آرای مشکوک انتخابات افغانستان 'قرنطینه می‌شود'

Image caption شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در جریاناست

کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی می‌گوید که فهرستی از مراکز رای‌گیری را که ۵۱۶ شکایت در آنها ثبت شده بود به کمیسیون فرستاده است.

نادر محسنی سخنگوی این کمیسیون روز چهارشنبه ۲۷ حمل/فروردین در یک نشست خبری گفت که صندوق‌های رای در این مراکز قرنطینه خواهد شد اما در مورد تعداد این صندوق‌ها و رای‌هایی که قرار است قرنطینه شود توضیحی نداد.

آقای محسنی افزود که ۸۹۲ مورد شکایت دیگر نیز در دست بررسی است که صندوق‌های رای در محلات ثبت این شکایت‌ها نیز قرنطینه خواهد شد.

او گفت که این کمیسیون به نیمی از این شکایت‌ها رسیدگی کرده اما منتظر جزئیات بیشتر برای مشخص شدن محلات رای‌گیری و مراکزی است که این شکایت‌ها در آنجا ثبت شده است.

به گفته آقای محسنی، این شکایت‌ها از نظر اهمیت در گروه اول شکایت‌های انتخاباتی قرار دارند که بررسی آنها می‌تواند روی نتیجه انتخابات تاثیر بگذارد.

با این حال او تاکید کرد که قرنطینه کردن آرا به معنای باطل شدن آنها نیست بلکه این دسته از آرا مورد بررسی بیشتر و دقیق‌تر قرار می‌گیرند و بعد از این بررسی‌ها معلوم خواهد شد که چه تعداد از آنها باید باطل اعلام شود.

آقای محسنی گفت که این بررسی‌ها توسط هیات این کمیسیون در مرکز کشور و با نظارت رسانه‌ها، ناظران و نمایندگان نهادهای مدنی، احزاب و نامزدان انجام خواهد شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای محسنی می‌گوید قرنطینه شدن صندوق‌های رای، به معنای باطل شدن آرا نیست

آقای محسنی گفت: "عزم ما برای رسیدگی شفاف به شکایات رسیده جدی است و با تصمیم‌هایی که گرفتیم احساس می‌کنیم اطمینان مردم افغانستان و شفافیت انتخابات تامین و تضمین خواهد شد."

او گفت که آنها در رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی از گزارش‌های تعدادی از نهادهای مدنی مانند بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان موسوم به فیفا، بنیاد انتخابات شفاف افغانستان موسوم به تیفا و مرکز هماهنگی نهادهای مدنی استفاده کرده‌اند.

نهادهای مذکور در روز انتخابات، ناظرانی در مراکز رای‌گیری سراسر کشور داشتند و گزارش‌هایی از تخلف‌ها و تقلب‌های صورت گرفته به کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی سپرده بودند.

نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار است پس از بررسی تمام شکایت‌های مطرح شده و به تاریخ چهارم ثور/اردیبهشت اعلام شود.

کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، از زمان اعلام نتایج ابتدایی تا روز هجدهم ماه ثور به شکایت‌های مطرح شده در رابطه با روند شمارش آرا خواهد پرداخت.

نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در روز ۲۴ ثور اعلام خواهد شد.

مطالب مرتبط