روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ۲۷ حمل

حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption معاون وزارت فواید عامه دیروز در شهر کابل ربوده شد

دیروز افراد مسلح ناشناس احمدشاه وحید، معاون حفظ و مراقبت زیربناهای ترانسپورتی وزارت فواید عامه افغانستان را از نزدیک خانه‌اش در شهر کابل ربودند.

ربوده شدن این مقام دولتی، بحث امضای موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا و انتخابات ریاست جمهوری افغانستان مهترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۷ حمل/فروردین کابل است.

"آدم ربایی در روز روشن"

روزنامه ماندگار می‌نویسد که معاون وزارت فواید عامه در خیرخانه ربوده شده، جایی که از امن‌ترین نقاط کابل و یکی از پرنفوس‌ترین محلات کابل است.

ماندگار نوشته که "تا رسیدن به محل ربودن معاون وزارت فواید عامه چندین پاسگاه پولیس وجود دارد و اکنون، پرسش این است که آدم‌ربایان چه گونه موفق به انجام این عمل شدند؟"

ماندگار افزوده که ربودن یک معاون، ربودن یک فرد عادی نیست و نشانه بزرگی برای نگرانی امنیتی در کشور است.

به باور نویسنده ماندگار، کوتاهی و غفلت نیروهای امنیتی سبب این رویداد شده و این نیروها نباید تعهد به مسئولیت وجدانی و جدیت در کارشان را از یاد ببرند.

روزنامه جامعه باز می‌نویسد که کابل شهر زورگویان و خودروهای بی پلاک است.

جامعه باز نوشته که به‌رغم دستاوردهای چشم‌گیر نیروهای امنیتی، در مبارزه با تروریسم، ربودن معاون وزارت فواید عامه، نشان داد که در بخشی از سیاست‌های امنیتی مشکلات جدی وجود دارد.

جامعه باز افزوده که آدم ربایی در شهرها، کار باندهای تبهکار و گروه‌های مافیایی است و ربودن مقامات بلندرتبه دولتی کار ساده و یک‌ روزه نیست.

جامعه باز می‌نویسد که محافظت از جان مقامات‌ بلندرتبه دولتی و عموم شهروندان، بدون تردید، وظیفه نیروهای امنیتی است اما مردم نیز باید زمینه را برای اوباشگری افراد زورگو تنگ کنند.

موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا

Image caption انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شانزدهم حمل/فروردین برگزار شد

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که سفیر ایالات متحده‌ آمریکا در کابل گفته که امضای سند موافقتنامه‌ امنیتی، نخستین موافقتنامه‌ آمریکا با حکومت جدید خواهد بود.

به باور نویسنده اطلاعات روز،امضای این سند به عنوان خواست اکثریت مردم افغانستان، یکی از اولویت‌های اصلی حکومت آینده نیز خواهد بود.

اطلاعات روز نوشته که امضای موافقتنامه امنیتی یک نیاز جدی افغانستان است زیرا این کشور در شرایط موجود از هر نظر وابسته به حمایت‌های جامعه‌ بین‌المللی و خصوصا متحدان اصلی‌اش می‌باشد.

اطلاعات روز می‌نویسد که رئیس جمهوری آینده به قدرت و تقویت حکومتش می‌اندیشد و به این فکر می‌کند که چگونه با پیوند دادن افغانستان به قطب‌های اصلی قدرت جهانی، امنیت افغانستان را تامین کند، بنابراین، رئیس جمهوری آینده سند همکاری‌های امنیتی با آمریکا را امضا می‌کند.

روزنامه افغانستان نیز نوشته که در سایه موافقتنامه امنیتی زمینه‌ صلح در افغانستان فراهم می‌گردد و آرزوی امنیت در کشور دست یافتنی تر می‌گردد.

افغانستان می‌نویسد که آمریکا با توجه به انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که موفقانه برگزار شد و با توجه به زمان کمی که از مدت ریاست جمهوری فعلی باقی مانده، ترجیح می‌دهد که امضای این سند را تا روی کار آمدن رئیس جمهوری جدید معطل بگذارد.

استقبال از جلسات علنی کمیسیون های انتخاباتی

Image caption شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اکنون جریان دارد

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که دیروز کمیسیون مستقل انتخابات در حضور خبرنگاران، جلسه‌ای برگزار کرد و اکثریت اعضای این کمیسیون، به ابطال نتایج اوراقی رای دادند که به جای بسته‌های محافظتی در پاکت‌های زرد به کمیسیون آورده شده بود و ظاهرا مهر و امضا هم نداشتند.

۸‌صبح نوشته که این اقدام کمیسیون انتخابات ستودنی است و برگزاری جلسه‌ علنی که نتیجه آن تطبیق طرزالعمل‌ها و قانون است، مردم و رای‌دهندگان را امیدوار می‌سازد.

۸‌صبح افزوده که نباید هیچ تصمیمی ‌به‌دور از چشم رسانه‌ها، ناظران و جامعه مدنی گرفته شود زیرا این امر سبب می‌شود که اعتماد به روند شمارش آرا و بررسی اوراق نتایج بیشتر شود.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که از جلسات علنی کمیسیون انتخابات استقبال می‌کنیم.

آرمان ملی نوشته که اصل شفافیت در کار کمیسیون می‌تواند اعتماد مردم و نامزدان را فراهم کند و از پس لرزه ها بعد از اعلام نتایج انتخابات بکاهد.

آرمان ملی می‌نویسد که انتخابات یک روند ملی است و کمیسیون های انتخاباتی باید متوجه مسئولیت خطیرشان در این روند باشند.

مطالب مرتبط