نتایج قسمی انتخابات افغانستان بعد از ظهر امروز اعلام می‌شود

حق نشر عکس AFP
Image caption نتایج قسمی انتخابات افغانستان قرار بود امروز اعلام شود

نتایج به دست آمده از شمارش بخشی از آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، بعد از ظهر امروز (‌یک‌شنبه ۲۴ حمل/فروردین) اعلام خواهد شد.

به گفته مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، نتایج به دست آمده از شمارش ۲۰ تا ۲۵ درصد از آرای ریخته شده به صندوق‌ها، ساعت ۳ بعد از ظهر به وقت محلی اعلام خواهد شد.

خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل اما می‌گوید احتمال دارد اعلام این نتایج تا یک ساعت دیگر به تاخیر بیافتد.

روز گذشته نیز اعضای کمیسیون انتخابات افغانستان، پس از بیشتر از ۷ ساعت گفت‌وگو در پشت درهای بسته، نتوانستند در مورد اعلام نتایج مقدماتی به نتیجه‌ای دست یابند.

مسئولان این کمیسیون هیچ دلیل مشخصی برای این تاخیر ارائه نکردند.

اما خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل می‌گوید در تماس‌هایی که روز گذشته با منابع غیررسمی در داخل کمیسیون انتخابات افغانستان داشته به او گفته شده که احتمالا اختلاف نظر میان مدیران این کمیسیون در مورد چگونگی برخورد با آرای تقلبی و صندوق‌هایی که ادعا می‌شود به صورت غیرقانونی پر شده و مطرح شدن احتمال دخالت‌های بیرونی در امور کمیسیون، باعث به تاخیر افتادن اعلام این نتایج شده است.

با این حال مقام‌های کمیسیون انتخابات افغانستان گفته‌اند که از آرای مردم حفاظت خواهند کرد.

روز گذشته آقای نور به مردم افغانستان اطمینان داد که بر اساس قانون انتخابات، آرای مراکزی را که روند رای‎گیری در آنها با مشکل مواجه بوده قرنطینه و در حضور ناظران، نهادهای انتخاباتی و رسانه‎ها دوباره بررسی خواهد کرد.

آقای نور گفت که اگر ثابت شود رای‌گیری در این مراکز مشکل داشته، آرای آنها باطل اعلام خواهد شد.

او افزود که بجز از صندوق‌های رای یکی از ولسوالی‎های ولایت غور در مرکز افغانستان، تمام اوراق رای‌دهی به مراکز کمیسیون انتخابات افغانستان در ولایات منتقل شده است.

کمیسیون انتخابات افغانستان از رسانه‌ها خواسته است که از انتشار اخبار نتایجی که از منابعی به غیر از کمیسیون اعلام می‌شود، خودداری کنند.

در روزهای پس از انتخابات شماری از نامزدها ادعای پیروزی کردند و در صفحه‌های فیس‌بوک و وبسایت‌های خود آماری را پخش کردند که نشان می‌داد آنها پیشتاز انتخابات هستند.

اما به دنبال درخواست کمیسیون، این آمار از شبکه‌های اجتماعی و وبسایت‌های نامزدان حذف شدند.

با این حال با گذشت یک هفته از برگزاری انتخابات در افغانستان، کمیسیون مستقل انتخابات تا کنون قادر نشده آماری در مورد نتیجه انتخابات منتشر کند.