روزنامه‎های کابل: شنبه،۳۰ حمل

حق نشر عکس dailyopensociety
Image caption عکس و تیتر روزنامه‎جامعه باز

مرگ گابریلا گارسیا مارکز و انتخابات ریاست جمهوری و شورای ولایتی افغانستان یکی از موضوعات اصلی تعدادی از روزنامه‎های امروز کابل هستند.

سرمقاله نویس روزنامه جامعه باز افغانستان نوشت که گابی در صدسال تنهایی او را به زوایای دیگری از زندگی برده است.

نازیلا نجوا می‎نویسد:"صدسال تنهایی، خاص بود. شاید وجود اورسولا‌ست که گابریل آن را دقیق خلق کرده بود. اورسولا تا مدتی قهرمان خواب‌های من‌ بود. چرا این‌زن در من نفوذ داشت؟ بعدها وقتی در مورد رمان‌نویسی خواندم، به ابهت و قدرت گابریل در خلق رمان پی‌بردم."

او می‎افزاید وقتی با داستان‌‌های کوتاه گابی آشنا شدم، موجودیت روح مادر بزرگ و پدربزرگش، سرهنگ را در داستان‌هایش حس کردم. مادربزرگ نابینا در داستان گل‌های سرخ کاغذی‌ و نقش اورسولا در صدسال تنهایی شباهت زیاد به مادر بزرگ نابینای گابی دارد. شاید گابریل قصه‌گویی و جزئیات‌پردازی در رمان‌اش را از وی آموخته است.

نویسنده جامعه باز افزوده که آن‌چه بیشتر مرا شیفتۀ داستان‌های گابریل ساخته، همین قصه‌گویی بدون قضاوت گابریل است. سرهنگ را در "کسی برای سرهنگ نامه نمی‌دهد"، با همه بی‌بندوباری‌اش، جذاب معرفی می‌کند.

در پایان سرمقاله این روزنامه آمده که شاید رمان‌نویس بیاید؛ اما گابریل گارسیا مارکز نمی‌آید. شاید قصه‌گوی سرهنگ بیاید؛ اما خالق سرهنگ هرگز نخواهد آمد. شاید هیچ‌کس به اندازۀ گابریل، سرهنگ‌ها را این‌قدر مهربان خلق نکند و شاید هیچ رمان‌نویسی سلسلۀ بوئندو را این‌گونه معرفی نکند. گابی، وقتی قصه می‌گفت، قصه می‌گفت و به‌راحتی قصه می‌گفت.

'برف خود را به بام دیگران نیندازد!'

روزنامه ماندگار نیز نوشت، تصاویر نشرشده از جلسات کمیسیون مستقل انتخابات و تقلب‌کاری‌ها در جریان انتخابات و شمارش آرا و نیز دورانداختن اوراق‌ رای‌دهی در برخی مراکز رای‌دهی، همه نشان می‌دهند که کمیسیون انتخابات نتوانسته به‌درستی کارش را انجام دهد.

این روزنامه افزوده که در بسیاری از موارد، این کمیسیون و کارمندانش در ولایت‌های مختلف، آرای مردم را ضایع کرده‌اند.

نویسنده ماندگار ادعا کرده که نحوۀ شمارش آرا و حمایت برخی از اعضای کمیسیون انتخابات از نامزدهای مشخص، نشان می‌دهد که روند کار کمیسیون به ساد‌گی می‎تواند امید مردم را به یأس تبدیل کند.

این روزنامه با انتقاد از نحوه کارکرد کمیسیون انتخابات افغانستان نوشت که این نهاد و کارمندان آن هرگز نتوانسته‌اند به رسالت خطیر خود در روند انتخابات عمل کنند. بنابراین مسوولان کمیسیون انتخابات باید تمام خطاها و ندانم‌کاری‌های خود را بپذیرند و از انداختن برف خود بر بام مردم بپرهیزند.

از بحران با توصیه جلوگیری نمی‎شود

۸صبح نیز با اشاره به بیانیه رادیویی رئیس‌جمهور کرزی که از نامزدهای ریاست‌جمهوری خواسته "نتیجه مشروع انتخابات" را بپذیرند، نوشت که رئیس‌جمهور کرزی با برداشتن گام‌های عملی، می‌تواند از بروز بحران سیاسی جلوگیری کند.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که این امر مستلزم آن است که رئیس‌جمهور کرزی، همه جناح‎ها را قانع سازد که همکاران او و تمام نهادهای دولتی، هیچ نوع تلاشی برای اعمال نفوذ بر کمیسیون‌ها انجام نداده‌اند.

۸صبح افزوده که رئیس‌جمهور کرزی باید همه جناحها و اردوهای انتخاباتی را قانع سازد که جلسات پشت درهای بسته کمیسیون مستقل انتخابات و نحوه اعلام نتایج و شمارش آرا، با اعمال نفوذ مقام‌های دولتی و همکاران او ربطی ندارد. با این اقدام او می‌تواند از بروز بحران جلوگیری کند.

این روزنامه افزوده که در حال حاضر، افغانستان با دشواری‌های زیادی دست به گریبان است و نباید بحران مضاعف ایجاد شود.

ضرورت شفافیت در کار کمیسیون‎ها

روزنامه افغانستان نوشت که مردم افغانستان آگاهی و شعور سیاسی خود را با شرکت در انتخابات به نمایش گذاشتند. آزادانه و فداکارانه در پای صندوق‎های رای حاضر شدند و به نامزدهای مورد نظر خود رای دادند. پس از روز رای گیری تمام وظایف انتخاباتی به عهده کمیسیون‎های انتخاباتی افتاد.

سرمقاله نویس افغانستان افزوده که این کمیسیون‎ها باید از امانت مردم به درستی نگهداری کنند و اجازه ندهند که نقش و تأثیر حضور مردم در روز انتخابات به دلیل غفلت و ندانم کاری‎های کمیسیون‎ها کمرنگ جلوه کند.

افغانستان تاکید کرده، در مراحلی که شمارش آراء، قرنطینه کردن صندوق‎ها، تفکیک آرای صحیح از باطل، رسیدگی درست به شکایت‎های انتخاباتی و درکل پاکسازی آرای ریخته شده در صندوق‎ها جریان دارد، وظیفه کمیسیون‎های انتخاباتی بیش از پیش حساس و دارای اهمیت است.

این روزنامه در ادامه افزوده که در کل انتظار می‎رود که در روز اعلام نتایج ابتدایی و نهایی انتخابات، تمام شهروندان از نتیجه کار کمیسیون‌های انتخاباتی راضی باشند و با اعلام نتایج به تمام گمانه زنی‌ها و پرسش‎های موجود پاسخ قناعت کننده داده شود و مردم یقین کنند، همانطوری که آنان با صداقت در انتخابات شرکت کردند؛ کمیسیون‎های انتخاباتی نیز با شفافیت و امانت پروسه انتخابات را به پیش بردند.

روزنامه دولتی انیس نیز در این باره نوشت که کمیسیونهای انتخابات افغانستان باید با کمال امانت داری، متوجه وظایف و عملکرد خود باشند و نگذارند دیگران بر سرنوشت مردم تصمیم بگیرند.

این روزنامه افزوده که آینده افغانستان بستگی به این انتخابات دارد. این اولین انتخابات در تاریخ افغانستان است که قدرت از یک رئیس جمهوری منتخب به رئیس جمهور بعدی انتقال می‌یابد و نیروهای خارجی نیز تا پایان امسال افغانستان را ترک خواهد کرد.

انیس افزوده که گسترش اعتماد دولت آینده افغانستان در سطح ملی و بین‎المللی و ادامه کمک‎های جامعه جهانی به افغانستان به عملکرد کمیسیون‎های انتخاباتی بستگی دارد.