روزنامه های کابل: یکشنبه، ۲۴ حمل

حق نشر عکس Reuters

تاخیر یک روزه اعلام بخشی از نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری شانزدهم حمل/فروردین افغانستان، از موضوع‌های اصلی روزنامه‌ها چاپ امروز کابل است.

قرار بود نتایج حدود ده درصد نتایج این انتخابات دیروز (شنبه، ۲۳ حمل) اعلام شود، اما در پایان گفتگوهای چندساعته مدیران ارشد کمیسیون مستقل انتخابات اعلام شد که اعلام این نتایج به روز یکشنبه موکول شده است.

محمدجواد سلطانی در جامعه باز نوشته که اعلام نتایج انتخابات با سه مشکل مواجه است: اول "تبلیغات" و "داوری پیش از موعد" نامزدها، دوم بی‌اعتمادی شهروندان به نهادهای حکومتی و نخبگان سیاسی و سوم، چگونگی تصمیم‌گیری نهادهای انتخاباتی در وضعیتی که اتهام‌زنی جای اعتمادسازی را گرفته است.

به باور مدیر مسئول جامعه باز، در وضعیتی که سیاست بدنام است و جریان‌ها و نخبگان سیاسی قواعد بازی را رعایت نمی‌کنند، تصمیم‌گیری برای نهادهای انتخاباتی دشوار و حساسیت‌برانگیز است. تاکید سرمقاله‌نویس روزنامه بر این است که این نهادها با قاطعیت تمام، بدور از مصلحت‌اندیشی فراقانونی و براساس قوانین انتخاباتی، نتایج انتخابات را اعلام کنند.

روزنامه اطلاعات روز تاکید کرده که "با اعلان تدریجی نتایج، به شایعه‌سازی‌ها پایان دهید". روزنامه از کمیسیون مستقل انتخابات خواسته که مطابق جدول زمانی تعیین شده کند و افزوده که هر گونه تاخیر در اعلام نتایج، به جز "تنبلی و سازش سیاسی" دیگر دلیل مشروعی نمی‌تواند داشته باشد.

سرمقاله‌نویس اطلاعات روز تیم‌های انتخاباتی را متهم کرده که با "شایعه‌سازی فضای ذهنی جامعه را مسموم کنند". روزنامه افزوده که با این وضعیت تخلفات کوچک و ساده هم می‌تواند "سلامت انتخابات" را تحت تاثیر قرار دهد. به باور نویسنده، اعلام تدریجی نتایج نتایج می‌تواند در جلوگیری از پخش شایعات درباره نتایج انتخابات موثر واقع شود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کارتون روزنامه افغانستان

احمد عمران در ماندگار به انتخابات شانزدهم حمل از دریچه مصالحه با گروه طالبان دیده است. به نظر نویسنده، این انتخابات "تکلیف گفتگوهای صلح را مشخص کرد". تعبیر نویسنده این است که "مردم به گونه واضح در شانزده حمل راه خود را از تمام گروه‌های خشونت‌طلب جدا کردند".

نویسنده ماندگار تاکید کرده که طالبان باید بدانند که حمایت مردمی ندارند و "از سوی مردم طرد شده‌اند"، با وجود این، مردم دروازه گفتگو و صلح را نبسته‌اند و اگر طالبان اراده‌ای برای صلح داشته باشند، باید اقدامات مسلحانه و "کشتار مردم" را کنار بگذارند. نویسنده پرسیده که با حجم حملاتی که طالبان در روز انتخابات روی دشت داشتند، می‌شود از صلح دم زد.

مقاله‌نویس ماندگار از دولت افغانستان به شدت انتقاد کرده که با وجود برنامه گسترده طالبان برای حمله در روز انتخابات و با معنی بودن مشارکت مردم در انتخابات، همچنان بر برنامه صلح با گروه طالبان اصرار دارد. نویسنده عمل کرد دولت در این مورد را "جبونانه" و در حد "آب در هاون کوبیدن" دانسته است.

آرمان ملی در مطلب اصلی صفحه نخست خود مدعی شده که کمیسیون مستقل انتخابات تحت تاثیر "مسایل قومی و زبانی" دیروز موفق نشد که بخشی از نتایج اولیه انتخابات را اعلام کند. به نوشته این روزنامه، همین مسایل دیروز بر ساعت‌ها گفتگو بین اعضای ارشد این نهاد سایه افگنده بود و در نتیجه زمان اعلام نتایج یک روز به تاخیر افتاد.

روزنامه به نقل از احمد سعیدی تحلیلگر مسایل سیاسی نوشته که برخی از اعضای کمیسیون رابطه قومی و شخصی با نامزدهای بازنده دارند و نتایج انتخابات هم برای آنها مشخص است. به گفته او، این اعضای کمیسیون قصد دارند که به نحوی یک نامزد بازنده را کامیاب جلوه دهند.

آرمان ملی افزوده که هر چند برخی اعضای کمیسیون علت تاخیر اعلام نتایج را "فنی" عنوان کرده‌اند، اما براساس گزارشی که به این روزنامه رسیده، گفتگوهای اعضای این نهاد در پشت درهای بسته به توافق نرسید و در نهایت به خبرنگاران گفته شد که نتایج قسمی انتخابات روز یکشنبه اعلام می‌شود.

مدیران ارشد نهادهای انتخاباتی بارها تاکید کرده‌اند که آنها در کارهای خود هیچ نوع ملاحظه‌ای را در نظر نمی‌گیرند و تنها به اصول قانون و آرای مردم پابندند.

حق نشر عکس AP

مدیر مسئول روزنامه افغانستان در سرمقاله این روزنامه نوشته که تاخیر اعلام نتایج قسمی انتخابات ریاست جمهوری از سوی کمیسیون مستقل انتخابات "نگران‌کننده و گیچ‌کننده" بود. محمدرضا هویدا افزوده که با این تاخیر، بازار شایعات به سرعت گرم و در رسانه‌های اجتماعی هر کسی هر چیزی نوشت که بیشتر حاکی از سردرگمی بود.

به نظر نویسنده، عملکرد کمیسیون انتخابات در شمارش و اعلام نتایج انتخابات می‌تواند تعیین‌کننده باشد. به باور روزنامه، اگر این نهاد بتواند عنان امور را به دست گیرد و با جلب اعتماد مردم و هواداران نامزدها، روند شمارش و اعلام نتایج را به پایان برساند، مرجعیت کمیسیون در نزد مردم تثبیت خواهد شد.

سرمقاله‌نویس روزنامه افغانستان اما افزوده که اگر کمیسیون نتواند اعتماد مردم را جلب کند، بازار شایعه گرم خواهد شد و هرکسی در فضای پر از شک و تردید، همه چیز را زیر سوال خواهد برد. نویسنده تاکید کرده که این نهاد باید حساسیت وضعیت کشور و انتظارات مردم را درک کند و در روشنی قوانین به وظایف خود عمل کند.

مطالب مرتبط