روزنامه‎های کابل: روز شنبه،۲۳ حمل

حق نشر عکس AFP
Image caption روند انتقال صندوقهای رای گیری از ولایتها به کابل

انتخابات ریاست جمهوری و حفاظت از آراء مردم توسط نهادهای برگزار کننده انتخابات در افغانستان مطالب اصلی تعدادی از روزنامه های صبح امروز کابل را تشکیل می‎دهد.

روزنامه دولتی انیس نوشت که مردم افغانستان با مشارکت در انتخابات ثابت ساختند که افغانها بر خلاف توقع و تبلیغ بیگانگان هرگاه تصمیم بگیرند می‎توانند در هر عرصه‎ای چنان بدرخشند که تعجب همگان را بر انگیزد.

این روزنامه افزوده که بعد از برگزاری انتخابات امیدواری در کشور بیشتر شده که نمونه آن کاهش نرخ دلار در برابر افغانی واحد پول این کشور و افزایش ورود کالاهای ترانزیتی در روزهای گذشته بوده است.

سرمقاله نویس انیس افزوده است که مردم با مشارکت در انتخابات وظیفه خود را انجام داده و اکنون مسئولیت کمیسیون انتخابات افغانستان است تا با عملکرد صادقانه و بی‌طرفانه خود بر اعتماد مردم بیفزاید و کشور را به سمت رفاه و پیش‎رفت بیشتر رهنمون سازد.

Image caption کمیسیون انتخابات افغانستان در صفحه رسمی خود نوشته که بزودی بخشی از نتایج انتخابات اعلام می‎شود

'اگر انتخابات مهندسی نشود به دور دوم نمی‎رود'

روزنامه آرمان ملی نیزدرباره سرنوشت انتخابات افغانستان نوشت که پس از برگزاری انتخابات و اطمینان نسبی ستادهای انتخاباتی از نتایج آن و تعیین سرنوشت نامزدها، از ملاقات و تفاهم میان برخی از نامزدان گزارش شده است.

این روزنامه افزوده که در هفته گذشته از دیدار عبدالله با زلمی رسول و عبد رب الرسول سیاف خبرهایی در رسانه‎ها درز کرد، و گفته می‎شود اشرف غنی نیز با محمد یونس قانونی معاون اول ریاست جمهوری در خصوص انتخابات ملاقاتی داشته است.

آرمان ملی تاکید کرد که برخی از تحلیلگران باوردارند که ملاقات نامزدهای ریاست جمهوری بایکدیگر در مورد ترکیب دولت آینده و نحوه همکاری آنان بوده است.

حق نشر عکس the daily afghanistan
Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

نویسنده این روزنامه از ملاقات رئیس جمهور کرزی با عبدالله و اشرف غنی نیز خبرداده و گفته که جزئیات این ملاقات‎ها تاکنون روشن نیست.

این روزنامه مدعی شده که نتایج انتخابات را که ستادهای انتخاباتی به دست آورده‏‎اند، روشن است و ضرورت رفتن انتخابات به دور دوم نیست.

'تعیین کننده رای مردم باشد'

۸صبح نیز نوشت که شایعاتی در مورد توافق سیاسی و تشکیل یک حکومت ایتلافی مطرح شده است. نفس توافق سیاسی و اجماع، مشکلی ندارد، اما این چانه‌زنی‌ها نباید منافی رای و اراده مردم باشد.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که کمیسیون‌های مسئول انتخابات باید نتیجه رای مردم افغانستان را اعلام کنند. کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی نیز باید تمامی مدارک و اسنادی را که نشان‌دهنده تخلف‌های انتخاباتی است، بررسی نماید و هردو کمیسیون باید نتایج رای مردم افغانستان را اعلام کند. نباید رای مردم افغانستان بی‌اعتبار شود و نتیجه را یک توافق سیاسی تعیین‎کند.

۸صبح افزوده که مردم افغانستان، با وجود تهدیدهای امنیتی و مشکل‌های دیگر، به پای صندوق‌های رای رفتند و نشان دادند که خواستار دموکراسی‌اند و می‌خواهند رای‌شان، سرنوشت دولت آینده را تعیین‎کند. این حرکت مدنی مردم افغانستان که جهانیان را به تحسین و تشویق واداشت، نباید هیچ شمرده شود.

این روزنامه تاکید کرده که نباید مردم رای دهند، ولی قشر سیاسی کشور، به آرای مردم پشت کنند. از همین حالا باید قشر سیاسی کشور یادگیرند که به آرای مردم افغانستان احترام بگذارند.

'سلامت انتخابات تضمین شود'

روزنامه افغانستان نوشت که یک هفته از برگزاری انتخابات می‎گذرد، نگرانی‌های مردم در باره شفافیت انتخابات بیشتر شده‎است. همه نگران این موضوع هستند که شکوه و عظمتی که توسط مردم افغانستان در روز انتخابات ۱۶ حمل/ فروردین ۹۳ رقم خورد، در بازی‎های پشت پرده سیاسی از بین نرود.

این روزنامه افزوده که اعتماد مردم در سیزده سال گذشته نسبت به برخی سیاستمداران از بین رفته و اکنون در رابطه با کنش‎ها و واکنش‎های پدیده‎های سیاسی با یک نوع سؤظن نگاه می‎کنند و به همین دلیل امکان خیانت و دخل و تصرف‎های بیجا در آرای مردم را دور از تصور نمی‎دانند.

افغانستان افزوده که اعلام نتایج آراء توسط نامزدها و دیدار و گفتگوهای پشت پرده درباره انتخابات باعث نگرانی مردم افغانستان شده است. آنان نگرانند که آراء پاک، شجاعت و شهامت آنان در روز انتخابات تحت تأثیر خواسته‎های شخصی و تیمی یک‏ عده قرار گیرد، خواست و اراده واقعی مردم در هاله‎ای از ابهام فرو رود.

نویسنده این روزنامه مدعی شده که سهل انگاری، مسامحه و نادیده گرفتن اراده مردم در انتخابات از سوی هر فرد و یا نهادی که صورت گیرد، یک خیانت بزرگ ملی به حساب می‎آید و به روند سیاسی موجود در افغانستان و حتی منطقه لطمه خواهد زد و این جرم وخیانت را مردم افغانستان هیچ‎گاهی نخواهند بخشید.

'امیدهای که به تردید تبدیل می‎شود'

روزنامه جامعه‎باز نیز با اشاره به شور وشوقی مردم در روز انتخابات نوشت که هرچه زمان می‌گذرد، امیدها بیشتر رنگ می‌بازد و با اتفاقاتی که در مدت یک هفته بعد از برگزاری انتخابات افتاده، نگرانی‌ها و تردیدهای در میان مردم ایجادشده و افزایش یافته‎است.

حق نشر عکس opensociety
Image caption تفسیر ممنوع، کارتون روز جامعه باز

این روزنامه افزوده که کم‌کاری کمیسیون مستقل انتخابات در اطلاع‌رسانی به‌موقع، ادعای ضد و نقیض تیم‌های رقیب انتخاباتی در مورد پیروزی‌شان، انتشار اسنادی مختلف در مورد تقلب در جریان رأی‌دهی و پخش شایعات فزاینده در مورد مذاکرات پشت پرده سیاستمداران، از جملة عواملی است که در این چند روز گذشته شیرینی مشارکت گسترده را رفته‌رفته تلخ می‌کند.

جامعه‎باز افزوده که سران قبیله در دوران مبارزات انتخابات ریاست جمهوری با سازوکارهای مرسوم در نظام قیبله‌ای، به عزل و نصب و افزایش و کاهش نامزدهای ریاست‌جمهوری می پرداختند. اکنون که انتخابات برگزار شده، یقیناً نظر مردم درمورد انتخاب تیم حاکم برای آینده ‌شان مشخص است. تلاش‌های زیادی جریان دارد تا بدون توجه جدی به خواست و اراده مردم، از طریق سازوکارهای غیر دموکراتیک و قبیله‌ای، درمورد آینده تصمیم‌گیری شود.

نویسنده جامعه‎باز معتقد است با وجود مشارکت گسترده مردم، اگر از آراء واقعی آنان پاسداری نشده و تیم‌های بازنده در این انتخابات در قبال خواست مردم مسئولانه عمل نکنند و قاعده‌های پذیرفته‌شده بازی دموکراتیک را نپذیرند، یا سیاست مداران بخواهند از مسیر غیر‌دموکراتیک رهبران حکومت آینده را تعیین کنند، تمام تلاش‌ها و فداکاری‌هایی که از طرف مردم صورت گرفته است، ناکام خواهد ماند.

مطالب مرتبط