روزنامه‎های کابل: سه‎شنبه، ۲۶ حمل

حق نشر عکس thedaily afghanistan
Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

انتخابات ریاست جمهوری و شورای ولایتی و شمارش نتایج آراء، هنوز یکی از موضوعات اصلی برخی از روزنامه‎های کابل را تشکیل می‎دهد.

روزنامه ویسا نوشت که شکی وجود ندارد که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان حماسه مردم افغانستان بود.

این روزنامه افزوده که اکنون سیاستمداران و رسانه‎ها مسئولیت دارند تا از این حماسه ملی مردم افغانستان پاسداری نمایند.

ویسا تاکید کرده که هرگونه حرکت بر خلاف اصول انتخابات می‎تواند باعث از هم پاشیدگی وحدت ملی مردم افغانستان و ایجاد تعصبات قومی و سمتی در کشور شود.

'سناریویی انتخابات'

روزنامه چراغ نوشت که چگونگی اعلام نتایج انتخابات افغانستان باعث قضاوتهای زود هنگام و ایجاد شک و تردیدها در افکار عمومی مردم شد.

این روزنامه افزوده که سه احتمال را درباره نتایج انتخابات افغانستان محتمل دانسته، اول این که به دور دوم کشانده شود، درقدم بعدی پیروزی یکی از نامزدها و مصالحه نامزدهای پیشرو و تشکیل دولت ائتلافی نیز احتمالات بعدی هستند.

چراغ افزوده، چیزی که تکلیف رئیس جمهور آینده را مشخص می‎کند بستگی به این دارد که عبد الله عبدالله و اشرف غنی احمد زی تا چه اندازه بر سر ساختار قدرت و چگونگی تقسیم آن به تفاهم برسند.

'جلسات کمیسیون‎های انتخاباتی علنی باشد'

روزنامه آرمان‎ملی نیز در سرمقاله خود نوشت که جلسات کمیسیون انتخابات افغانستان در پشت درهای بسته و دور از انظار مردم برگزار می‎شود.

این روزنامه افزوده که برگزاری جلسات کمیسیون در پشت درهای بسته پرسش‏های زیادی را به وجود می‎آورد که باید به آن پرداخته شود.

سرمقاله نویس آرمان‎ملی نوشته که مردم افغانستان که علاقه مند شفافیت در روند فعالیت کمیسیون‎های انتخاباتی اند، نمی‎دانند که اعضای کمیسیون در عقب دروازه‎های بسته درباره چه بحث می‎کنند و چرا نمی‎خواهند مردم از آنچه در این جلسات می‎گذرد آگاه شود.

آرمان‎ملی تاکید کرد که اگر جلسات کمیسیون‎های انتخابات علنی و با حضور ناظران و رسانه‎ها برگزار شود، بسیاری از شک و شبه‎ها نسبت به کمیسیون انتخابات بر طرف خواهد شد و گراف شفافیت اجرات کمیسیونهای انتخابات نیز بالا خواهد رفت.

'تولد اپوزیسیون مشروع'

۸صبح نیز نوشت که مردم افغانستان انتظار دارند نتیجه انتخابات ۱۶ حمل، یک حکومت کارا و یک اپوزیسیون مشروع باشد. اپوزیسیون که برنامه‌ها و کارکردهای حکومت را نقد کند و طرحهای بدیل ارایه نماید. بدون وجود یک اپوزیسیون فعال و مشروع، دمکراسی به معنای واقعی آن، تحقق نخواهد یافت.

نویسنده این روزنامه افزوده که در این روزها در رسانه‌های داخلی و خارجی، بحث ایجاد یک حکومت مشارکتی بالا گرفته است و در این هیاهو، اپوزیسیون به فراموشی سپرده شده است.

۸صبح افزوده که افغانستان به یک اپوزیسیون مشروع و فعال همان‌قدر نیاز دارد که به یک حکومت کارا. این اپوزیسیون مشروع است که ضریب کارایی حکومت را بلند می‌برد. بسیار ضروری است که در دولت آینده، حکومت و اپوزیسیون مشروع، روابط روشن و تعریف شده داشته باشند.

'الزام‎های اساسی رسیدگی به شکایت‎ها'

روزنامه افغانستان نیز نوشت که چشم تمام مردم افغانستان و جهان به نتیجه انتخابات و کمسیون‎های انتخاباتی دوخته شده و مدام برنامه‎ها و شایعات مربوط به نتیجه انتخابات را رصد می‎کند. بخش عمده فضای ذهنی جامعه و مردم را نیز شایعات مربوط به نتیجه انتخابات اشغال کرده است. شایعاتی که همه روزه از سوی تیم‌های انتخاباتی و برخی اشخاص و جریان های سیاسی ساخته، پرداخته و منتشر می‎گردد.

نویسنده این روزنامه افزوده که رسیدگی به شکایت‎های انتخاباتی یکی از مهمترین مراحل روند انتخابات است. این مرحله تضمین کننده مشروعیت و سلامت انتخابات بوده و مشروعیت حکومت آینده تا اندازه زیادی به همین مرحله بستگی دارد.

افغانستان تاکید کرده که اگر کمسیون‎های انتخابات در این مرحله در پرتو قوانین انتخابات و حوزه اختیارات خود، مستقلانه و بدور از تاثیر پذیری‎های سیاسی و منطقه‎ای عمل کنند، مشروعیت و سلامت حکومت آینده تضمین شده و انتخابات به یک تجربه پرشور و ماندگار برای مردم افغانستان تبدیل می‎شود.

'همه‌چیز در گروِ کمیسیون انتخابات!'

روزنامه ماندگار نوشت که با اعلام بخشی از نتایج ‌انتخابات هنوز برخی از نگرانی‌ها به‌جا مانده‌، از جمله این‌که آیا تقلبی صورت نگرفته و یا از این‌پس مهندسی و تقلب صورت نخواهد گرفت؟

نویسنده این روزنامه معتقد است که این نگرانی‎ها را باید در انتخابات دور قبل جست‌وجو کرد، زمانی که همۀ نامزدان پیشتاز به شمول آقای کرزی متهم به دست‌کاری و تقلب در انتخابات شدند. این اتهام به‌وسیله تصاویر و اسناد مستند و تقلب گسترده در انتخابات از محلات مختلف کشور ثابت شد؛ اما پس از انتخابات، هیچ‌کس چندی‌وچون آن تقلب‌ها را پیگیری نکرد.

این روزنامه مدعی شده که منشاء دیگر این نگرانی، کمیسیون مستقل انتخابات است. همه آگاهند که این کمیسیون به‌واسطه قوۀ مجریه و شخص رئیس‌جمهور تشکیل می‌گردد. در تعیین اعضا، کمیشنرها و رئیس این کمیسیون، خود رئیس‌جمهور نقش داشت.

به نوشته ماندگار عدم دسترسی ناظران بر روند شمارش نیز از جمله این نگرانی‎است که نظارت ناظران نامزدها بر روند شمارش آرا، از یک فاصلۀ چندمتری آن‌هم از پشت پنجره‌ شیشه‌ای صورت می‌گیرد، که اطمینان چندانی به آن نیست.

مطالب مرتبط