زیر سوال رفتن مشروعیت انتخابات افغانستان 'هرگز مطرح نیست'

حق نشر عکس F.B
Image caption نادر محسنی: موضوع زیر سوال رفتن مشروعیت انتخابات اخیر "هرگز مطرح نیست".

سخنگوی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی گفته که شکایت‌های مطرح شده علیه آرای انتخابات ریاست جمهوری، نمی‌تواند مشروعیت انتخابات را زیر سوال ببرد.

نادر محسنی در یک کنفرانس مطبوعاتی با اشاره به این که میزان تخلفات در انتخابات ریاست جمهوری شانزدهم حمل/فروردین نسبت به انتخابات ۱۳۸۹ کم است، گفت که موضوع زیر سوال رفتن مشروعیت انتخابات اخیر "هرگز مطرح نیست".

او افزود از هزار و هشتصد مورد شکایتی که در مورد این انتخابات ثبت شده، ۸۷۰ مورد آن جدی هستند که اثبات آنها می‌تواند منجر به ابطال آرای مورد نظر این شکایت‌ها شود.

آقای محسنی گفت که ۷۵ مورد از این شکایت‌ها بررسی شده است، اما آماری درباره آرایی که شکایت علیه آنها وجود دارد، ارائه نکرد.

او همچنین گفت که شماری از شکایت‌های مطرح شده اصلاً قابل سمع نیست و کمیسیون آنها را بررسی نخواهد کرد.

به گفته سخنگوی کمیسیون شکایات انتخابات، به طور کلی میزان تخلفات در مناطقی صورت گرفته که دولت در این مناطق تسلط کافی نداشته و ناظران انتخاباتی هم نتوانسته‌اند به آن جاها بروند.

نادر محسنی گفت که بیشتر تصاویر ویدئویی که درباره تقلب‌های انتخاباتی پخش شده هم مربوط به همین مناطق است. او از ولایت‌های بلخ، هرات، تخار و نورستان هم نام برد و گفت که میزان شکایت‌های مبنی بر تخلف در انتخابات ریاست جمهوری در این ولایت‌ها هم بالا است.

سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی تاکید کرد که در هر حالتی کوشیده می‌شود که "عدالت انتخاباتی" تامین شود و این نهاد به شکایات مطابق جدول زمانی تعیین شده رسیدگی خواهد کرد.

او تاکید کرد که به این شکایات به موقع خود رسیدگی می‌شود تا زمینه اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در زمان تعیین شده آن، یعنی ۲۴ ثور، فراهم شود.

حق نشر عکس AP
Image caption مشارکت مردم در انتخابات گذشته به حدود هفت میلیون نفر می رسد

سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی با تاکید افزود که کمیسیون شکایات متعهد به حفظ شفافیت در کار خود است و این تعهد را نه تنها در شعار بلکه در عمل نشان خواهد داد.

آقای محسنی گفت: "ما نسبت به پاک‌کاری آرای صحیح از آرا تقلبی جدی هستیم و در این زمینه تا روزی که در تقسیم اوقات انتخاباتی تعیین شده، تمام تلاش خود را به خرج خواهیم داد تا عدالت انتخاباتی هرچه بهتر تامین شود."

او ضمناً از طرف‌های مختلف در درون نظام خواست "بدون این که روند رسیدگی به شکایات انتخاباتی را از نزدیک مشاهده کنند، نسبت به عملکرد کرد کمیسیون شکایات انتخاباتی، از قضاوت‌های پیش از وقت جداً خودداری کنند."

سخنگوی کمیسیون شکایات در بخشی از سخنان گفت که این نهاد از کمیسیون مستقل انتخابات خواسته که فهرست همه صندوق‌هایی را که قرنطینه کرده، یا آرای بین آنها را باطل اعلام کرده یا مواردی از تخلف در مورد آنها متصور است، به کمیسیون شکایات انتخاباتی ارائه کند.

در انتخابات ریاست جمهوری شانزدهم حمل حدود هفت میلیون نفر شرکت کردند و هشت نامزد در آن شرکت کردند.

بر اساس آماری که ساعتی پیش یوسف نورستانی رئیس کمیسیون انتخابات از ده درصد نتایج انتخابات اعلام کرد، عبدالله عبدالله با اخذ ۴۱.۹ درصد آرا پیشتاز است، اشرف غنی با ۳۷.۶ درصد در ردیف دم قرار دارد. زلمی رسول ۹.۸ درصد آرای شمرده شده را گرفته است.

مطالب مرتبط