امنیت ملی افغانستان: از ۶۵ حمله انتحاری در آستانه انتخابات جلوگیری شد

Image caption ۲۶۲ نفر که قصد حمله انتحاری در شهرهای مهم افغانستان را داشتند، همراه با جلیقه و سایر مواد انفجاری در ۲۳ ولایت این کشور بازداشت شدند

ریاست امنیت ملی افغانستان در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که در جریان مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری از ۶۵ حمله انتحاری در سراسر این کشور جلوگیری کرده است.

لطف الله مشعل سخنگوی امنیت ملی امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که از آغاز مبارزات انتخاباتی تا روز برگزاری انتخابات، ۱۶ حمل/ فروردین (در دوماه گذشته) ۲۶۲ نفر که قصد حمله انتحاری در شهرهای مهم افغانستان را داشتند، همراه با جلیقه و سایر مواد انفجاری در ۲۳ ولایت این کشور بازداشت شده اند.

او افزود که این حملات طوری طراحی شده بود که درابتدا خودروهای بمب گذاری شده در ورودی مراکز مهم مربوط به انتخابات و یا نهادهای دولتی منفجر و بعد مهاجمان مسلح وارد این ساختمانها شوند.

آقای مشعل، این افراد را عضو گروهای تروریستی افغانستان و پاکستان، جند الله، شبکه حقانی و سلفی‌ها در آن طرف خط دیورند، مزر میان افغانستان و پاکستان، اعلام کرد.

او افزود که این گروه‌ها علاوه بر انجام حملات انتحاری در نظر داشتند که با بمب گذاری، پرتاب موشک و حمله انتحاری مانع شرکت مردم در انتخابات شوند.

سخنگوی امنیت ملی افغانستان روند همکاری مردم در تامین امنیت را ستود و افزود که در انتخابات دور قبل ریاست جمهوری ۱۴۰ هزار سرباز خارجی در تامین امنیت انتخابات سهیم بودند، ولی در این انتخابات کمتر از ۴۰ هزار سرباز خارجی در افغانستان حضور دارند که در تامین امنیت انتخابات نقش نداشتند و تمام مسئولیت‌های تامین امنیت انتخابات به دوش نیروهای افغان بود.

او امنیت انتخابات را بهتر از دور قبل ذکر کرده و گفت که در انتخابات دور قبل ریاست جمهوری تنها ۹۰۰ موشک به شهر کابل پرتاب شد.

آقای مشعل مدیریت و برنامه ریزی نیروهای امنیتی افغان را عالی توصیف کرد و گفت که بیش از سه هزار مین ضدنفر و مین ضد وسایط در ولایت‎های مختلف افغانستان در روزهای انتخابات کشف و خنثی شدند.

او تاکید کرد که نیروهای امنیت ملی افغانستان بیش از ۸ تن مواد انفجاری را کشف کردند که در کامیون‌ها شده بودند و قرار بود به کابل منتقل شوند.

به گفته سخنگوی امنیت ملی توجه گروه های شورشی بیشتر به شهر کابل متمرکز بود.

آقای مشعل توضیح داد که انتحار کنندگان قصد داشتند که ساختمان چندین طبقه را در شهر کابل تسخیر و از آنجا مراکز دولتی و انتخاباتی را هدف قرار دهد.

او گفت که ۸ مورد انفجار مین، توسط خود مین گذارها نیز باعث شد تا افراد مهم این گروه ها کشته شوند و نیز درگیری میان نیروهای طالبان پاکستانی و افغان در ولایت کنر و پکتیا نیز باعث کشته شدن دست کم ۲۰ نفر از آنها شد که پیش از این بی‌سابقه بوده است.

لطف الله مشعل گفت میزان هماهنگی میان نیروهای طالبان افغان و پاکستانی به شدت افزایش یافته و ما برای مقابله با این روند آمادگی لازم را داریم .

گروه طالبان با ارسال خبرنامه‎ای بازداشت افراد خود را رد کرده و گفته است که در روز انتخابات این نیروها بیش از یک هزار حمله در سراسر افغانستان انجام دادند.

این درحالی است که چند روز قبل از انتخابات، گروه های شورشی به چند مرکز در شهرکابل حمله کردند که تلفات چندانی درپی نداشت.

مطالب مرتبط