حدود صد هزار رای انتخابات ریاست جمهوری در هرات باطل اعلام شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption کمیسیون انتخابات صدها صندوق حاوی "آراء مشکوک" را بازشماری و بازرسی کرده است

دفتر ولایتی کمیسیون سمع شکایات انتخاباتی افغانستان در هرات اعلام کرده که حدود صد هزار رای مشکوک در انتخابات ریاست جمهوری شانزدهم حمل را باطل اعلام کرده است.

عبدالله شیرزی رئیس این دفتر گفته که به دنبال دریافت ۱۵۰ شکایت انتخاباتی در این ولایت، آرای ۲۷۷ محل رایگیری قرنطینه شدند.

او افزود که در پی بررسی این شکایت‌ها، از میان آرای قرینطینه شده، آرای ۱۵۰ محل رای‌گیری که شامل حدود صد هزار رای می‌شود، باطل اعلام شد.

آقای شیرزی گفت که بیشتر این آرا مربوط به عبدالله عبدالله، زلمی رسول، اشرف غنی احمدزی و عبدرب الرسول سیاف بوده است.

محل‌های رای‌گیری که این آرا مربوط آنها بوده، در ولسوالی‌های کشک کهنه، کشک رباط سنگی، شین‌دند و چیشت شریف بوده است.

ستاد انتخاباتی آقای عبدالله در هرات نسبت به این تصمیم کمیسیون ولایتی شکایات انتخابات اعتراض کرده و گفته که حدود هشتاد درصد آرای باطل اعلام شده مربوط به این نامزد انتخابات ریاست جمهوری است.

نادر محسنی سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی به بی‌بی‌سی گفت، دفاتر ولایتی کمیسیون بررسی شکایت های انتخاباتی، زیر نظر هیاتی از مرکز آراء قرنطینه را بررسی و نتیجه اش را اعلام می‌کند.

به گفته آقای محسنی نامزدها می‌توانند تا ۷۲ ساعت پس از اعلام بطلان آرا، خواستار تجدید نظر شوند و در این صورت تجدید نظر در دفتر مرکزی کمیسیون شکایات انتخاباتی در کابل انجام خواهد شد.

دیروز از قندهار هم گزارش شده بود که آرای ۹۹ محل رای‌گیری در این ولایت قرنطینه شده است.

همچنین روز گذشته کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که آرای حدود ۵۰۰ محل رای‌گیر بازشماری شده و آرای ۵۰۰ محل دیگر بازرسی شده است.

نهادهای انتخاباتی افغانستان تاکید کرده‌اند که تلاش می‌کنند آرای "پاک" را از آرای "ناپاک" جدا کنند تا نتایج نهایی انتخابات بیانگر آرای واقعی مردم باشد.

حق نشر عکس IEC
Image caption در انتخابات شانزدهم حمل حدود هفت میلیون رای دهنده شرکت کردند

کمیسیون شکایات انتخاباتی گفته که صدها شکایت مبنی بر تقلب و تخلف انتخاباتی دریافت کرده که اگر اثبات شود، می‌تواند بر وضعیت آرای انتخابات اثر بگذارد.

در انتخابات شانزدهم حمل حدود هفت میلیون رای‌دهنده شرکت کردند و تا حال نتایج بیش از ۵۰۰ هزار رای شمارش و به صورت نتایج اولیه اعلام شده است.

قرار است بخشی دیگر از این آرا عصر امروز اعلام شود و کل نتایج اولیه تا چهار روز دیگر اعلام خواهد شد.

نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری تا بیست روز پس از آن اعلام می‌شود.