دو افسر پلیس ترافیک کابل یک خبرنگار را 'ضرب و شتم' کردند

Image caption اکبر رستمی در گزارشهای تحقیقی خود دست به افشاگری زده که در مواردی واکنش مقامهای دولتی را به دنبال داشته است

اکبر رستمی، خبرنگار تحقیقی روزنامه هشت صبح در کابل گفته که در جریان گردآوری اطلاعات برای گزارش تحقیقی، از سوی ماموران اداره ترافیک ضرب و شتم شده است.

آقای رستمی به بی‌بی‌سی گفت که موضوع گزارش او "فساد اداری" بود و می‌خواست که این موضوع را در اداره ترافیک کابل در گفت‌وگو با کسانی که گواهینامه رانندگی می‌گیرند، مستندسازی کند.

خبرنگار روزنامه هشت صبح افزود که او در حال مصاحبه با شماری از این افراد بود که یک افسر پلیس ترافیک (راهنمایی و رانندگی) او را دست‌بند زد و به اتاق بازجویی برد.

به گفته آقای رستمی، دو افسر در جریان بازجویی او را ضرب و شتم کردند، یک ساعت در بازداشت نگهداشتند و بعد یک افسر ارشد دیگر از او عذرخواهی کرد.

اما مجیب خلوتگر رئیس سازمان "نی"، حامی رسانه‌های آزاد، می‌گوید که در برابر خشونتی که نیروهای امنیتی با خبرنگاران اعمال می‌کنند، عذرخواهی "به هیچ صورت قناعت بخش نیست".

آقای خلوتگر گفت که نهادهای مدافع حقوق خبرنگاران طرفدار حل ریشه‌ای و قانونی خشونت با روزنامه‌نگاران، به‌ویژه خبرنگاران تحقیقی هستند.

اما اسدالله مدیر ترافیک کابل در مورد آنچه که اکبر رستمی به بی‌بی‌سی گفت، اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت که با هیچ کسی خشونتی صورت نگرفته است.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که سه روز پیش عمر داوودزی وزیر داخله/کشور در حضور اهالی رسانه‌ها قول قاطع داد که دیگر از سوی پلیس خشونتی با خبرنگاران صورت نخواهد گرفت.

آمارهایی که از سوی نهادهای مدافع خبرنگاران در افغانستان منتشر می‌شود، حاکی از آن است که خشونت با خبرنگاران شامل موارد زیادی می‌شود.

مجیب خلوتگر گفت که خبرنگاران تحقیقی به دلیل ماهیت افشاگرانه کار خود معمولاً با دشواری‌های بیشتری مواجه هستند و به باور او، چنین خشونتی "سازمان‌یافته است".

رئیس سازمان نی تاکید دارد که خشونت با خبرنگاران تحقیقی پیام خوبی به دنبال ندارد و پیامی که نهادهای دفاع از خبرنگاران دریافت می‌کنند، این است که خشونت با آنها روزنامه‌نگاری تحقیقی را به طور کلی تضعیف می‌کند.

آقای خلوتگر معتقد است که کاهش خشونت با خبرنگاران نیازمند توجه جدی مقام‌های ارشد دولتی و برخورد قانونی با افراد خاطی است.

مطالب مرتبط