شورای صلح افغانستان: ملا معتصم آغا جان آزاد شد

Image caption شورای عالی صلح افغانستان روز گذشته اعلام کرد که معتصم آقا جان، مقام سابق طالبان در کشور امارات زیر نظر است

قاضی محمد امین وقاد، معاون شورای عالی صلح افغانستان تایید کرد که محدودیت‎های که برای ملا معتصم آغا جان در شهر دبی امارات متحده عربی ایجاد شده بود، برداشته شده و او اکنون آزاد است.

او تاکید کرد که این مقام طالبان برای ایجاد صلح میان دولت و گروه طالبان با نمایندگان شورای عالی صلح مذاکره و برای این کار زمینه سازی می‎کرد، اما در روزهای گذشته برایش محدودیت‌های ایجاد شد.

او تاکید می‎کند که معتصم آغاجان در خانه‎اش در شهر دبی بود، اما تلفن این مقام سابق گروه طالبان غیر فعال شده بود.

معاون شورای عالی صلح افغانستان می‌افزاید که شاید در گذرنامه/ پاسپورت او کدام مشکل فنی ایجاد شده بود که این محدودیت ها بر او اعمال شد.

آقای وقاد گفت که دولت افغانستان برای آزادی ملا معتصم تلاش کرد و اینکه حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان نیز برای رفع این محدودیت شخصا با مقامات امارات متحده تماس گرفت.

او اقدامات دولت افغانستان را در راستای رفع حصر این مقام طالبان موثر خواند.

آقای وقاد افزود که دبیرخانه شورای عالی صلح نیز با معتصم آغا جان در ارتباط است.

شورای عالی صلح افغانستان مسئولیت اصلی گفت‌وگوهای صلح میان دولت و نیروهای مخالف این کشور را بر عهده دارد.

درخبرنامه این نهاد که روز پنج‌شنبه ۲۸ حمل/فروردین در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت، آمده بود:"بر اساس اطلاعات رسیده محترم معتصم آقا جان یکی از رهبران مهم طالبان که از تلاش‎های صلح در افغانستان حمایت می‎نمود و در این اوآخر در امارات متحده عربی اقامت داشت، در آن‎کشور تحت نظارت قرار گرفته است."

معتصم آقا جان در زمان حاکمیت گروه طالبان وزیر مالیه/دارایی بود و پس از فروپاشی حکومت این گروه، مسئولیت سیاسی شورای رهبری طالبان موسوم به 'شورای کویته' را برعهده گرفت.

از آگوست ۲۰۱۱ که او در شهر کراچی پاکستان هدف سوءقصد قرار گرفت و زخمی شد، نام او به عنوان یکی از طرف‌های دخیل در گفت‌وگوهای صلح بین دولت افغانستان و گروه طالبان بر سر زبان‌ها افتاد.

روز یکشنبه ‎گذشته وزارت خارجه افغانستان تایید کرده بود که معتصم آقا جان، در امارات متحد عربی "ناپدید" شده و دولت افغانستان در تلاش به دست آوردن اطلاعاتی در مورد سرنوشت او است.

مطالب مرتبط