معتصم آغا جان مقام سابق طالبان در دبی 'ناپدید' شده است

Image caption منع سفرهای خارجی معتصم آغا جان در اسد/مرداد ۱۳۹۱ به دنبال حذف نام او از فهرست سیاه سازمان ملل برداشته شد

وزارت خارجه افغانستان تایید کرده که معتصم آغا جان، از مقام‌های پیشین گروه طالبان در امارات متحد عربی "ناپدید" شده و دولت افغانستان در تلاش مشخص شدن سرنوشت او است.

احمدشکیب مستغنی، سرپرست دفتر مطبوعاتی این وزارت به خبرنگاران گفت که "جمهوری اسلامی افغانستان در جریان است و تایید می‌کند که معتصم آغا جان در امارات متحد عربی ناپدید شده است."

او افزود که دولت افغانستان از مدتی پیش آگاه شده که دستیار سابق ملا عمر رهبر گروه طالبان در امارات متحد عربی ناپدید شده، ولی جزئیات بیشتری هنوز در این مورد به دست مقام‌های دولت افغانستان نرسیده است.

آقای مستغنی گفت که معتصم آغا جان در روند صلح افغانستان "سهم فعالی" داشته و دولت این کشور با مقام‌های ارشد دولت امارات متحد عربی تماس گرفته تا در راستای روشن شدن سرنوشت او گام‌هایی برداشته شود.

اما این سخنگوی وزارت خارجه مشخص نکرد که چه گام‌هایی در این زمینه برداشته شود و مقام‌های امارات متحد عربی به دولت افغانستان چه گفته‌اند.

معتصم آغا جان در زمان حاکمیت گروه طالبان وزیر مالیه/دارایی بود و پس از فروپاشی حاکمیت این گروه، مسئول سیاسی شورای رهبری این گروه موسوم به "شورای کویته" بود.

از آگوست ۲۰۱۱ که او در شهر کراچی پاکستان هدف شلیک گلوله قرار گرفت و زخمی شد، نام او در مورد گفتگوهای صلح بین دولت افغانستان و گروه طالبان بر سر زبان‌ها افتاد.

این مقام سابق طالبان در ترکیه درمان شد و بیشتر در همین کشور بود، اما اخیراً که خبر آغاز تلاش‌ها برای زمینه‌سازی گفتگوهای مستقیم بین دولت افغانستان و طالبان در دبی به رسانه‌ها درز کرد، او در امارات متحد عربی بود.

منع سفرهای خارجی معتصم آغا جان در اسد/مرداد ۱۳۹۱ به دنبال حذف نام او از فهرست سیاه سازمان ملل برداشته شد و در زمستان همین سال از تصمیم خود برای تشکیل حزب سیاسی خبر داد.

دو روز پیش امرالله صالح رئیس پیشین اداره امنیت ملی افغانستان در فیسبوک نوشت که معتصم آغا جان که مذاکراتی را با دولت افغانستان "با حفظ هویت سازمانی خود" آغاز کرده بود، در امارات متحد عربی "دستگیر" شده است.

آقای صالح ضمن ذکر اینکه آغا جان "بدون اجازه آی‌اس‌آی (سازمان اطلاعات ارتش پاکستان)" این مذاکرات را آغاز کرده بود، افزوده که اگر او از اوضاع منطقه و روابط نزدیک سازمان اطلاعات ارتش پاکستان با کشورهای خلیج فارس آگاه می‌بود، دبی را به عنوان "پایگاه" خود انتخاب نمی‌کرد.

رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان نوشته که براساس اطلاعات او، تلاش‌های دولت افغانستان برای "رهایی او از زندان نامعلومی در خلیج [فارس]" به نتیجه نرسیده است.

پیشتر دولت افغانستان از آغاز گفتگوهای صلح به رهبری معتصم آغا جان با شرکت شماری از اعضای گروه طالبان در دبی خبر داده بود.

به دنبال کشته شدن مولوی عبدالرقیب تخاری، دیگر عضو ارشد گروه طالبان در پاکستان، حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان گفت که آقای تخاری و شماری دیگر از فرماندهان طالبان در این گفتگوها شرکت کرده بودند.

اما گروه طالبان به زودی حضور نماینده خود در این گفتگوها را رد کرد و گفت که معتصم آغا جان از جانب این گروه در گفتگوهای دبی نمایندگی نمی‌کند.

مطالب مرتبط