روزنامه‌های کابل؛ سه شنبه دوم ثور

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

وزیر تحصیلات عالی افغانستان که دیروز به مجلس فراخوانده شده بود، گفت که تنها گزینه مناسب برای حل معضل ورود به دانشگاه‌ها حذف کنکور و جذب متقاضیان بر اساس نمرات سه ساله آنها در مکاتب است.

طرح وزیر تحصیلات عالی، روند صلح در افغانستان و مباحث انتخاباتی مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های دوم ثور/اردیبهشت کابل است.

حذف کنکور راه حل است؟

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که ظرفیت پایین نهادهای آموزش عالی یک چالش جدی است و تفاوت میان شمار فارغان مکاتب و پذیرش نهادهای آموزش عالی و نیمه‌عالی به‌شدت زیاد است.

اطلاعات روز نوشته که وزارت تحصیلات عالی با وجود زمینه‌های گسترده و دریافت کمک‌های چشم‌گیر داخلی و خارجی تا کنون نتوانسته افزایش قابل ملاحظه‌ای در ظرفیت خود ایجاد کند.

اطلاعات روز افزوده که "وزارت تحصیلات عالی به جای این‌که وقت و توان خود را صرف ایجاد دانشگاه‌ها و دانشکده‌های جدید کند، به طول و عرض بروکراسی بیمار و ناکارآمد خودش پرداخت و هزینه‌هایی را که می‌بایست دانشگاه ساخته می‌شد، به مصارف تجملی وزارت، معاش‌های دلاری و پروژه‌های بی‌ثمر صرف کرد‌."

به باور نویسنده اطلاعات روز، لغو امتحان کنکور به هیچ‌عنوان طرحی قابل قبول و منطقی برای حل مشکل بی‌نتیجه‌های کنکور نیست و کنکور تنها معیار اصولی برای راه‌یابی به دانشگاه‌ها در تمام دنیا است.

اطلاعات روز می‌نویسد که وزارت تحصیلات عالی باید با ایجاد دانشگاه‌ها و دانشکده‌های جدید و توسعه‌ دانشگاه‌های موجود ظرفیت خود را بالا ببرد.

روزنامه افغانستان نیز می‌نویسد اینکه کنکور برداشته شود، هیچ تاثیری در بالا بردن ظرفیت های تحصیلات عالی ندارد.

افغانستان نوشته بهتر است که وزارت تحصیلات عالی به فکر ارتقای ظرفیت های این وزارت باشد.

صلح در افغانستان

حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption وزیر تحصیلات عالی افغانستان پیشنهاد کرده که کنکور در این کشور حذف شود

معتصم آغاجان یک مقام سابق طالبان که اخیرا در امارات متحده عربی زندانی شده بود، به کابل آمده است. معتصم آغاجان که در گذشته از مقامات ارشد طالبان در پاکستان بود، تلاش داشت تا دفتر گفت‌وگوهای صلح با طالبان را در امارات ایجاد کند اما امارات اجازه این کار را نداد.

روزنامه جامعه باز می‌نویسد که نیت حکومت شاید در برقراری صلح نیک و صادقانه باشد، اما نحوه برخورد حکومت در این امر با مشکلات زیادی روبرو است.

جامعه باز نوشته که "پنج‌سال اخیر، حکومت از هیچ‌اقدامی دریغ نکرد، از سخاوت مالی در برابر افراد منسوب به طالبان گرفته تا رهایی زندانیان آن‌ها از زندان‌های پاکستان و افغانستان، تا برادرخواندن مکرر، اقداماتی است که حکومت انجام داده ولی نتیجه نگرفته است."

به باور نویسنده جامعه باز، با حضور آغاجان در کابل چه راست چه دروغ، رویکرد حکومت نسبت به گروه طالبان و چهره‌های آن، به امر خنده‌داری مبدل می شود.

اما روزنامه انیس می‌نویسد که دولت افغانستان برنامه های زیادی را برای آوردن صلح انجام داد که در نتیجه از میان برداشته شدن تسهیل کنندگان روند صلح از سوی استخبارات خارجی، بی نتیجه ماند.

انیس نوشته که دولت بار دیگر باید تلاش کند تا با راهکارها و برنامه های مدون و جدید، بستر گفتگوهای صلح در کشور را فراهم کند.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

روزنامه انصار می‌نویسد که اکنون حساس ترین برهه از تاریخ افغانستان است.

انصار نوشته که رای مردم یک رفتار سیاسی است و به بازی گرفتن آن خطرات زیادی را در پی خواهد داشت.

انصار افزوده که مسئولان کمیسیون های انتخاباتی باید با صداقت و امانت داری با آرای مردم برخورد کنند.

روزنامه وحدت به باطل شدن حدود یک صد هزار رای در هرات اشاره کرده و نوشته که مردم از جداسازی آرای پاک و ناپاک استقبال می‌کنند اما این اقدام کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی پرسش برانگیز است.

وحدت می نویسد که این اقدام دو روز پس از زمان قانونی آن صورت گرفته و این احتمال سیاسی بودن این تصمیم را نشان می دهد.

روزنامه ۸‌صبح در سرمقاله امروز خود به سخنان ضد و نقیض مسئولان کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی پرداخته است.

۸‌صبح نوشته که اعضای ارشد این کمیسیون در رسانه‌ها نظرات متضاد ابراز کرده‌اند و این امر نشانه‌ پراکندگی و بی‌نظمی در این کمیسیون می‌باشد.

۸‌صبح می‌نویسد که اگر کمیسیون شکایات انتخاباتی برخورد مسلکی و تخصصی با شکایاتی که دریافت کرده نکند و قربانی اعمال نفوذ جهت‌های گوناگون شود، بحران سیاسی ایجاد می‌شود.

مطالب مرتبط