباره نتایج انتخابات، "اذهان مردم را مغشوش نکنند"

رئیس کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افزود که بیشترین تعداد شکایت‌ها علیه کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات ثبت شده است.

او گفت که این کارمندان در حفاظت از آرای مردم کوتاهی کرده‌اند، اما این‌که چه کسی آنها را "تحریک و تشویق" کرده، بعدا مشخص می‌شود.

یوسف نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات هم تایید کرد که گزارش‌هایی در مورد "تخلفات، تقلبات و تخطی‌ها" علیه کارمندان این نهاد و همچنین کارمندان دولت، زورمندان و بعضی مردم رسیده است.

او با تاکید بر این که کمیسیون متعهد به شفاف بودن روند انتخابات است، گفت که جای آن عده از کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات که علیه آنها با اسناد و شواهد شکایتی مطرح شده، "دادستانی" است.

ادعای کمبود برگه‌ رای: سوال برانگیز

کمبود برگه‌های رای در مراکز رای‌گیری در روز انتخابات، از شکایت‌های مهمی بود که از نیمه آن روز به رسانه‌ها درز کرد و شماری از نامزدها خواستار پاسخگویی کمیسیون انتخابات در این مورد شدند.

اما مسئولان نهادهای انتخاباتی در نشست خبری امروز گفتند که این ادعا، سوال برانگیز است.

آقای نورستانی گفت که بیشتر این درخواست‌ها از سوی نامزدها مطرح شده بود و نه کارمندان کمیسیون.

آقای سعادت نیز گفت که آرزو می‌کند این ادعاها "دروغ" باشد.

عبدالستار سعادت گفت که طرح این ادعا از چند حالت خارج نیست: "یا دروغ می‌گفتند، یا شش‌صد برگه در آنجا نبود، یا آن رای پیش از آنها (رای‌دهندگان) به شکل غیرقانونی استعمال شده بود، یا این که می‌خواستند کمیسیون را اغفال کنند تا آرای اضافی و احتیاطی را که در نظر گرفته بود، به طرف خود بکشانند و در شب آینده زمینه تقلب را آماده کنند."

حق نشر عکس AFP
Image caption کمیسیون انتخابات در حال جمع آوری صندوق‌های رای از سراسر کشور است و این کار تا فردا به انجام می‌رسد

او افزود که مطابق استاندارد، ریختن یک برگه رای به صندوق ۴۵ ثانیه وقت می‌گیرد و اگر در مراکز رای‌گیری رای‌دهندگان زود هم رای داده باشند، دو برگه رای را در یک دقیقه به صندوق‌ها ریخته‌اند که در آن صورت شش‌صد دقیقه (۱۰ ساعت) وقت می‌گیرد.

کمیسیون در هر مرکز رای‌گیری حداقل شش‌صد برگه برای محل رای‌گیری زنان و شش‌صد برگه دیگر برای محل رای‌گیری مردان قرار داده بود.

روسای کمیسیون‌های انتخاباتی گفتند که ادعای تمام شدن برگه‌های رای در ساعات پیش از ظهر روز انتخابات منطقی نیست.

آقای سعادت گفت که او خودش در آن روز به برخی از مراکز رای‌گیری سر زده و همه چیز عادی بوده و برگه‌های رای هم پیش از ساعت ۳:۳۰ بعد از ظهر تمام نشده بود.

او گفت که نهادهای انتخاباتی این موضوع را به صورت جدی بررسی می‌کنند.

با این حال به گفته آقای سعادت در برخی از ولایت‌ها از جمله هرات، برگه‌های رای به جای این که به مراکز رای‌گیری منتقل شود، به "جاهای دیگر" منتقل می‌شد که برای "تقلب" از آنها استفاده شود.

عبدالستار سعادت با اشاره به فیلم‌های پخش شده از برگه‌های آرایی که به صورت غیرقانونی توسط عده‌ای علامت‌گذاری و به صندوق انداخته می‌شود، گفت که این برگه‌ها شاید بخشی از آرایی باشد که به مراکز رای‌گیری نرسیده بود.

یوسف نورستانی هم با تاکید بر این که نهادهای انتخاباتی به وظیفه اساسی خود مبنی بر تشخیص آرای واقعی و حفظ آنها عمل خواهند کرد، از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و هواداران آنها خواست که از پیش‌داوری خودداری کنند و با انتشار آمار زود هنگام، "اذهان مردم را مغشوش نکنند".

حق نشر عکس AFP
Image caption مرکز ملی شمارش آرا در کابل

در روزهای پس از انتخابات برخی از نامزدها ادعای پیروزی کرده‌اند و در صفحه‌های فیس‌ بوک و وبسایت‌های خود آماری پخش کردند که نشان می‌داد آنها پیشتاز انتخابات هستند.

اما به دنبال درخواست کمیسیون، این آمار را از شبکه‌های اجتماعی و وبسایت‌های نامزدان حذف شد.

آقای نورستانی ضمن "بی‌اعتبار" خواندن این آمارها، گفت که کمیسیون مستقل انتخابات از هفته آینده تا چهارم ثور/اردیبهشت بخشی از نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری را اعلام خواهد کرد.

به دنبال آن، کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی به شکایت نامزدها در رابطه با روند شمارش آرا و نتایج اعلام شده رسیدگی می‌کند و نتایج نهایی در روز ۲۴ ثور منتشر خواهد شد.

مطالب مرتبط