بخشی از نتایج شمارش آراء انتخابات افغانستان فردا اعلام می‎شود

حق نشر عکس AFP
Image caption آراء شمارش شده در این مرکز وارد شبکه معلوماتی می‎شود

نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرد که بخشی از نتایج شمارش آراء انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی این کشور روز شنبه، ۲۳ حمل/ فرودین اعلام خواهد شد.

او امروز، جمعه، در یک نشست خبری در کابل گفت که تاکنون حدود ۲۰ الی ۲۵ درصد از آراء شمرده شده و وارد سیستم مرکزی معلومات کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان شده است.

آقای نور تاکید کرد که کارمندان این نهاد در دو شیفت کاری در ۲۴۰ محل در حال وارد کردن نتایج شمرده شده به سیستم مرکزی این کمیسیون هستند.

او به مردم افغانستان اطمینان داد که این کمیسیون از آراء مردم محافظت کرده و بر اساس قانون انتخابات، آراء مراکز رای‌گیری را که روند رای‎گیری در آنها با مشکل مواجه بوده قرنطین و در حضور ناظرین، نهادهای انتخاباتی و رسانه‎ها دوباره بررسی خواهد کرد.

آقای نور افزود که اگر ثابت شود رای‌گیری در این مراکز مشکل داشته، آراء مراکز باطل اعلام خواهد شد.

او افزود که بجز از صندوق‌های رای یکی از ولسوالی‎های ولایت غور در مرکز افغانستان، تمام اوراق رای‌دهی به مراکز کمیسیون انتخابات افغانستان در ولایات منتقل شده است.

سخنگوی کمیسیون وضعیت بد آب و هوا را دلیل اصلی این تاخیر دانست و گفت که انتظار می‎رود امروز این صندوق‎ها نیز به مرکز منتقل شوند.

او تاکید کرد که اکنون ۸۴ درصد صندوق‌های رای دهی به دفتر مرکزی کمیسیون انتخابات در کابل رسیده است.

روز گذشته نیز کمیسیون انتخابات افغانستان از رسانه‌ها خواسته بود که از انتشار اخبار نتایج انتخابات خودداری کنند. مقامات این نهاد، کمیسیون انتخابات را تنها نهاد با صلاحیت در این زمینه اعلام کرد و گفت که هیج نهاد دیگری نباید اقدام به اعلام نتایج انتخابات کرده و باعث نگرانی مردم شود.

در روزهای پس از انتخابات شماری از نامزدها ادعای پیروزی کردند و در صفحه‌های فیس‌بوک و وبسایت‌های خود آماری را پخش کردند که نشان می‌داد آنها پیشتاز انتخابات هستند.

اما به دنبال درخواست کمیسیون، این آمار از شبکه‌های اجتماعی و وبسایت‌های نامزدان حذف شدند.

مطالب مرتبط