روزنامه‌های کابل: چهارشنبه،۲۰ حمل

حق نشر عکس
Image caption در سال ۱۳۹۳ خورشیدی ۲۲۵ هزار نفر در آزمون سراسری کنکور افغانستان شرکت کرده بودند

اعلام نتایج کنکور و راه نیافتن بیش از ۱۰۰ هزار نفر به موسسات آموزش عالی افغانستان، مطالب بیشتر روزنامه‎های روز چهارشنبه کابل را تشکیل می‌دهد.

روزنامه دولتی انیس کنکور را چالش فرا روی جوانان افغانستان خوانده و نوشت که در سال ۱۳۹۳ خورشیدی ۲۲۵ هزار نفر در آزمون سراسری کنکور افغانستان شرکت کرده بودند که ۵۵ هزار به مراکز آموزش عالی و ۵۵ هزار دیگر نیز به مراکز آموزش نیمه عالی راه یافتند.

این روزنامه افزوده که ۲۵ هزار نفر نیز به دانشگاه های خصوصی راه یافته‌اند.

انیس تاکید کرده که مشکلات زیادی فراروی جوانان کشور قرار دارد که می‌توان به کمبود مواد درسی، نبود آزمایشگاه‌های مجهز و کمبود استادان دارای آموزش عالی و فنی اشاره کرد.

نامزدها برای حل مشکل کنکور برنامه نداشتند

۸صبح نیز نوشت که افزایش روز افزون داوطلبان کنکور و ظرفیت پایین پذیرش در مراکز آموزش عالی افغانستان به عنوان یک مشکل است که تاکنون وزارت آموزش عالی افغانستان موفق به حل آن نشده است. افزایش محدود در ظرفیت جذب داوطلبان کنکور، راه حل استراتژیک حل مشکل داوطلبان و جمعیت کسانی که به کنکور راه نیافته‌اند، نیست.

این روزنامه از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان انتقاد کرده و نوشت که متاسفانه هیچ یک از نامزدان برنامه استراتژیک برای حل این مشکل ارایه نکرده‌اند.

۸صبح افزوده که نیروی متخصص باید بر مبنای نیاز کشور آموزش ببیند. باید وزارت آموزش عالی ظرفیت جذب در مراکز آموزشی را بر مبنای نیاز بازار کار تنظیم کند. در این مورد باید با وزارت کار و امور اجمتاعی هماهنگ باشد.

این روزنامه هشدار داده که اگر به کسانی که موفق به راهیابی به دانشگاه نشده توجه نگردد، احتمال شکل‌گیری یک بحران اجتماعی فراگیر در جامعه وجود دارد.

حاشیه‎های دایمی کنکور

روزنامه سخن جدید درباره امتحان کنکور نوشت که وزارت آموزش عالی افغانستان تجربه‎ا‎ی سالیان متمادی نارسایی‎ها و کم‎کاری‎ها را در کارنامه‎ی خود دارد، اما ظاهرا هرسال دریغ از پارسال.

حق نشر عکس the daily afghanistan
Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

این روزنامه افزوده که متاسفانه این وزارت به‌جای اقدام در راستای ایجاد یک سیستم جامع و منظم کنکور، که امر بغرنج و پیچیده‎ای هم به نظر نمی‎رسد، به برنامه‎های سلیقه‎ای روی آورده است.

نویسنده سخن جدید نوشت که در طول سالیان گذشته به ندرت شاهد بودیم که مسئله‌ کنکور با اعتراضات گسترده و نارضایتی‎هایی همراه نبوده باشد. اعتراضاتی‌که بیش‌تر آن‎ها قابل ملاحظه و برخاسته از روند نامناسب و معیوب برگزاری کنکور بوده است.

نوجوانان در برهوت سرنوشت نامعلوم

اطلاعات روزنیز نوشت که اکنون بیش از صد هزار تن پس از آزمون کنکور بی‌سرنوشت رها شده و دولت افغانستان هیچ‌برنامه‌ای برای آن‌ها ندارد. میزان کسانی که به دانشگاه راه نیافته‌اند از سال گذشته نیز بدتر است.

به نوشته این روزنامه در سال گذشته یک سوم داوطلبان کنکور به موسسات آموزش عالی افغانستان راه یافتند که امسال این تعداد به یک پنچم کاهش یافته است، ولی وزارت آموزش عالی اعلام کرده که ظرفیت پذیرش داوطلبان امسال نسبت به سال گذشته بالا رفته است.

اطلاعات روز افزوده که افزایش بی‌رویه و روز‌افزون داوطلبان تحصیلات عالی و ضرورت همگانی‌سازی علم و دانش در کشور ایجاب می‌‌کند تا وزارت آموزش عالی به بالا بردن ظرفیت‌های جذب دانشجویان در دانشگاه‌ها به عنوان یک اولویت اساسی نگاه کند.

مشکل دانشگاه‎های افغانستان در کجاست؟

روزنامه جامعه باز نیز نوشت که دانشگاه در افغانستان نزدیک به یک سده عمر دارد؛ اما دستاوردهای علمی آن در مقایسه با این پیشینه چندان در‌خور توجه نیست. دانشگاه امروز، از بسیاری جهات شباهت زیادی با دانشگاه ندارد و دچار مشکلات بنیادی است.

این روزنامه افزوده است که در سال‌های اخیر، زیاد از اصلاح و دگرگونی نظام آموزش عالی کشور سخن گفته‌ شد، در واقعیت امر هیچ دگرگونی امیدوارکننده‌ای در این حوزه حساس و سرنوشت‌‌ساز صورت نگرفته است.

نویسنده جامعه باز معتقد است که در قدم اول دانشگاه‌های افغانستان از حیث کادر و نیروی علمی در سطح بسیار نازلی قرار دارد. در قدم دوم متون و مواد آموزشی مشکل دیگر این دانشگاه ها است، زیرا تاکنون در دانشگاه‌های افغانستان تولید متون علمی و آموزشی نه رایج بوده است و نه ممکن.

جامعه باز مدیریت آموزشی را در افغانستان مشکل دیگر می‎داند و می‎نویسد که نظام مدیریت آموزش عالی کشور، نیازمند تجدید نظر و بازتعریف است. بسیاری از مقرارت و لوایح اداری باید بازنگری شود. ریشه‌های بسیاری از مشکلات و حق‌کشی‌هایی که در دانشگاه‌ها وجود دارد، به همین مقرارت و نظام مدیریتی مربوط می‌شود.

مطالب مرتبط