روزنامه های کابل؛ دوشنبه ۲۵ حمل

Image caption نتایج ده درصد آرای انتخابات افغانستان دیروز اعلام شد

کمیسیون انتخابات افغانستان دیروز نتیجه ۱۰ درصد آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را اعلام کرد. براساس آمار اعلام شده، عبدالله عبدالله و در پی آن اشرف غنی احمدزی، تا کنون بیشترین آرا را از آن خود کردند.

روزنامه های ۲۵ حمل/فروردین کابل در مطالب تحلیلی‌شان به اعلام نتایج قسمی انتخابات و مسئولیت‌های کمیسیون های انتخاباتی این کشور پرداخته‌اند.

اعلام نتیجه ده درصد آرا

روزنامه جامعه باز در سرمقاله امروز خود از حضور گسترده مردم در انتخابات نوشته و افزوده که سرانجام طلسم اعلام آرا شکسته شد.

به باور نویسنده جامعه باز مردم اکنون برخلاف علاقمندی شان در اشتراک در انتخابات، علاقه ای به اعلام نتایج ندارند.

جامعه باز در پاسخ به چرای این قضیه می‌نویسد " کمیسیون‏ های انتخاباتی در حال حاضر و در ظاهر مصروف جمع‏ آوری صندوق‏ های رای و بررسی شکایات انتخاباتی‏ اند و در باطن، درگیر چانه‏ زنی برسر نحوه مدیریت، اعلام و مواجهه با نتایج برآمده از دل صندوق‏ ها هستند و جلسات مهم و جنجالی‏ شان را پشت درهای بسته و ‌دور از انظار عمومی و رسانه‏ ها برگزار می‏ کنند."

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که "پس از اعلام نتایج قسمی انتخابات افغانستان، نگرانی‌ها حاکی از این است که کسانی در کمیسیون‌های انتخاباتی می‌خواهند که نتایج آرا را به نفع نامزد مورد نظر حکومت مهندسی کنند و نیز آرای نامزد پیشتاز را کم نمایند تا زمینه را برای رفتن به دور دوم انتخابات فراهم سازند."

ماندگار نوشته که مسئولان در کمیسیون انتخابات نباید شمارش آرا و اعلان نتایج را بر بنیاد بینش‌های سیاسی شان راه‌اندازی کنند و باید رای مردم را به عنوان یک امانت نگهداری کنند.

نویسنده ماندگار به این باور است که این بار نتیجه یک انتخابات غیرشفاف و تقلبی برای مردم افغانستان قابل قبول نیست و باید کمیسیون انتخابات و کمیسیون شکایت‎های انتخاباتی فقط بر بنیاد رای مردم عمل کنند.

مسئولیت کمیسیون‌های انتخاباتی

Image caption انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شنبه شانزدهم حمل/فروردین برگزار شد

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، پس از چند بار خلف وعده، نتایج قسمی را اعلام کرد.

۸‌صبح نوشته که تاخیر در اعلام نتایج قسمی، جلسات پشت درهای بسته اعضای کمیسیون مستقل انتخابات و گزارش‌های رسانه‌ای در مورد اختلاف‌های اعضای کمیسیون انتخابات، این گمان را تقویت کرده که آنها برمبنای ملاحظات سیاسی عمل می‌کنند.

۸‌صبح افزوده که اگر اعضای کمیسیون مستقل انتخابات در این موارد توضیح ندهند، گمانه‌زنی‌ها به یقین مبدل می‌شود.

نویسنده ۸‌صبح از کمیسیون مستقل انتخابات خواسته که بعد از این نتایج قسمی را بر مبنای تقویم انتخاباتی اعلام کند زیرا اگر بار دیگر نتایج قسمی انتخابات، با تاخیر اعلام شد، گمانه‌زنی‌ها در مورد عملکرد مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات برمبنای ملاحظات سیاسی، یقینی می‌شود.

روزنامه افغانستان نیز می‌نویسد مردم می‌خواهند که در جریان جزییات شمارش آرا، نحوه برخورد با آرای مشکوک و یا تقلبی قرار بگیرند، تا مطمئن شوند که کمیسیون‌های انتخاباتی شفاف عمل می‌کنند و هیچ چیزی را از دید ناظران، رسانه ها و مردم افغانستان پنهان نمی کنند.

افغانستان نوشته که مردم از کمیسیون های انتخاباتی توقع دارند که بی طرف و عادلانه با آرای مردم برخورد کنند.

روزنامه سخن جدید نیز نوشته که اکنون کمیسیون های انتخاباتی در مرحله حساس انتخابات قرار دارند.

سخن جدید می‌نویسد که انتخابات برد و باخت دارد و در کشوری چون افغانستان که هر جنجال تنش زا ممکن نتایج بدی به دنبال داشته باشد، نگرانی‌هایی از اعلام نتایج انتخابات وجود دارد.

سخن جدید نوشته که در چنین شرایط نقش کمیسیون های انتخاباتی برای شفاف سازی این پروسه بسیار مهم بوده و این نهادها باید بکوشند با بی طرفی کامل عمل کنند.

مطالب مرتبط