لغزش زمین در شمال افغانستان ۱۲۰ خانواده را آواره کرد

مقام‌های محلی در ولایت تخار در شمال افغانستان گفته‌اند که در اثر لغزش زمین ۱۲۰ خانواده مجبور به ترک خانه‌های خود شده و حالا نیازمند کمک هستند.

سنت‌الله تیمور، سخنگوی والی تخار گفت که روستای "خواجه خیرآب" ولسوالی رستاق شب گذشته در اثر این لغزش کاملاً از بین رفت.

او افزود که ساکنان این روستا همه به سلامت از خانه‌های خود به محل دیگری منتقل شده‌اند، اما همه دارایی خود را از دست داده‌اند.

عبدالمناف فیضی، ولسوال رستاق گفت که این روستا در دامنه کوهی واقع بود و با لغزش زمین، هیچ خانه‌ای سالم نمانده است.

به دنبال این حادثه، مقام‌های محلی تخار و مسئولان سازمان‌های کمک‌رسانی در یک جلسه اضطراری برای کمک به ساکنان این روستا برنامه‌ریزی کردند.

سخنگوی والی تخار گفت که سازمان‌های کمک‌رسانی در این جلسه برای کمک به آوارگان این روستا ابراز آمادگی کردند.

پیشتر برخی رسانه‌ها گزارش داده بودند که از محل لغزش زمین در این منطقه چهار جسد پیدا شده است، اما آقای تیمور ضمن تایید پیدا شدن این چهار جسد، گفت که این اجساد متعلق به ساکنان این روستا نیست.

او افزود که پس از بارش باران در شب گذشته، این اجساد را سیل از جاهای دیگر به این منطقه آورده که یکی از این اجساد متعلق به یک چوپان است و سه جسد دیگر هنوز شناسایی نشده است.

روستای خواجه خیرآب در زمستان ۱۳۷۶ در پی زمین لرزه تخریب شد و حدود ۴۵۰۰ نفر از ساکنان آن کشته شدند. به دنبال آن، مسئولان محلی از ساکنان این منطقه خواستند که آن جا را ترک کنند.

مقام‌های محلی می‌گویند در اثر این درخواست شمار زیادی از ساکنان آنجا به مناطق دیگر رفتند، اما شمار کمی از آنها در آن جا ماندند.

منابع محلی می‌گویند که در این منطقه بارها زمین‌لرزه و لغزش زمین روی داده است.

مطالب مرتبط