حامد کرزی: امیدوارم نتایج انتخابات در زمان تعیین شده اعلام شود

حق نشر عکس AFP Getty Images
Image caption آقای کرزی بیش از یک دهه زمامدار افغانستان بعد از طالبان بود و قرار است که با اعلام نتایج انتخابات قدرت را به رئیس جمهور منتخب بعدی انتقال دهد

حامدکرزی رئیس جمهوری افغانستان در بیانیه رادیویی خود که هر ۱۵ روز یکبار نشر می‎شود ابراز امیدواری کرده است که کمیسیون‎های مستقل انتخابات و رسیدگی به شکایتهای انتخاباتی نتایج انتخابات را در زمان تعیین شده اعلام کند.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز ۱۶ حمل/ فروردین برگزار شد و براساس برنامه ریزی انجام شده نتایج شمارش آرا باید تا روز ۴ ثور/اردیبهشت اعلام شود.

تاکنون کمیسیون انتخابات فقط ۱۰ درصد آراء را شمارش و نتیجه آن را اعلام کرده است. روند کُند شمارش آراء اکنون باعث نگرانی مردم افغانستان شده است.

آقای کرزی در این بیانیه که شب گذشته نشر شد، تاکید کرده که نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باید به رای مردم و نتایج مشروع انتخابات احترام بگذارند تا ثبات، اعتماد و مردم سالاری در این کشور تحکیم شود.

او افزوده است که رئیس جمهوری آینده افغانستان، رئیس جمهوری تمام کشور است و باید به وفاق ملی در افغانستان توجه نماید.

رئیس جمهوری افغانستان همچنین گفته است که امیدوار است که حکومت جدید افغانستان برای ترقی، آرامش، صلح و ثبات در این کشور گام‌های اساسی را بردارد.

حامد کرزی از کمیسیونهای انتخابات و رسیدگی به شکایت انتخاباتی خواسته که روند انتخابات این کشور را بر اساس قانون و به شکلی مستقل و شفاف پیش ببرند تا اراده مردم افغانستان در آن تمثیل شود.

از روز برگزاری انتخابات تا کنون گمانه‌زنی‌ها در مورد نتایج انتخابات، احتمال تقلب و دستبرد به آرا مردم، گزارش‌های مربوط به مذاکرات پنهانی و نگرانی‌ها از اعمال نفوذ دولت بر نتایج انتخابات تا حدی موجب ایجاد فضای بی‌اعتمادی شده‌است.

مطالب مرتبط